1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Saçlarını bu kez statik elektrikle kabarttılar

Saçlarını bu kez statik elektrikle kabarttılar

Pendik Belediyesi kendi bünyesindeki kültür merkezlerinde etüt dersleri alan öğrencilere yönelik uygulamalı fen bilimleri eğitimi vermeye başladı. Öğrenciler, Mobil Bilim Parkı’yla bilim ve teknolojiye bir saat süren eğlenceli bir yolculuk yapıyor.

Saçlarını bu kez statik elektrikle kabarttılar

Pendik Belediyesi kendi bünyesindeki kültür merkezlerinde etüt dersleri alan öğrencilere yönelik uygulamalı fen bilimleri eğitimi vermeye başladı.  Öğrenciler, Mobil Bilim Parkı’yla   bilim ve teknolojiye bir saat süren eğlenceli bir yolculuk yapıyor.

Çeşitli enerji şekillerinin günümüzde kullanılan hallerinin mini uyarlaması şeklinde olan 12 aletin yer aldığı Mobil Bilim Parkı,  kimya ve fen bilimi öğretmenlerinin sunumu eşliğinde öğrencilerle buluştu. Öğrencilerin oldukça eğlendiği  bir saatlik uygulamalı eğitimde hızlı tren çalışma modeli, Bernoulli üfleyicisi, çizgi film cihazı, hava kabarcıkları istasyonu, ses dalgalarının gücü, hava ve sudaki girdapların oluşumu, elektrik iletkenliği istasyonu ve yenilenebilir enerji istasyonu gibi aletler yer alıyor. Programda önce tanıtıcı bir sunum gerçekleştirilirken, daha sonra uygulamalı şekilde öğrencilere çeşitli enerjilerinden nasıl faydalanıldığı gösteriliyor.  

5666a3e540bfa_1.jpg

Teorik bilgileri pratikte öğrendiler

İlk olarak Kavakpınar Mahallesi Ahmedi Hani Kültür Merkezi’nde  verilen eğitimden   500’ün üzerinde 5,6,7 ve 8. sınıf etüt öğrencisi faydalanmaya başladı.  Eğitim, daha sonra belediyeye ait  7 kültür merkezinde devam ederek  etüt sınıflarında  eğitim gören bin  700 öğrenciye ulaşacak.  

Saçlarını bu kez statik elektrikle kabarttılar

Öğrencilerin oldukça eğlendiği uygulamalı eğitimde, özellikle Van de Graft Jenaratörü (statik elektrik üreten küre) öğrencilerin yoğun ilgisini çekti. İç mekanizmasında sürtünme kuvvetiyle oluşan statik elektriğin etkisiyle öğrencilerin elleri pozitif(+) yükle yükleniyor. Öğrencilerin büyük küreye dokunmasıyla düşük elektrik akımı öğrencilerin saçlarına da tesir ediyor. Aynı yüklü yüklerin birbirini itmesi şeklinde saç telleri birbirini itme prensibiyle birbirinden uzaklaşıyor. Böylece saçlar elektriklenerek kabarıyor. Öğrenciler de saçlarının kabarmasından oldukça keyif aldı.

5666a3ef6b786_7.jpg

HABERE YORUM KAT