1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama: 4 ölü, 97 yaralı

Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama: 4 ölü, 97 yaralı

Sakarya'nın Hendek ilçesinde bulunan bir havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi. Bölgeye itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Olaya ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca,"4 vatandaşımız hayatını kaybetti. 1’i ağır, 97 yaralı var. 45-50 civarında işçiye ulaşmaya çalışıyoruz" dedi.

Sakarya'nın Hendek ilçesinde bulunan bir havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi. Bölgeye itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Patlama sonrasında geniş alanda duyulan ses insanları sokağa döktü. Patlamanın yaşandığı fabrikaya çok sayıda itfaiye ekibi yönlendirildi.

BAKAN KOCA: 2 CAN KAYBIMIZ, 73 YARALIMIZ VAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sakarya Hendek’te, şehrin uzağındaki havai fişek fabrikasında bir patlama oldu. Sn. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla süreci yakından takip etmek için birazdan olay yerinde olacağız. 85 ambulans, 2 helikopter ambulans, 11 UMKE ekibimiz olay yerinde. 2 can kaybımız, 73 yaralımız var." dedi.

4 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Bakan Koca, patlamaya ilişkin yaptığı yeni açıklamada,"4 vatandaşımız hayatını kaybetti. 1’i ağır, 97 yaralı var. 45-50 civarında işçiye ulaşmaya çalışıyoruz" dedi.

Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama: 4 ölü, 97 yaralı

PATLAMALAR HALA SÜRÜYOR

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, fabrikada gelen patlamaya ilişkin olarak şunları söyledi:

 "150-200 civarında çalışanı olduğu söyleniyor. Ambulans ve itfaiye dışında kimseyi almıyorlar. Net bir bilgim yok. 3-4 yıl önce de patlama yaşandı. Aynı fabrikada oldu. Ölen olmamıştı. Patlamalar hala sürüyor. Olay yerine 300 metre mesafedeyim. İlk baştaki kadar güçlü olmasa da patlamalar sürüyor. Tüm ekipler şu an burada. Hendek ilçesine 16 kilometre mesafede bir tesis"

Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama

VALİ KALDIRIM: PATLAMALAR DEVAM ETTİĞİ İÇİN OLAYA MÜDAHALE EDEMİYORUZ

Vali Kaldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hendek'te bir havai fişek fabrikasında patlama meydana geldiğini belirtti.

"Bütün ekiplerimiz orada. AFAD, sağlık, itfaiye UMKE, jandarma, emniyet tüm birimlerimiz orada." diyen Kaldırım, "Fabrika etrafında tüm güvenlik tedbirleri alındı. Havai fişek fabrikası olduğu için, patlamalar devam ettiği için şu anda olaya müdahale edemiyoruz. Ben de olay yerine varmak üzereyim." ifadesini kullandı.

Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama

"İÇERİDE 150-200 İNSAN VAR"

Vali Kaldırım, "Fabrika sahibinden aldığımız bilgiye göre içeride yaklaşık 150-200 arası insan var ama patlamalar devam ettiği için müdahale edilemiyor. Olayı yakından takip ediyoruz. Bütün çevre güvenliğini aldık, vatandaşların yaklaşmasına müsaade etmiyoruz. Gelişmeler hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu. 

 

41 YARALI HASTANEYE SEVK EDİLDİ

Vali Kaldırım," Devletimiz bütün imkanlarıyla Hendek'te. Olay yerindeyiz. İlgili bütün birimlerimiz sahadalar, gerekli müdahaleleri yapıyorlar. Şu ana kadar 50 yaralıyı hastanelerimize intikal ettirdik, can kaybımız yok şükür" dedi.

Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama: 50 yaralı

ÜÇ BAKAN PATLAMANIN OLDUĞU BÖLGEYE GİDİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aile, Çalışma ve Soyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama meydana gelen bölgeye gidiyor. 

 

SAKARYA BELEDİYE BAŞKANI YÜCE: YARALILARIMIZI ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORUZ

CNN Türk canlı yayınına bağlanan Sakarya Belediyesi  Ekrem Yüce, "Vahim bir tablo var. Yaralılarımızı çıkarmaya çalışıyoruz. Hala patlamalar devam ediyor. Düzce ve Kocaeli'den yardım istedik, bütün ekiplerden yardım istiyoruz" dedi.

Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama: 50 yaralı

PAKDEMİRLİ: 1 UÇAK, 2 HELİKOPTER VE 15 ARAZÖZÜ BÖLGEYE GÖNDERDİK

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sakarya'da meydana gelen patlamaya ilişkin olarak Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Sakarya’da havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sebebiyle Orman Genel Müdürlüğümüze bağlı 1 uçak, 2 helikopter ve 15 arazözü takviye olarak bölgeye gönderdik. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Sakarya’ya büyük geçmiş olsun, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum."

Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama: 50 yaralı

BAKAN SOYLU VE KOCA, İNCELEMELERDE BULUNDU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sakarya'nın Hendek ilçesinde patlama meydana gelen havai fişek fabrikasının bulunduğu bölgeyi havadan inceledi.

Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama: 2 ölü, 73 yaralı

ÖLÜ SAYISI 4'E YARALI SAYISI 83'E YÜKSELDİ

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada 4 kişinin öldüğünü, 83 kişinin yaralandığını söyledi.

Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama: 4 ölü, 97 yaralı

Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama: 4 ölü, 97 yaralıSakarya'da havai fişek fabrikasında patlama: 4 ölü, 97 yaralıSakarya'da havai fişek fabrikasında patlama: 4 ölü, 97 yaralı

HABERE YORUM KAT