1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Rusya Devlet Başkanı Putin'den Ukrayna'ya 'Srebrenitsa’ uyarısı

Rusya Devlet Başkanı Putin'den Ukrayna'ya 'Srebrenitsa’ uyarısı

Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile Paris’te görüşme yaptı. Görüşme sonrası Rusya Federasyonu Sivil Toplum ve İnsan Hakları Başkanlık Konseyi’nde yaptığı açıklamalarda bulunan Rus lider, “Eğer Kiev, Donbass sakinlerine koruma garantisi vermeden sınırı kontrol altına alırsa, ikinci bir Srebrenitsa olacak” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin'den Ukrayna'ya 'Srebrenitsa’ uyarısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Federasyonu Sivil Toplum ve İnsan Hakları Başkanlık Konseyi’nde açıklamalarda bulundu. Rus lider, Ukrayna’nın, ayrılıkçıların kontrol ettiği Donbass bölgesini kontrol atlına almaya kalkması halinde, yeni bir Srebrenitsa katliamının yaşanacağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin açıklamasında “Eğer Kiev Donbass sakinlerine koruma garantisi vermeden sınırı kontrol altına alırsa, ikinci bir Srebrenitsa olacak” ifadelerini kullandı.

SREBRENITSA KATLİAMI NEDİR?

Srebrenitsa Katliamı, 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı'nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu'nun Krivaya Harekâtı esnasında, Temmuz 1995'te yaşanan ve en az 8 bin 372 Bosnalı'nın Bosna-Hersek'in Srebrenitsa kentinde general Ratko Mladiç komutasındaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülmesi hadisesidir.

HABERE YORUM KAT