1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Salgın Çin'de hızını kesti, sıkı önlemler devam ediyor

Salgın Çin'de hızını kesti, sıkı önlemler devam ediyor

Çin'de başlayan koronavirüs salgını hızını kesti. Ülkede normale dönmeye başlayan hayata rağmen hükümet ve halk sıkı tedbirlerine devam ediyor.

Salgın Çin'de hızını kesti, sıkı önlemler devam ediyor

Çin'in Vuhan kentinde başlayan ve dünya geneline yayılan korona virüsüne karşı alınan önlemler sıkı tutulmaya devam ediliyor. Vaka sayısı artışında düşüşlerin yaşandığı ülkede, şu ana kadar tespit edilen vaka sayısının 80 bin 928 olduğu açıklanırken, virüs kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 bin 245 olarak kaydedildi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan son açıklamada ise anakarada korona virüsü salgının başından bu yana günlük bazda ilk kez yeni bir lokal vakanın tespit edilmediği açıklandı.

SOKAK GİRİŞLERİNDE GÖREVLİLER VATANDAŞLARIN ATEŞİNİ ÖLÇÜYOR


İnsanlar sokaklara inmek konusunda temkinli davranıyor. Çoğu kafe ve restoranın hala kapalı olduğu ülkede nadiren dışarı çıkan insanlar açık alanlarda bulunmayı tercih ediyor. Çoğu apartmanın, mağazanın ve sokak girişlerinde bulunan sağlık görevlileri vatandaşların ateşini ölçmeye devam ediyor. Fabrika, apartman, fabrika gibi yerlerin girişlerinde yüzde 70 ve üzeri alkol içeren jeller ve dezenfektanlar kullanılırken, asansör düğmeleri ve kapı kolları da jelatinlerle kaplanıyor. Karantina altına alınan Wuhan kentinde, evinde kalmak zorunda olan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamakla görevli olan apartman yöneticileri, günde iki kez apartmanda kalan kişilerin ateşlerini ölçüyor.

RESTORANLARDA 2 KİŞİDEN FAZLA KİŞİ YAN YANA OTURAMIYOR

Ülkenin bazı bölgelerinde hayat normale dönmeye başlasa da, önlemler devam ettiriliyor. Restoranlarda yemek yemek isteyen vatandaşlar, girişlerde ateş ölçümü yaptırıyor. Restoranlarda 2 kişiden fazla kişi yan yana oturmazken, masaların diğer tarafında bulunan sandalyelere çekilen bantlar, insanlar arasındaki mesafeyi korumayı sağlıyor.

İŞÇİLER İŞ YERLERİNE ÖZEL ARAÇLARLA GİDİYOR


Ülkede hayatın normale dönmeye başlamasının ardından, çalışan vatandaşlar özel tren ve otobüslerle çalıştıkları bölgelere götürülüyorlar. İşçilerin çalıştıkları binalara girmeden önce ateşleri ölçülüyor.

HABERE YORUM KAT