1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Ramazan ayının vazgeçilmezi hurmaların fiyatları açıklandı! Satışlardaki büyük değişim etiketlere yansıdı

Ramazan ayının vazgeçilmezi hurmaların fiyatları açıklandı! Satışlardaki büyük değişim etiketlere yansıdı

Ramazan ayına az bir zaman kala tezgahlarda yerini alan hurmaların fiyatları belli oldu. Satışların büyük bir oranda arttığı Medine, İran, Tunus, Kudüs ve Bağdat gibi farklı çeşitlerdeki hurmalar, kuruyemişçi tezgahlarında görücüye çıktı.

Ramazan ayının vazgeçilmezi hurmaların fiyatları açıklandı!  Satışlardaki büyük değişim etiketlere yansıdı

Ramazan'ın gelmesiyle kuruyemiş dükkanlarında hurma satışlarının da etkisiyle yaşanan hareketlilik tezgah fiyatlarında da kendini gösterdi. Hurma satışlarının da etkisiyle artan Medine, İran, Tunus, Kudüs ve Bağdat hurmalar ise vatandaşların beğenisine sunuldu.

İzmir Tarihi Kemeraltı Çarşısı'ndaki kuruyemiş dükkanlarında hareketlilik yaşandı. Her bütçeye uygun hurma satışının yapıldığı çarşıda, kilo fiyatları ise 14 TL ila 80 TL arasında değişiyor. Tarihi çarşıda satış yapan esnaf, halkın daha çok uygun fiyatı ve yumuşak yapısıyla ünlenen İran hurmasını tercih ettiğini söyledi.

Ramazan ayının vazgeçilmezi hurmaların fiyatları açıklandı! Satışlardaki büyük değişim etiketlere yansıdı

İRAN HURMASI KUDÜS HURMASINDAN UCUZ

Çarşı esnafı Enes Arslaner, "Hurma satışlarımızda genel artış var. Satışlarımız şimdiden başladı. Hurmalar diğer aylara göre çok daha hızlı satılıyor. Önümüzdeki günlerde daha fazla artmasını bekliyoruz. Bizim dükkanımızda Bağdat, İran, Kudüs, Medine ve Tunus olmak üzere 5 çeşit hurma bulunuyor. Genelde İran ve Tunus hurmaları tercih ediliyor. Umarım ramazan ayı istediğimiz gibi geçer. Fiyatlar 14 TL ila 80 TL arasında değişiyor. En uygun hurma 14 TL'lik fiyatıyla İran hurması, en pahalısı ise 80 TL'lik fiyatıyla Kudüs hurması. Piyasada daha uygun ve daha pahalı fiyatlarla da karşılaşılabilir. Şeker hastalığı olanlar şekersiz hurmaları tercih ediyor. Hurmanın cilde, kalbe pek çok faydası var" diye konuştu.

Ramazan ayının vazgeçilmezi hurmaların fiyatları açıklandı! Satışlardaki büyük değişim etiketlere yansıdı

KAYISI SATIŞLARINDA DA ARTIŞ SÜRÜYOR

Hurmanın yanı sıra kayısıya da talebin artığını söyleyen esnaf Fatih Pamukçu, "Hurma, hoşaflık malzemeler ve kayısıya olan talep başladı. Hurma fiyatları 20 TL'den 80 TL'ye kadar çıkıyor. Kayısı fiyatları ise 30- 40 TL arasında değişiyor. Halk genellikle Kudüs hurması ve uygun fiyatlı olan İran hurmasını satın alıyor" dedi.

PORSİYON MİKTARI ÖNEMLİ

Hurmanın her zaman tüketilmesi gerektiğini ifade eden beslenme uzmanı Deniz Zünbülcan, "Hurma hem vücudumuzdaki magnezyum ihtiyacını karşılar hem de içeriğindeki potasyum ve D vitaminleri sayesinde vücudumuzdaki enerji dengesini sağlamış oluyor. Hurmanın lif içeriği oldukça kuvvetlidir ve sindirim problemi yaşayan kişiler için çok faydalı. Ramazan'da oruç açmak için son derece mantıklı kuru meyve. İçeriğindeki karbonat tüm gün aç kalan vücudun kan şekerini seviyeli şekilde yükseltir. Yemekten sonra da genellikle kişilerin tatlı ihtiyacı oluyor. Hurmadan yapabilecekleri tatlılarla tatlı ihtiyaçlarını giderebilirler. Her meyvede olduğu gibi kuru meyvelerde de porsiyon miktarı oldukça önemli. Boyutlarına göre değişiklik göstermekle birlikte büyük boyutlu hurmalardan günde 2 tane, küçük hurmalardan 3-4 tane tüketilmelidir" dedi.

Okan Gül
Video ve Yerel Haberler Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT