1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Recep Konuk’tan İstiklal Marşı mesajı

Recep Konuk’tan İstiklal Marşı mesajı

AK Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk, İstiklal Marşı'nın, milletin hür yaşama iradesinin mısralara dökülmüş hali olduğunu söyledi.

Recep Konuk’tan İstiklal Marşı mesajı

AK Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk, İstiklal Marşı'nın, milletin hür yaşama iradesinin mısralara dökülmüş hali olduğunu söyledi.

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, 12 Mart Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü ve İstiklal Marşı'nın kabulünün 96. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

12 Mart 1921'de Büyük Millet Meclisi'nde İstiklal Marşı'nın kabul edildiği oturumda yapılan konuşmayla sözlerine başlayan Recep Konuk, "İstiklal Marşımız, Türk milletinin hür yaşama azim ve kararlılığının mısralarla ifadesidir" dedi.

İstiklal Marşı'nın Millet Meclisinde alkış ve dualarla kabul edilişinin üzerinden 96 yıl geçtiğini hatırlatan Başkan Konuk, "Geçen zaman, 1921'de istiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un millet hissiyatına tercüman olan mısralarında zikredilen ilkeler ve değerleri, millet hissiyatında ne eskitmiş ne de yıpratmıştır, aksine daha da kuvvetlendirmiş, millet hayatında daha da pekiştirmiştir. O mısralarda tüm unsurlarıyla milletimizin tevhid ruhu, ortak yaşama iradesi, kederde ve kıvançta birlik olma kararlılığı vardır. O mısralarda zikredilen ilkeler ve değerler bugün de yol göstericidir, yarınlarda da millet hissiyatının ortak ifadesi olacak ve milletimizin tarihi yürüyüşüne rehberlik edecektir. Dün nasıl o inanç zaferle taçlandıysa, hem bugün içinden geçtiğimiz zorlu süreçlerde hem de yarın önümüze çıkacak zorluklarda rehberimiz İstiklal Marşı'mızla nesilden nesile aktarılan ve milli karakterimiz olan, karşılığını istiklal-i tamda bulan his ve duygu birliğidir. Biz millet olarak tayin ettiği istikameti İstiklal Marşı ile dosta düşmana ilan eden, son sözünü de savaş meydanlarında bedel ödeye ödeye o istikametteki istiklal hedefine ulaşarak söylemiş bir milletiz" ifadelerini kullandı.

"İstiklal Marşımızın taşıdığı milli his ilelebet yaşayacak"

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, "Yakın ve uzak geçmişte neyle perdelenirse perdelensin istiklalini hedef alan her oyunu bozan milletimiz, 15 Temmuz'da bir kez daha istiklaline ve istikbaline kast eden karanlık odakların maşalarını kararlılığı ve cesareti ile hüsrana uğratmış, ülkemizin hem bugününe hem geleceğine mührünü vurmuştur. Milletimizin o gün istiklaline sıkı sıkıya sahip çıkarken sergilediği irade ve kararlılığın 1921 yılının 12 Mart'ında sergilenen irade ve kararlılıktan farkı yoktur. O kararlılık, o irade, o his ve o duygu birliğini onlarca yıl sonra bile diri tutan hiç şüphesiz İstiklal Marşı'nın mısralarında da kendini gösteren ve nesilden nesile aktarmayı başardığımız ortak hasletlerimizdir. İnancımız o dur ki, sadece kâğıtlara değil, milletin gönlüne yazılan ve milletimizin gönlüne nakşeden İstiklal Marşı'mızın taşıdığı milli his, duygu ve değerler manzumesi ilelebet bu topraklarda ve milletimizin her ferdince yaşayacak ve yaşatılacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşı'mızın kabulünün 96'ıncı yıldönümünü kutluyor, bu vesileyle milletimizin ruh haline tercüman olup, istiklal ve istikbale inancımızı mısralarla ifade eden ve o ruh ile heyecanı milletimizin gönlüne nakşederek tarihimizle ve birbirimizle kopmaz bir bağ kuran milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u Türk milletinin hür yaşama iradesinin tesisi için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmet ve minnetle anıyorum" şeklinde görüş bildirdi.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT