1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Rektör Vatan Karakaya, "Toplumun her kesimine bu ihaneti anlatmak zorundayız"

Rektör Vatan Karakaya, "Toplumun her kesimine bu ihaneti anlatmak zorundayız"

Ahi Evran Üniversitesi tarafından organize edilen programla 15 Temmuz Darbesi ve Medya konulu panel düzenlendi.

Rektör Vatan Karakaya, "Toplumun her kesimine bu ihaneti anlatmak zorundayız"

Ahi Evran Üniversitesi tarafından organize edilen programla 15 Temmuz Darbesi ve Medya konulu panel düzenlendi.

Ahi Evran Üniversitesi Bağbaşı Kampüsü konferans salonunda gerçekleşen panelin açılış konuşmasını yapan üniversite Rektörü Vatan Karakaya, yüzyılın ihaneti olarak 15 Temmuz darbe girişiminin gerçekleşmiş olduğunu ve medyanın dik duruş sergilediğini söyledi.

Rektör Vatan Karakaya, "Küresel güçler bu ihanetin din bağlantısını FETÖ ile gerçekleştirmek istemişlerdi. Dini inanış alanını da zedelemeyi kendilerine bir görev addetmişlerdir. Bunlar haindir. Toplumun her kesimine de bu ihaneti anlatmak zorundayız. Bize düşen doğru okumak ve insani değerleri önemseyen çalışma başlatmaktır. Gençlerimiz, inanan düşünen ve yaşadığı coğrafyayı tanıyan gençler yetiştirme gayreti içerisinde olmalıyız. Toplumun özüne dönük çalışmaları güçlendirmeliyiz. Şanlı geçmişe bakarak şanlı geleceğimizi hazırlamalıyız."dedi.

Basın temsilcilerinin katıldığı programda 15 Temmuzu anlatan Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ise konuşmasında, "Türkiye'de attığımız her adımda 15 Temmuzu ve bu süreci hazırlayan adımları da unutmamalıyız. Milletin gösterdiği gayreti ve sokakları dolduran milletin bu hainlere geçit vermediğini de çok iyi görmeliyiz. Bu süreci sulandırmak isteyenlere fırsat vermemeliyiz. "diye konuştu.

"Üst akılla hazırlanan bu yapı da hemen temizlenmiyor"

40 yılda üst akılla hazırlanan yapının hemen temizlenmediğini ifade eden Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu süreçte en zor iş devletin işi kanser hücresi gibi devletin tüm birimlerine sızan yapıyı temizlemek. Millet olarak bize düşen taşın altına elini koyanları desteklemek ve bu süreci temizlemek isteyenlerin arkasında olmaktır.

Türkiye'de sistem noktasında bazı şeyler değişmeli millete hesap veren bir sitem ve demokrasinin daha güçlü olmasını istiyoruz. Bu millet hiç yanlış karar vermedi. Bizler halktan korkmuyor ve talimatları halktan alıyoruz."

Program öncesinde öğrencilere ve katılımcılara hitap eden Vali Necati Şentürk ise konuşmasında her şerden bir hayır çıkacağını anlattı.

Vali Necati Şentürk konuşmasında, "Dünya Türk ordusunu gördü ve parmak ısırdı. Ne ihanetler yaşanmış bu ülkede savaşta yaralıya ateş edilmez. Ömer Halis Demir'e yaralı iken ateş ettiler. Bu şerden ise bir milli ve şanlı bir direniş ortaya çıktı. İfadelerini kullandı.

"Türkiye uzadıkça budayalım mantığı var"

Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, Türkiye'nin uzadıkça birilerin de bir budama mantığı olduğunu söyleyerek, "Balkanlara gidiyorsun Türkiye diyor, Orta Doğunun gözü Türkiye'de Türkiye model alınıyor. Türk liderler Arap ülkelerine gittiğinde gelin buraya diyorlar. Küresel ölçekli ekonomi ve siyasette bir iddia ortaya koyuyor Türkiye, aslında herkesin söylemek istediğini Davos'ta Cumhurbaşkanı söyledi. Türkiye'nin güney sınırını bir PKK devleti ile kapatmak istediler. Fırat Kalkanı sözde PKK kampı projesini kesti. Tehlike ise henüz bitmiş değil. Referandum dan çıkacak netice de bir şekilde Türkiye'yi durdurma hamlelerinin bir parçası olacak. "deyip konuşmasını tamamladı.

"Kız kardeşim aradı darbe mi oluyor diye sordu"

ATV Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı, darbe girişimini Ankara'da yaşayan kız kardeşi aracılığı ile öğrendiğini ve darbe olduğuna inanmakta güçlük çektiğini anlattı.

Bursalı konuşmasında büyük millet olduğumuzu şu ifadelerle anlattı:

"TRT spikeri Tijen'e zorla okutulan bildiriye rağmen insanlar buna başka bir şey oluyor diye inanmak istemediler. İnsanlarımızın hafızalarından darbe ve vesayetler silinmiş. Darbe ve girişimler maalesef iyi tarafları ile ele alınamıyor. O gece Türkiye iktidar, muhalefet ve medya ile bir sınav verdi. Demokrasiye karşı bir sınav vererek insanlar kendilerini tanklara siper etti. Bu yüzden bile büyük millet olduğumuzu hatırlatmak isterim.

Medya darbe girişiminde kurgulanmış görüntülerle aracı rolünü üstlenmiş. Medyanın çoğunluğun durduğu yer, demokrasiye sahip çıkma noktasında önemli etken oldu. Bizim medyamızda demokrasiye sahip çıktı. Meslektaşlarımızla ideolojik bir kamplaşma olmadan demokrasiye sahip çıkma anlamında bir arada oldu."

Ahi Evran Üniversitesinde düzenlenen panele Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı, ATV Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı, Kanal 24 Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, Akit Gazetesi Yazarı Sinan Burhan ve Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet katıldı.

Program medya temsilcilerinin anlatımlarının ardından soru-cevap bölümü ile devam etti.

Rektör Vatan Karakaya, "Toplumun her kesimine bu ihaneti anlatmak zorundayız"

Rektör Vatan Karakaya, "Toplumun her kesimine bu ihaneti anlatmak zorundayız"

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT