1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. Ramazan Ayını Yaşamak Bayram’a Ulaşmak
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazan Ayını Yaşamak Bayram’a Ulaşmak

Bir ay boyunca manevi değeri büyük başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan ve  içinde bin aydan daha hayırlı olan  kadir  gecesinin de bulunduğu, mübarek Ramazan-ı Şerif ayı  dolu, dolu yaşadık.

Bu bir ay boyunca yoksullar, yetimler, kimsesizler gözetildi, yardıma ihtiyaç olanlara yardım edildi. Mübarek Ramazan ayının  manevi havasından faydalanarak, yardımlaşma kardeşlik ve kaynaşma bağlarımızı en üst seviyeye çıkardık. Oruçlarımız tutarken ramazanın verdiği o manevi duyguyla insanlara hoş ve güler yüzlü davranmaya çalıştık.  İftar ve sahur sofralarımızı eşlerimizle, çocuklarımızla, akrabalarımızla, sevdiklerimizle paylaştık. Camiler özellikle teravih namazlarıyla doldu taştı. Okunan kuran-ı kerimler, hatimler, dualarla bu manevi  ayı huzurunu ve mutluluğunu  yaşadık.  Bu huzur ve mutluluğu bu ayın içinde olan ve bin aydan daha hayırlı olan mübarek Kadir gecesiyle camilere akın ederek o gece sabaha kadar ibadetler yapıldı. Ve sonunda Ramazan Bayramına ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz..

Bayramların  toplumsal kaynaşma , birlik ve beraberlik açısından önemli bir rolü vardır.  İnsanlar bir ay boyunca tutukları orucun hazzıyla Bayram sabahına ulaşmanın huzurunu mutluluğunu yaşarlar. İnsanlar bu duygu ve heyecanla  Bayramın birinci günü sabah ezanıyla kalkarlar, Bayram  namazı için camiye giderler, namazdan sonra genellikle camilerde bayramlaşmalar olur, bunun ardından herkes evine koşar evlerde küçükler büyüklerin ellerinden öperler. Büyüklerde küçükleri harçlık ve hediye vererek sevindirirler.  Kısacası, evlerde Allahın emrine uyarak oruç tutmanın  ve sonunda Ramazan Bayramına ulaşmanın huzuru mutluluğu sevinci yaşanır.  Bu huzur ve mutluluk bayramın diğer günlerinde eş dost akraba yaşlılar ve hastalar ziyaret edilerek Bayram’ın son gününe kadar devam eder.
Ne güzel bir duygu değimli? Allah’ın emirlerine uyup, bir ay boyunca tutulan oruçların  ardından sağlıklı sıhhatli bir şekilde Mübarek Ramazan Bayram’ına kavuşmak.
Tabi birde bu ay boyunca sağlığı nedeniyle oruç tutmak isteyip de tutamayanlar oldu, sağlığını kaybedenler oldu. Bu zaman zarfına Bayram’a kavuşamayan, hakkın rahmetine kavuşanlar oldu.  Öncelikle vefat eden insanlarımıza, Allah’tan rahmet diliyor, sağlığını kaybedenlere de acil şifalar diliyorum.  Bu duygu ve düşünceler ile bir daha ki Ramazan ayı ve Bayramına sağlıklı, huzurlu bir şekilde buluşmak dileği ile.
Mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT