1. HABERLER
  2. DİN
  3. Sakarya imsakiye 2021: Sakarya iftar vakti saat kaçta? Sakarya akşam ezanı saati

Sakarya imsakiye 2021: Sakarya iftar vakti saat kaçta? Sakarya akşam ezanı saati

Bölge Gündem Haber, 2021 Sakarya Ramazan İmsakiyesi okuyucularına özel sayfasında sunuyor. Sayfamızdan Sakarya iftar saati, sahur saati bilgilerinin yanı sıra oruçla ilgili sıkça sorulan sorulara Diyanet İşleri Başkanlığı fetvasıyla okuyucularına aktarıyor.

Sakarya imsakiye 2021: Sakarya iftar vakti saat kaçta? Sakarya akşam ezanı saati

Her yıl olduğu gibi bu yılda 2021 Ramazan imsakiyesi bolgegundem.com internet haber sitesi üzerinden takip edilecek. İnternet kullanıcıları 81 ilin bilgilerinin yer aldığı imsakiye sayfamız üzerinden yaşadıkları ili ve ilçeyi seçerek ezan saatleri, iftar ve sahur vakitlerine kolay bir şekilde erişebilecek.

2021 SAKARYA İMSAK VAKTİ, SAHUR SAATİ

2021 Ramazan ayının ilk günü olan 13 Nisan 2021 Salı günü oruç tutulmaya başlanacak olan Sakarya ilinde imsak vakti 04.45 itibariyle başlayacak. Yani Sakarya sahur saati 04.45 olarak gerçekleşecek. Güneş ise 06.16’da doğacak. Öğle namazı 13.04’de, İkindi namazı ise 16.45’de kılınacak.

imsak-vakti-sahur-saati.jpg

2021 SAKARYA İFTAR SAATİ, AKŞAM EZANI VAKTİ

Akşam ezanının okunmasıyla birlikte 13 Nisan 2021 Salı günü ilk iftarın yapılacağı Sakarya ilinde ikametgah eden Müslümanlar saat 19.42 itibariyle oruçlarını açacaklar. Akşam namazının ardından 21.07’de okunacak yatsı ezanı ile birlikte teravih namazı eda edilecek.

Sakarya sahur ve iftar vakitleri için tıklayın

NOT: Sayfada yer alan bilgiler Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesindeki imsakiye bilgilerini yansıtmaktadır.

ramazan-iftar-saati.jpg

ORUÇ NE ZAMAN BİTİYOR?

Bu yıl Ramazan ayının 26. gününe denk gelen Kadir Gecesi 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü  idrak edilecek 2021 Ramazan ayı 12 Mayıs Çarşamba günü son buluyor. 13 Mayıs ise Bayramın birinci günü.

2021-imsakiye.jpg

SAHUR SAATİ NEDİR?

Ramazan ayı içerisinde sıklıkla kullandığımız sahur, imsak ve iftar kelimelerinin anlamları aslında çok derin ve manalıdır. Her bir vaktin kendine has özelliği ve vazifesi vardır. Özellikle Ramazan ayında sahur vakti ne zaman biter, imsak vakti ne zaman girer, takip edilmeli ve gerekenler yapılmalıdır.

Sözlükte "kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak" anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir.

Bu vakitten önce gelen sahur ise; kişinin niyetini belli edeceği vakittir. Oruç için niyet kalpten gelir, dil ile söylemek sünnettir. Sahura kalkan bir kişi oruç için gönülden niyet ederek kalkmış olur.

Sözlükte “sabah olmadan önceki vakit, gecenin son üçte biri” anlamındaki seher kelimesiyle aynı kökten gelen sahûr (sehûr, sühûr), dinî bir terim olarak oruç tutmaya hazırlık olmak üzere fecrin doğmasından önce yenen yemeği ifade eder.

Peygamber Efendimizi (s.a.v.); “Sahura kalkın, zira sahurda bereket vardır” sözleriyle sahura teşvik etmiştir.

(Buhârî, “Ṣavm”, 20; Nesâî, “Ṣıyâm”, 18-19, 24; Tirmizî, “Ṣavm”, 17)

ramazan-imsakiyesi.jpg

İFTAR VAKTİ NEDİR?

İftar; ramazan ayında Allah rızası için tutulan oruçların, güneşin ufuktan kaybolduğu zamanlarda okunan ezan ile açılmasıdır. Yani oruç açma durumudur.  İftar, oruç müddeti sona erdikten sonra yenen yemektir. İftar vakti ise, oruç yasaklarının sona erdiği vakit anlamında olup, güneşin batma vaktidir. Bu vakitle birlikte akşam namazının vakti de girmiş olur.

İFTAR AÇMAKTA ACELE ETMENİN FAZİLETİ

İftar açarken acele etmek gerekir. Nitekim Ebû Hüreyre’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah şöyle buyurmuştur:

“Allah Teâlâ şöyle buyurdu: Kullarımın bana en sevgili olanı, oruç açmakta acele davranandır.” (Tirmizî, Savm 13)

RAMAZAN ORUCU HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR:

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT