1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Sagopa Kajmer'e RTÜK engeli

Sagopa Kajmer'e RTÜK engeli

Rap dünyasının öncü isimlerinden biri olan Sagopa Kajmer'in 'Toz Taneleri' adlı şarkısı engel yedi. Sigara içerek insanları sigaraya özendirdiği gerekçesi ile dava açıldı

Sagopa Kajmer'e RTÜK engeli

'Toz Taneleri' adlı şarkısına dava açılan ve klibinde sigara içerek insanları sigaraya özendirdiği iddia edildi. Sagopa Kajmer ise Amerikan menşeili Youtube şirketi ile anlaşmalı olarak çalıştıklarını, kliplerinin onların denetiminden geçerek yayınlandığını ve suç işlemediklerini belirtti

"RTÜK KLİBİ İNCELEMEYE ALDI"

Dosyayı inceleyen savcı, Türk Ceza Yasaları kapsamında klibin suça vücut vermediğini, klibi incelemeye görevli ve yetkili makamın RTÜK olduğunu belirterek, Özyavuz hakkında soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verdi.

Kararda, 4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun'un ilgili maddesinde ,"Televizyonda yayınlanan programlarda, filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde, sinema ve tiyatrolarda gösterilen eserlerde tütün ürünlerinin kullanılması ve görüntülerine yer verilmesi ya da internet, topluma açık olan sosyal medya veya benzeri ortamlarda ticari gaye ile veya reklam amacıyla tütün ürünlerinin kullanılması ve görüntülerine yer verilmesi yasaktır.

Yasağın görsel yayın yoluyla ihlal edilmesi halinde, yasağa aykırı yayın yapan medya hizmet sağlayıcı kuruluşa ihlalin ağırlığı ve yayının ortamı ve alanı göz önünde bulundurularak idari para cezası verilir. İdari para cezası miktarı, on bin Türk lirasından az olamaz. Bu cezaya karar vermeye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu yetkilidir" denildiğine dikkat çekildi.

SÖZ RTÜK'TE

Savcılık, söz konusu madde nedeniyle dosyanın bir örneğini, gereğinin yapılması için Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) gönderdi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum