1. HABERLER
  2. SPOR
  3. Rıza Çalımbay: "Ligler böyle tescil edilebilir"

Rıza Çalımbay: "Ligler böyle tescil edilebilir"

Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, yaptığı açıklamada Süper Lig'in mevcut haliyle tescil edilmesi kararı çıkması halinde buna da saygı duyacaklarını belirtti.

Rıza Çalımbay: "Ligler böyle tescil edilebilir"

Süper Lig ekiplerinden Demir Grup Sivassporun teknik direktörü Rıza Çalımbay, Futbola Dönüş Öneri Prokolü'ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Çalımbay, Koronavirüssalgını nedeniyle ertelenen liglerin tamamlanması ihtimaline yönelik hazırlanan protokolün uygulanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Demir Grup Sivasspornbsp;teknik direktörü Rıza Çalımbay, açıklamasında, "Ligi oynamak istiyoruz kesinlikle ve ligin bitmesini istiyoruz ama şu an en küçük risk varsa kesinlikle oynanmaması gerekiyor. Çünkü bu işin şakası yok." ifadelerini kullandı.

"FEDERASYONUN GÖNDERDİĞİ PROTOKOLÜ OKUDUM, ÖYLE BİR ŞEY OLMASI MÜMKÜN DEĞİL"

TFF'nin hazırladığı "Futbola Dönüş Protokolü" ile ilgili görüşlerini açıklayan Rıza Çalımbay, futbolun en temaslı sporlardan biri olduğunu belirterek, "İstediğiniz kadar tedbir alın. Federasyonun gönderdiği protokolü okudum, öyle bir şey olması mümkün değil. Federasyonun protokolünün uygulanması mümkün değil. Yapamazsınız yani. Hadi birinci hafta yaparsın, sonra uyamazsın, orada bir sürü karışık, futbola ters gelen şey var. Erken oynandığı zaman tatsız, tuzsuz bir lig olacak ama biz bu maçları Ağustos-Eylül aylarına sıkıştırabiliriz. Kalan 8 maçı oynayıp, kısa bir aradan sonra da Eylül'de gelecek sezonu başlatabiliriz." ifadelerini kullandı.  

"OYUNCULARIN HEPSİ ÇEKİNİYOR VE KORKUYOR"

 En önemli şeyin oyuncuların sağlığı olduğunun altını çizen Çalımbay, "Oyuncular ne derse desinler hepsi çekiniyor, hepsi korkuyor ve hiç kimsenin de maçlarda kendini vereceğini zannetmiyorum. Eğer risk varsa kesinlikle oynanamamak gerekiyor. Ya da ileri bir tarihe atmak gerekiyor. Futbolun içerisinde tükürük var, tükürme diyorlar, yüzde 90'nında bu alışkanlık var. Tükürürler, yüz yüze tartışırlar. Protokolde bir şey var mesela, top taça çıkınca topu hemen dezenfekte edip geri veriyormuşsun. Kim dezenfekteyi düşünür, hemen atması gerekiyor avantaj için. En basitini söylüyorum. Bu işin sahası, soyunma odaları, otobüsü, oteli var... Bir sürü risk faktörü var. Bu işler zor işler. Bir risk varken de bunlara girmemek gerekiyor. Burada yapılacak şey ileri bir tarihe atılması." şeklinde konuştu. 

"KÜÇÜK DE OLSA RİSK İHTİMALİ OLMAMALI"

"Şu anda Sağlık Bakanımız, Bilim Kurulumuz mükemmel çalışıyorlar. Çok da iyi bir gidiş varken tekrar karma karışık bir şeye girildiği zaman sıkıntı çıkabilir." sözlerini kullanan Rıza Çalımbay, "Çünkü bir tek Süper Lig yok, 2. Lig, 3. Lig ve amatör ligler var. Binlerin üzerinde oyuncu arkadaşımız var. Onun için bu riskin tamamen kalkması gerekiyor. Tamamen risk sıfır olunca rahatlıkla oynanabilir. Önce insan sağlığını düşünmemiz gerekiyor. (Haziran'da başlamak) Kesinlikle erken, çünkü en küçük risk faktörü olmaması gerek. Ama risk yoksa seve seve oynarız. Biz bir kere oynamak istiyoruz ligi bitirmek istiyoruz. Ama tabii ki elimizde başka şans yoksa da ona göre kararlar olur." değerlendirmesinde bulundu. 

Süper Lig'e ara verilmeden önce Antalyasporile oynadıkları son karşılaşmada da oyuncularının tedirgin olduğunu vurgulayan deneyimli teknik adam şu ifadeleri kullandı:

"Hatta Antalyasporbaşkanı, açıklama yaptığım için serzenişte bulunmuş. Antalyasporda çok güzel günlerim geçti, söylediklerimin Antalyasporile alakası yoktu. Kendi takımımla ilgili söyledim. Bu sene ligde oynadığımız en kötü maçtı. Her maçta gol attık, sadece o maçta atamadık. Çünkü kimsenin kafası maçta değildi. Kaybedebiliriz, futbol bu. Antalya iyi oynadı, biz çok kötü oynadık. Çünkü herkesin kafasında bir an önce Sivas'a dönmemiz vardı. Gece 12'de havalimanına geldik, uçak kalkmadı, tekrar otele döndük, tekrar panik, gergin herkes. Tekrar sabah havalimanına geldik ve herkes evine gidebildi. Riske girmemek gerek, risk varsa oynamamak gerek. O zaman fazla bir vaka yoktu, belki 1, belki 2 taneydi, maçlar iptal oldu. Vakalar varsa risk de vardır demektir. Risk varsa oynanmaması gerekiyor. Ne kadar uğraşsanız da kafaları ailelerinde, evinde olacak. Kendine dikkat edecek, belki mücadeleye girmeyecek. Herkese, evinizde oturun, evinizden çıkmayın, sosyal mesafeyi koruyun, maske takın dediğimiz anda oyuncular oynarsa tabii ki oyuncular korkarlar, tedirgin olurlar. O yüzden en risksiz zamanda oynanması gerekiyor. " 

"KARAR ALIRKEN İNSANLARINI DÜŞÜNDÜLER"

Süper Lig'in mevcut haliyle tescil edilmesi kararı çıkması halinde buna da saygı duyacaklarını aktaran Rıza Çalımbay şöyle konuştu:

"Her şeyden önce insan sağlığı önemli. Fransızlar, Belçikalılar, Hollandalılar bu kararları alırken insanlarını düşündüler, futbolu ikinci plana attılar. Futbolu her zaman oynayabilirsiniz, birisi şampiyon olur. Ne olursa olsun devletimizi vereceği her karara saygı duymamız gerekiyor. Ama önemli olan insan sağlığı. Burada tek yapılacak şey, herkesi evine göndereceksiniz, 1-1,5 ay izin yapacak. Kulüpler transferlerini yapacak, Ağustos ayında da rahatlıkla başlatabilirsiniz. Ondan sonra 8 maçımızı oynarız, daha sonra da öbür lige geçeriz. Bunların hepsi rahatlıkla yapılabilecek şeyler. En küçük riske girmemek gerekiyor. İkinci ve üçüncü lig takımları nasıl gelip gidecekler. Tıka basa otobüsle gidecekler, her dakika da sağlık açısından tedbir alamazlar. Riskli bir ortam olabilir."

"HİÇ DEĞİLSE KULÜPLERİMİZ ZARAR GÖRMEZ"

FransaLigi'nin tescil edilmesinin ardından Avrupa kupalarına katılacak takımların gelirlerinin ligdeki tüm takımlara dağıtılacağını belirten Çalımbay, bunun Süper Lig'de de gerekirse uygulanabileceğinin altını çizen Çalımbay, "Bence çok güzel, çok uygun bir şey. Fransada yaptılar bunu, güzel bir şey. Öyle de yapılabilir. Hiç değilse kulüplerimiz zarar görmez. Bence mantıklı, güzel bir şey olur. Kesinlikle öyle olması, herkesin oradan pay alması gerek. Çünkü puanlar eşit, istenmeyen şartlarda böyle bir karar alınırsa herkes buna saygı duymalı." ifadelerini kullandı.  

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡