1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rize'de şaşkınlık veren koronavirüs önlemi

Rize'de şaşkınlık veren koronavirüs önlemi

Çayeli'de köy muhtarı koronavirüs salgınına karşı ilginç bir önlem aldı. Köyün 6 girişinden 5'ini kaya ve topraklarla kapatan muhtar, sadece 1 girişi açık bıraktı. Köye giriş çıkışları kendi kontrolü altında yaparak koronavirüs salgınına karşı köyü koruyor.

Rize Çayeli ilçesine bağlı Derecik köyünde Muhtar Ramazan Küçüksarı, koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı aldığı önlemle dikkat çekti. 6 girişi olan köyün 5'ini taş, kaya ve topraklarla kapatan Küçüksarı, girişlere açık bıraktığı tek bir yerden izin veriyor. Köye girecek araçları da tek tek kontrol ediyor.

Muhtar Küçüksarı, söz konusu açık kalan yoldan geçen tüm araçların içerisinde bulunan vatandaşların ateşini ölçüyor, maskesi olmayana maske verip, kolonya ikram ediyor. Araç içerisinde bulunan vatandaşlara sosyal mesafe kuralını hatırlatan Küçüksarı, köy halkına evde kalmaları için uyarılarda bulunuyor.
Çay tarımı için il dışında gelecek olanlar için giriş çıkış güvenliğini üst seviyeye çıkartan Muhtar Küçüksarı, söz konusu vatandaşların evlerinde izole olacağını ifade etti.

Rize'de şaşkınlık veren koronavirüs önlemi

''ATEŞ KONTROLÜ YAPIYORUZ, MASKE DAĞITIYORUZ''

Küçüksarı sözlerine şu şekilde devam etti: “Halkımızın sağlığını ön planda tutuyoruz. Köyümüze 6 farklı noktalardan giriş ve çıkış vardı. Bu girişleri tedbir amaçlı kendi imkânlarımızla kapatarak tek noktadan ulaşımı sağlıyoruz. Buradan geçen araçlarda bulunan vatandaşlarımıza ise ateş kontrolü yaparak, maskesi olamayanlara maske veriyoruz. Çay tarımıyla ilgili İstanbul ve diğer illerden köyümüze gelenleri izole ve takip edebilmek için bu uygulamayı başlattık. Bu konuya çok önem veriyoruz. Söz konusu bu kişilerin temasını durdurmuş durumdayız. Vatandaşlarımız güven içerisinde yaşamalarını hedefliyoruz.”

Rize'de şaşkınlık veren koronavirüs önlemi

''ARTIK HER ŞEY TEK NOKTADAN GERÇEKLEŞİYOR''

Köy İhtiyar Heyetinden Süleyman İpek ise yaptığı açıklamada bariyer sisteminin güvensizliğine vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı: “Köyümüzdeki giriş çıkışları kontrol altına almak istedik. Kendi imkanlarımızla köyümüzün yollarını kapatarak sadece bir noktadan girişlere izin veriyoruz. Küçük bariyer sisteminin güvenilir olmadığını düşünerek yollarımıza taş ve toprak döktük. Artık her şey tek noktadan gerçekleşiyor.''

Köyde yaşayan Süleyman Çekik adlı vatandaş ise “Muhtarımızın çalışması bu işlere yetmez. Biz vatandaş olarak gereken önlemleri almamız gerekiyor. Bu iş tek kişinin yapacağı bir iş değil. Öne kendimiz tedbir alacağız” dedi.

  Rize'de şaşkınlık veren koronavirüs önlemi

HABERE YORUM KAT