1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Resmi Gazete'de yayımlandı! Korona aşısı için "Acil Kullanım Onayı" geldi

Resmi Gazete'de yayımlandı! Korona aşısı için "Acil Kullanım Onayı" geldi

Resmi Gazete'de yayımlanan Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Yönetmeliğine “Acil Kullanım Onayı (AKO) ile ilgili madde eklendi. Böylece Türkiye'de vatandaşlara uygulanması planlanan koronavirüs aşısına acil kullanım onayı verilecek.

Resmi Gazete'de yayımlandı! Korona aşısı için "Acil Kullanım Onayı" geldi

Türkiye, koronavirüs salgınına karşı geliştirilen aşının gelmesini dört gözle beklerken Resmi Gazete'de önemli bir yönetmelik yayımlandı.  Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumunca yayımlanan yönetmeliğe göre Türkiye'deki koronavirüs aşısı veya kullanılacak ilaçlara acil kullanım onayı verilecek ve vatandaşlara aşı yapılmasının önü açılacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan söz konusu kararda şu ifadelere yer verildi:

"MADDE 1 – 19/1/2005 tarihli ve 25705 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Yönetmeliğine 10 uncu maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.

“Acil Kullanım Onayı (AKO)

Madde 10/A - Dünya Sağlık Örgütü veya Bakanlık tarafından bulaşıcı hastalıklar kapsamında kabul edilen halk sağlığını ciddi olarak tehdit eden istisnai durumlarda kullanılacak ve ruhsatlandırmaya esas etkililik, güvenlilik ve kalite ile ilgili kapsamlı verilerin henüz sağlanamadığı aşılar için bu veriler sağlanıncaya kadar Kurum tarafından AKO verilebilir.

Ruhsatlı bir ürünün terapötik endikasyonlarında değişiklik yapılması veya yenilerinin eklenmesi ile ilgili değişiklikler için AKO başvurusunda bulunulamaz.

AKO başvurularına ilişkin iş ve işlemler bu Yönetmelik doğrultusunda yayımlanacak ilgili kılavuz hükümlerine göre yürütülür.”

Resmi Gazete'de yayımlandı! Korona aşısı için flaş karar!

KORONAVİRÜS SALGININ TÜRKİYE'DEKİ SON DURUMU

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı.

Güncel verilere göre, son 24 saatte 206 bin 102 Kovid-19 testi yapıldı, 27 bin 515 kişinin testi pozitif çıktı, hasta sayısı 4 bin 209 olarak kayda geçti, 243 kişi yaşamını yitirdi. Böylece Türkiye'de en yüksek Kovid-19 kaynaklı günlük can kaybı kayıtlara geçti.

Son 24 saatte 30 bin 494 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşenlerin sayısı 1 milyon 721 bin 607'ye yükseldi.

Toplam test sayısı 21 milyon 901 bin 694'ye ulaştı. Vaka sayısı 1 milyon 955 bin 680, vefat sayısı 17 bin 364, ağır hasta sayısı 5 bin 803 oldu.

Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 2,9, yatak doluluk oranı yüzde 55,8, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 73,7 ventilatör doluluk oranı yüzde 41,5, ortalama temaslı tespit süresi 10 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,9 olarak gerçekleşti.

Resmi Gazete'de yayımlandı! Korona aşısı için flaş karar!

 

Tayfun Altuntaş
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT