1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu

Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu

Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye genelinde geçen yıl pidenin kilogram fiyatının azami 5 lira olduğunu belirterek, "Bu yıl da yine ortalama ülke genelinde sade pidenin kilogram fiyatı 5 lira olacak. Bu yıl Ankara'da 300 gram pide 1,5 liraya satılacak" dedi.

Balcı, düzenlediği basın toplantısında pide fiyatları ile gündemdeki diğer konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Geçen yıl Ramazan ayından önce pidenin kilogram fiyatının 5 liranın altında olmayacağını açıkladıklarını belirten Balcı, yaptıkları çalışma sonucunda Türkiye genelinde kilogram fiyatının 5 liranın üzerinde olmayacağını bildirdi.

Balcı, "Geçen yıl Ankara'da 350 gram pide 1,5 liraya satıldı. Bu yıl Ankara'da 300 gram pide 1,5 liraya satılacak. Bu geçen yıl İstanbul'da uygulanan fiyattır. Geçen yıl İstanbul ilinde 300 gram pide 1,5 liraya satılmışken, bu yıl Ankara'da 300 gram pide 1,5 liraya satılacak. Ülke genelinde geçen yıl pidenin kilogram fiyatı azami 5 liraydı, bu yıl da yine ortalama ülke genelinde sade pidenin kilogram fiyatı 5 lira olacaktır. İstanbul'da ilçelere göre farklılık arz edebilir. İlçelerin maliyetlerine ve pide satış rakamlarına göre ilçelere göre farklılık görebiliriz. Ama İstanbul genelinde de kilogram fiyatı 5 liranın üzerinde olmayacaktır" diye konuştu.

İstanbul'da fiyatların ilçelere göre farklılık göstereceğini vurgulayan Balcı, "İstanbul'da geçen yıl azami fiyat uygulanmıştı 5 lira. İlçelerinde farklılık arz edebilir. Sarıyer ve Beşiktaş'ta hem maliyetleri fazla olduğu gibi satış da düşük oluyor. Orada halkımız günde 1-2 pide alıyor. Satış düşük, maliyet yüksek olduğu için o bölgelerde fiyat farklı olabilir. 5 liranın üzerinde olabilir. Diğer kesimlerde, varoşlarda, Gaziosmanpaşa'da tüketim daha fazla, maliyet daha düşük olduğu için ortalama İstanbul'da 5 liranın üzerinde olmaması gerekiyor. Azami fiyat bu, tarife ona göre alınıyor. Esnaf odaları birliklerinden alınan tarife bu olduğu için bunun üzerinde satması söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.