1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. KORONAVİRÜS
  4. Sağlık Bakanlığı, koronavirüs rehberini güncelledi! Karantina ve izolasyon süresi değişti

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs rehberini güncelledi! Karantina ve izolasyon süresi değişti

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında hazırlanan Kovid-19 rehberini alınan yeni kararlara göre güncelledi. Buna göre yeni izolasyon süresi ve temaslılar için uygulanan olan karantina süresinde değişime gidildi.

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs rehberini güncelledi! Karantina ve izolasyon süresi değişti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Çarşamba günü gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamayla duyurduğu karantina ve izolasyon süreleri Sağlık Bakanlığının Kovid-19 rehberinde güncellendi. Rehberin  "Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon" bölümüne "Güncel Dönemde Covid-19 İlişkili İzolasyon ve Karantina Uygulamaları" rehberi de eklendi.

Söz konusu rehbere göre  yüksek riskli kişilere (yaşlı bakım evleri, ceza infaz kurumları, immunsupresif hastalar vb. toplu yaşam alanları gibi) bakım verilen alanlarda görev yapan, hatırlatma dozu olmuş veya son 3 ay içinde hastalığı geçirmiş Kovid-19 yakın temaslı kişiler, karantina uygulanmasa bile 10 gün süreyle riskli gruba hizmet vermeyecek.

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs rehberini güncelledi! Karantina ve izolasyon süresi değişti

AŞISIZ TEMASLILAR İÇİN KARANTİNA SÜRESİ 10 GÜN OLACAK

Yaşlı bakım evleri, ceza infaz kurumları gibi yüksek riskli kişilere bakım verilen alanlarda kalan ve hizmet veren, hatırlatma dozu yapılmamış, son 3 ay içinde hastalığı geçirmemiş veya aşısız Kovid-19 temaslısı kişilerin karantina süresi ise 10 gün olacak.

Yüksek riskli kişilere hizmet veren kişiler, 7. günde karantina süreleri sonlanmış olsa bile 10 gün süreyle riskli gruba hizmet vermeyecek.

Ayrıca söz konusu alanlarda kalan veya hizmet verenlerden Kovid-19'u asemptomatik veya hafif geçiren kişilerin de izolasyon süresi 10 gün olarak önerildi.

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs rehberini güncelledi! Karantina ve izolasyon süresi değişti

HATIRLATMA DOZUNU YAPTIRANLARA KARANTİNA YOK

Öte yandan hatırlama dozu yapılmış veya son 3 ay içinde hastalığı geçirmiş Kovid-19 yakın temaslı olan kişiler karantinaya alınmayacak, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak, kendi semptomlarını da takip ederek günlük yaşamlarına devam edecek. Bu kişilerde semptom gelişmesi durumunda, semptom geliştiği gün PCR testi yapılacak.

Rehberde, karantina uygulanmasa bile kısmi risk nedeniyle yakın temaslı kişilerin 10 güne kadar maske ve mesafeye azami dikkat etmeleri gerektiği belirtildi.

AŞISIZLAR  7 GÜN KARANTİNAYA GİRECEK

Hatırlatma dozu yapılmamış, son 3 ay içinde hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişilerden yakın temaslı olanlar, 7 gün karantinada kalacak. Karantina süresince semptom gelişmemesi halinde 7'nci günde test vermeden karantina sonlandırılacak.

Karantina boyunca herhangi bir semptom gelişmesi durumunda ise semptom geliştiği gün PCR testi yapılacak.

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs rehberini güncelledi! Karantina ve izolasyon süresi değişti

7.GÜNÜN SONUNDA KARANTİNADAN ÇIKILACAK

Kovid-19'u asemptomatik veya hafif geçirenlerde de aşı durumuna bakılmaksızın semptomları olan kişiler semptom başlangıcından itibaren, semptomu olmayan kişiler ise ilk PCR testi için numune alınmasından itibaren 7 gün boyunca izolasyona alınacak. 7. günün sonunda semptomsuz veya hafif semptomlu olup son 24 saat içinde antipiretik almaksızın ateşi olmayan kişilerin izolasyonu PCR testi yapılmaksızın sonlandırılacak.

Bu kişilerin de kısmi risk nedeniyle 10 güne kadar maske ve mesafeye azami dikkat etmesi önem taşıyor.

Tayfun Altuntaş
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT