1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Rusya Devlet Başkanı Putin böyle duyurdu: Tarihte bir ilk yaşanıyor, ABD'yi geçtik

Rusya Devlet Başkanı Putin böyle duyurdu: Tarihte bir ilk yaşanıyor, ABD'yi geçtik

Rusya'nın silah programlarına ilişkin konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tarihte bir ilkin yaşandığını söyleyip Rusya'nın Amerikalıları gelişmiş silah konusunda geçtiğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin böyle duyurdu: Tarihte bir ilk yaşanıyor, ABD'yi geçtik

Savunma Bakanlığı'nın genişletilmiş yönetim kurulu toplantısında Rusya'nın savunma sanayii ve güvenlik meselelerine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulunan Putin, daha önce Avrupa ve Asya-Pasifik bölgelerinde INF Antlaşması ile yasaklanan kısa ve orta menzilli füze konuşlandırılması konusunda ABD'nin eylemlerinin takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin açıklamasında, ''INF'de yasaklanan sınıftaki Amerikan füzelerinin başta Avrupa ve Asya-Pasifik olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerine dağıtımını yakından takip etmek zorundayız. Bu gelişmeleri göz önünde bulundurarak, potansiyel askeri tehditleri analiz etmeli ve alınacak önlemleri belirlemeliyiz.'' ifadelerini kullandı.

RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN , AVANGARD'IN DURDURULAMADIĞINI YENİDEN SÖYLEDİ

Rus Silahlı Kuvvetlerinin 2019'daki faaliyetinin özetleyen devlet Putin, bu dönemde birçok niteliksel ve sistemik değişikliğin gerçekleştiğini söyledi.

Modern silahlanmanın 'nükleer üçlü' içindeki payının % 82'ye ulaştığını belirten Putin, Avangard stratejik hipersonik füze sisteminin 'Stratejik Füze Gücü'ne teslimatına değindi.

Avangard sisteminin şu an mevcut ve yakın gelecekteki hiçbir savunma sistemi tarafından durdurulamayacağını söyleyen Putin, avangard için 'geleceğin silahı' ifadesini kullandı.

Rus lider ayrıca, yapay zeka ve robotik sistemlerin ordu içindeki kullanımını artırıldığına da değindi.

''TÜM BİLEŞENLER ÜZERİNDE ÇALIŞMALIYIZ''

Putin, olası bir küresel istikrarsızlık durumunda, ordunun ülkenin güvenliğini garantiye alacak potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Rus askeri teçhizatının yabancı muadillerini geçmesi gerektiğini belirten Putin, ''Kazanmak istiyorsak, askeri teçhizatımız yabancı muadillerine göre daha iyi olmalı. Bu, devletin askeri teşkilatı meselesidir. Tüm bileşenler üzerinde çalışmalıyız.'' dedi.

PUTİN DUYURDU: RUSYA AMERİKA'YI GEÇTİ

Deniz platformlarından fırlatılan hipersonik Zirkon füzesinin, kara tabanlı versiyonunu geliştirmek için çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Putin diğer büyük projelerle ilgili çalışmaları şöyle sıraladı;

''Sarmat gelişmiş verimli kıtalararası balistik füze, kara ve deniz tabanlı versiyonlarıyla Zirkon hipersonik füze, Poseidon kıtalararası insansız deniz denizaltı, Burevestnik küresel menzilli nükleer güçlü seyir füzesi ve diğer sistemler üzerindeki çalışmalarımız plana göre ilerliyor.''

Stratejik denge konusunda tarihte ilk kez benzersiz bir durumun yaşandığını belirten Putin, ''Rusya ilk kez son silah geliştirmede ABD'nin önüne geçti.'' dedi.

Putin Sovyetler dönemi yetişilemeyen ABD teknolojisi ve şimdiki durum ile ilgili şu ifadeleri kullandı.

Atom bombasını yapan ABD'ydi ve Sovyetler Birliği gerisinden geliyordu. Ayrıca fırlatma araçları, nükleer silah taşıyıcıları ve stratejik havacılık konusunda Sovyetler Birliği sadece yetişmeye çalışıyordu. İlk kıtalararası füzeler geliştirilmedi. Ama bugün benzersiz bir durum ortaya çıktı, onlar (ABD) bizi takip ediyor. 

RUSYA SAVUNMA BAKANI ŞOYGU: TÜM BİRLİKLERE İSKENDER VERDİK

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise, Rus kara birliklerinin tüm füze tugaylarının İskender taktik balistik füze sistemleriyle yeniden silahlandırıldığını söyledi.

Rus savunma bakanlığı yönetim kurulu toplantısında Putin'e beraberindeki yetkililere demeç veren Şoygu, Rusya Silahlı Kuvvetlerine bu dönemde 624 tank ve zırhlı muharebe aracı, 143 yeni savaş uçağı ve helikopter, 13 uzay aracı 1 denizaltı, 8 savaş gemisi, 17 tekne ve yardımcı gemi, dört kıyı savunma sistemi ve 10.000'den fazla gelişmiş iletişim aracı teslim edildi. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT