1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. RSV Virüsü akciğerleri tehdit ediyor

RSV Virüsü akciğerleri tehdit ediyor

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Altay Yücel, Nisan ayı sonuna dek risk olmayı sürdüren RSV virüsünü...

RSV Virüsü akciğerleri tehdit ediyor

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Altay Yücel, Nisan ayı sonuna dek risk olmayı sürdüren RSV virüsünü anlattı, önemli uyarı ve önerilerde bulundu.

RSV'nin yetişkin, çocuk, bebek demeden tüm yaş gruplarını tehdit eden bir virüs olduğunu söyleyen Dr. Özlem Yücel, "Virüs, son yıllarda görülme sıklığındaki artışla dikkat çekiyor. Virüsün adı; RSV yani Respiratuar Sinsisyal Virüs. Grip ve soğuk algınlığına benzer şikayetlere neden olurken, tedavisinde gecikildiğinde akciğerleri tehdit ediyor. Enfeksiyonun tek kaynağı insanlardır. Bulaşma, enfekte salgılar ile doğrudan ve yakın temasla oluşmaktadır. Tüm yaş gruplarında akut solunum yolu hastalığına neden olabilen virüs, astım ve diğer kronik akciğer hastalıklarının alevlenmesine neden olabilmektedir" diye konuştu.

"Virüsün tek kaynağı insanlar"

RSV'nin çoğunlukla grip ve nezleye benzer şikayetlerle kendini gösterdiğini ve bu virüsün aşısının olmadığını belirten Dr. Yücel "RSV tüm yaş gruplarında akut solunum yolu hastalığına neden olabilmektedir. Çocukların tümü 2 yaşına kadar en az bir kez RSV ile hastalanmakta ve hayat boyu bu enfeksiyonun tekrarı sık olarak görülmektedir. Büyük çocuk ve erişkinlerde RSV genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu; bebek ve küçük çocuklar ile prematüre doğanlarda, bağışıklık yetmezliği olanlarda ve yaşlılarda ciddi alt solunum yolu enfeksiyonları geliştirebilmektedir. Astım ve diğer kronik akciğer hastalıklarının alevlenmesine neden olabilmektedir. Prematüre doğum, doğuştan kalp hastalığı ve bağışıklık yetmezliğinin RSV enfeksiyonu riskini artıran, ağır ve ölümcül seyretmesine neden olan durumlardır ve bu virüs, son yıllarda sık görülmeye başlandı. RSV'nin grip ve nezle bulgularına benzer şikayetlere neden olurken prematüre doğanlarda veya bebeklerde huzursuzluk, beslenmeme, sık nefes alma ya da solunum düzensizliklerine neden oluyor. Virüsün tek kaynağı insanlar. RSV virüsünün bulaşması enfekte salgılar ile doğrudan ve yakın temasla oluşurken, virüs çevre yüzeylerce saatlerce, ellerde ise yarım saatten fazla canlı kalabiliyor. RSV virüsü ılık iklimlerde genellikle kış ve erken ilkbahar aylarında yıllık salgınlar şeklinde görülüyor. RSV salgın zamanı arasında farklılıklar görülebilmektedir. Hastalık genellikle Kasım- Aralık aylarında başlamakta, Ocak ve Şubat ayında zirveye ulaşmakta, Nisan ayı sonunda da sona ermektedir" ifadelerini kullandı.

"RSV enfeksiyonlarıyla sık karşılaşılıyor"

RSV enfeksiyonlarıyla sık karşılaşıldığını belirten Dr. Yücel, "Hastalığın aşısı yok ancak 29 haftadan küçük doğan yüksek riskli prematürelerde, doğumsal kalp hastalığı ya da kronik akciğer hastalığı olan çocuklarda alt solunum yolu enfeksiyonunu önlemek için RSV antikoru içeren bir ilaç kullanılıyor. Bu ilaç Kasım ayında başlayarak her 30 günde bir, toplam 5 doz olarak kas içine uygulanıyor. Hastalıkta ilk tedaviyi destek tedavisi oluştururken sıvı kaybının yerine konması, solunumun dikkatle değerlendirilmesi ve oksijen desteği, üst solunum yolu aspirasyonu ve gerekirse solunum cihazına bağlanma uygulanması gerekebilir. RSV bronşiti sonrasında kulak iltihabı veya bakteriyel akciğer enfeksiyonu gelişirse antibiyotik kullanılır" açıklamasını yaptı.

Alınabilecek tedbirler

Dr. Yücel, virüse karşı basit ama etkili olan önlemleri ise şöyle aktardı:

"Sigara dumanından uzak durun, kalabalık ortamlardan ve yakın temastan kaçının, ortamı düzenli aralıklarla havalandırın. Ellerinizi sık sık yıkayın, çocuğunuza da ellerimizin mikrop barınağı olduğunu anlatarak el yıkama alışkanlığı kazandırın. Risk grubunda iseniz grip aşısı olun; çocuğunuz da yüksek risk grubunda ise altıncı aydan başlayarak influenzaya karşı (grip virüsü) aşısını yaptırın. Solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerden uzak durun. RSV enfeksiyonu olan personelin yüksek risk taşıyan çocuklara bakımını engelleyin. Gerekirse maske kullanın."

RSV Virüsü akciğerleri tehdit ediyor

RSV Virüsü akciğerleri tehdit ediyor

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT