1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sağlık Bakanlığı duyurdu: Çin'den gelen yolcular termal kameralarla taranacak

Sağlık Bakanlığı duyurdu: Çin'den gelen yolcular termal kameralarla taranacak

Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Açıklamada, Çin’den gelen uçaklardaki yolcuların inişte termal kameralarla taranması kararı alındığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı duyurdu: Çin'den gelen yolcular termal kameralarla taranacak

Şu ana kadar 9 ülkede görülen Koronavirüse ilişkin sıcak gelişmeler yaşanıyor.

TÜRKİYE'DEN FLAŞ KARAR

Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Bakanlık, Çin’deki Koronavirüs nedeniyle Çin’den gelen tüm uçuşlar için bulaşıcı hastalık kontrol önlemlerinin alınması, yolcu iletişim bilgi formlarının doldurulması ve yer personelinin bilgilendirilmesi yönünde karar alındığını duyurdu.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Çin’de görülen Koronavirüs sebebiyle dün Bakanlığımızda toplanan Bilim Kurulu, Çin’den gelen tüm uçuşlar için bulaşıcı hastalık kontrol önlemlerinin alınması, yolcu iletişim bilgi formlarının doldurulması ve yer personelinin bilgilendirilmesi yönünde karar almıştır.

Çin hükümetinin bölgeyi karantina altına almasının ardından, Çin’e ait bir havayolu firması tarafından haftada üç gün düzenlenen Vuhan-İstanbul seferleri durdurulmuştur.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu konuda henüz bir uyarı yapılmamış olmasına rağmen, Bakanlığımız tarafından Çin’den gelen tüm uçaklardaki yolcuların uçaktan inişte termal kameralarla taranması kararı alınmıştır. Havalimanlarında karantina odalarımız hazır olup, sağlık ekiplerimiz 7/24 usulüne göre kesintisiz çalışmaktadır” denildi.

ÇİN'İN VUHAN KENTİNDE ORTAYA ÇIKAN VİRÜS 9 ÜLKEYE SIÇRADI

Salgın, Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Makao Özel İdari Bölgesi’nde birer kişide, ABD, Japonya, Güney Kore’de 1’er kişide, Tayland’da 3 kişide tespit edildikten sonra, Singapur, Vieatnam ve Suudi Arabistan'a da sıçradı.

HABERE YORUM KAT