1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rusya'dan art arda Türkiye açıklaması

Rusya'dan art arda Türkiye açıklaması

Kremlin Sözcüsü Peskov, Türkiye'den, Suriye'deki operasyonun askıya alınmasına ilişkin ABD ile yapılan anlaşma hakkında bilgi almayı umduklarını söyledi. Hemen ardından bir açıklama da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan geldi.

Rusya'dan art arda Türkiye açıklaması

Peskov, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında Suriye'nin kuzeyi ile ilgili yapılan anlaşmaya ilişkin konuştu.

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan Peskov, Türkiye ve ABD arasında Suriye'nin kuzeydoğusu için varılan anlaşma ile ilgili olarak, "Türkiye'den bilgi almayı umuyoruz" ifadesini kullandı.

BİR AÇIKLAMA DA RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANI LAVROV'DAN

Lavrov, Türkiye'nin ABD heyeti ile Suriye'nin kuzeyine düzenlediği Barış Pınarı Harekatı üzerine vardığı anlaşmayla ilgili açıklamalarda bulundu. Lavrov, "Türkiye'nin kendi sınır güvenliği ile ilgili meşru kaygılarını anlıyoruz ve haklı buluyoruz. Biz 1998 yılında yapılan Adana Mutabakatı'nın uygulanmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu amaçla bu anlaşmanın taraflarıyla henüz uygulanmayan anlaşmanın uygulanması yönünde temaslar kurmayı hedefliyoruz. Suriye'nin otoritesi ve Kürt oluşumları ve liderleriyle Suriye'nin toprak bütünlüğü çerçevesinde sorunun diyalog yoluyla çözülmesini savunuyoruz" dedi.

"BAŞARILI OLUNMASI İÇİN TÜM ÇABAMIZI SERGİLEYECEĞİZ"

Suriye'nin toprak bütünlüğü dahilinde yeniden bir yol belirlenmesi gerektiğini belirten Lavrov, "Bu yollar Türkiye'nin sınır güvenliği ve hassasiyetleri doğrultusunda uygulanmalı. Ortadoğu'nun bir kısmında biriken çelişkiler göz önüne alındığında bunu çok karmaşık bir süreç olduğunu düşünüyorum. Ancak başarılı olunması için tüm çabamızı sergileyeceğiz" dedi.

"TÜRKİYE'NİN SINIR GÜVENLİĞİNİ KORUMAYA ÇALIŞMASINI MEŞRU GÖRÜYORUZ"

Lavrov, ABD ile Türkiye arasında anlaşmaya varılan mutabakat ile ilgili olarak, "Suriye'nin egemenliğini ve Türkiye'nin güvenliğini garanti edecek şartlar oluşturulmalı" ifadelerini kullandı. "Bazı ülke liderlerinin Türkiye'nin operasyonunun meşru olmadığını savunmasını nasıl yorumluyorsunuz?" sorusuna ise Lavrov, "Biz zaten net ifadeler kullandık. Türkiye'nin şu anda Suriye'de varlığını koruyan terörist tehditlere karşısında sınır güvenliğini korumaya çalışmasını meşru olarak görüyoruz. Aynı zamanda sorunun diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine inanıyoruz" şeklinde cevap verdi.

HABERE YORUM KAT