1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rum liderden haddini aşan sözler!

Rum liderden haddini aşan sözler!

Rum lider, Türk tarafının Kapalı Maraş'ın adımından rahatsızlık duyduğunu söyledi ve müzakereler için şart koşup müzakerelerin yeniden başlaması için Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinin sona erdirmesi gerektiğini savundu.

Rum liderden haddini aşan sözler!

Nikos Anastasiadis, Güney Kıbrıs'ta Çin Halk Cumhuriyeti’nin 70’inci kuruluş yıl dönümü resepsiyonunda konuşma yaptı.

Anastasiadis, müzakerelerin yeniden başlaması için Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinin sona erdirmesi gerektiğini söyledi.

ANASTASİADİS'TEN TÜRKİYE'NİN FAALİYETLERİNE KÜSTAH SÖZLER: YASA DIŞI

Anastasiadis, "Biz Türkiye’nin sonunda aktif olarak yasa dışı faaliyetlerine son vererek müzakere ortamının uygun bir şekilde yaratılmasına katkıda bulunacağını umuyoruz." dedi.

ANASTASİADİS, ULUSLARARASI TOPLUMDAN TÜRKİYE'YE KINAMA BEKLİYOR

Uluslararası topluma da Türkiye'yi kınama çağrısında bulunan Rum lider, “Türkiye’nin, (Rum) Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki faaliyetleri egemenlik haklarının açık bir ihlalidir, Birleşmiş Milletler’in Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne aykırıdır.“ dedi.

ANASTASİADİS'İN KAPALI MARAŞ RAHATSIZLIĞI

Türk tarafının Kapalı Maraş'ın açılmasına yönelik adımlarını da eleştiren Anastasiadis şöyle devam etti: “Türk tarafının Kapalı Maraş'ı yerleşime açma planları da uluslararası hukuka ve BM Güvenlik Konseyi’nin 550 ve 789 sayılı kararlarına aykırıdır. Söz konusu davranışlar, BM Anlaşması ve uluslararası hukuka aykırı aynı zamanda Kıbrıs’ta ve bölgede barış ve istikrara bir tehdit, Kıbrıs sorununa kapsamlı ve uygulanabilir bir çözüme varılması amacıyla müzakerelerin başlaması için gereken olumlu bir havaya ters olduğu için açıkça kınanmalıdır.”

Etiketler :

HABERE YORUM KAT