1. WEB TV
  2. GÜNDEM
  3. Rusya, 300 kadar Rus askeri polisin Suriye'ye ulaştığı bilgisini verdi

Rusya, 300 kadar Rus askeri polisin Suriye'ye ulaştığı bilgisini verdi

300 kadar Rus askeri polisi, Türkiye'yle varılan Soçi mutabakatı kapsamında teröristleri Güvenli Bölge'den uzak tutmak için Suriye'ye giriş yaptı. Gelişmeyi Rusya Savunma Bakanlığı duyurdu.

Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde oluşturulmak istenen terör koridorunu engellemek maksadıyla 9 Ekim'de Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmıştı. Harekat kapsamında 700'den fazla terörist etkisiz hale getirilirken, harekatın 9'uncu gününde Türkiye'ye gelen ABD heyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmüş ve harekata 120 saat ara verilmesi kararı çıkmıştı.

ABD, bu 120 saatlik süre zarfında terör örgütü PKK/YPG'nin Güvenli Bölge'den çekileceğini taahhüt etmişti. 120 saat dolduğunda, Milli Savunma Bakanlığı Güvenli Bölge'de herhangi bir terör unsuruna rastlanmadığını ve operasyona gerek görülmediğini duyurmuştu. ABD'nin ardından Rusya ile de görüşen Türk yetkililer, Rusya'dan Güvenli Bölge'de devriye faaliyetleri yürütme sözü aldı. Soçi'de gerçekleşen zirvede varılan mutabakat kapsamında Rusya, Türkiye'ye güney sınırını terör unsurlarından uzak tutacağının sözünü vermişti. Bu kapsamda, 300 kadar Rus askeri polisi Suriye topraklarına girmiş oldu.

25 Ekim 2019 Cuma 10:41
VİDEOYA YORUM KAT
Benzer Videolar