1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Şampiyon güreşçi Taha Akgül, Türkiye’ye döndü

Şampiyon güreşçi Taha Akgül, Türkiye’ye döndü

Avrupa Güreş Şampiyonası finalinde Azeri rakibi Jamaladdin Magomedov'u yenerek altın madalya kazanan milli güreşçi Taha Akgül, Türkiye'ye dönüşünde...

Şampiyon güreşçi Taha Akgül, Türkiye’ye döndü

Avrupa Güreş Şampiyonası finalinde Azeri rakibi Jamaladdin Magomedov'u yenerek altın madalya kazanan milli güreşçi Taha Akgül, Türkiye'ye dönüşünde havaalanında çiçeklerle karşılandı.

Sırbistan'ın Novisad kentinde düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası Erkekler Serbest Stil 125 kilo finalinde Azerbaycanlı rakibi Jamaladdin Magomedov'u 8-2 mağlup ederek altın madalyaya uzanan Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu milli güreşçi Taha Akgül, Türkiye'ye dönüşünde Ankara Esenboğa Havaalanı'nda annesi, babası ve sevenleri tarafından çiçeklerle karşılandı. Kazandığı altın madalyayla 5. Avrupa Şampiyonluğunu elde eden Akgül, havaalanında anne ve babasının ellerini öptükten sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı.

"Gürcistan'a giden emaneti geri aldık bu sene ve 5. defa Avrupa şampiyonu olduk"

Altın madalyayı kazanarak Türkiye'ye büyük bir gurur yaşatan Taha Akgül, ağrı kesici iğneler alarak, ayağı sarılı şekilde güreştiğini hatırlatarak, "Geçen sene de böyle bir sakatlık başıma gelmişti. Bu sene de es geçmek istemiyordum işin açıkçası. Çünkü şampiyon olabilecek kapasitede bir sporcuyum. O yüzden de bu şansı yine değerlendirmek istedim, güreşmek istedim. Geçen yılki gibi olmasını istemedim. Hamdolsun emaneti geri aldık. Gürcistan'a giden emaneti geri aldık bu sene ve 5. defa Avrupa şampiyonu olduk. Şu an son Avrupa, son dünya ve son olimpiyat şampiyonu bir sporcuyum. İnşallah bundan sonraki süreçte de ülkemize hizmete devam edeceğiz. Serbest takım olarak çok başarılı olduk. Tarih yazdık diyebilirim. Üç tane altın madalya, iki tane bronz madalya, 24 sene sonra ilk defa üç altınla beraber, iki madalyayla beraber 5 madalya çok büyük bir başarı geldi. Takımımızın jenerasyonu genç bir jenerasyon, ekibimiz çok iyi bir ekip. 2020 yılında da bunun meyvelerini biz sporda göreceğiz inşallah" ifadelerini kullandı.

"İstiklal Marşı'nın okunması manevi anlamda bizi doyuruyor"

"Artık yenilmez sporcular arasına yavaş yavaş girmeye başladın. Bununla ilgili neler söylemek istersin" sorusu üzerine Akgül, şunları kaydetti:

"Bunun stresi, sorumluluğu da çok oluyor. Maçlara gittiğimiz zaman biraz gerginleştiriyor bizi. Çünkü halkımızın, 80 milyonun bizden beklentisi her girdiğimiz müsabakada altın madalya. Böyle olduğu için ekstra bir sorumluluk yükleniyor üstümüze. Bunun üstesinden gelmeyi biliyoruz profesyonel sporcu olarak. Her girdiğim müsabakada birinci olarak, ülkem için mücadele eden bir sporcuyum. Milletimiz de bizlere dua ediyorlar. Şampiyon olduğumuz zaman ilimize memleketimize geldiğimiz zaman onların gösterdiği değer, o bize yetiyor. Manevi anlamda bizi doyuruyor. İstiklal Marşı'nın okunması manevi anlamda bizi doyuruyor. Ondan sonraki müsabakalarda bu manevi hazzı alıp şampiyon olmak için çalışıyoruz."

"Kelimelerle anlatılmaz yaşamak lazım"

Baba Recep Akgül, "Cenab-ı Allah bugünü de gösterdi bize. Bu 5. Avrupa şampiyonluğu Sırbistan'da. Çok mutluyuz. Kelimelerle anlatılmaz yaşamak lazım. Sakatlık olayı vardı. Ondan dolayı tedirgindik, stresliydik. Biz de bunun stresi bizde 15-20 gün önceden başlıyor. Çok şükür kazasız belasız geçirdik. Şampiyonluk sonrası annesi ile görüştüler. Annesi tebrik etti. Biz çok gurur duyduk. Bu kelimelere sığmaz. Büyük duygular içerisindeyiz. Bir de olimpiyat sonrası olduğu için rehavete kapılmadı, çok iyi hazırlandı" diye konuştu.

"Anneler günü hediyesi olarak annesine ve tüm şehit annelerine hediye etti"

Taha Akgül'ün annesi Gülbahar Akgül ise oğlunu telefonda tebrik ettiğini belirterek, "Tebrik ederim oğlum. Allah devamını nasip etsin" dedim. Uzun konuşamadık. Anneler günü hediyesi olarak annesine ve tüm şehit annelerine hediye etti. Vatanımıza, milletimize hayırlı uğurlu olsun. Türk bayrağını dalgalandırdı. Çok mutluyuz. Kendi hedefi ne ise onu bekliyoruz. Yine olimpiyat, yine dünya şampiyonası var bundan sonra. Biz de onun arkasındayız, destekçisiyiz" ifadelerini kullandı.

Şampiyon güreşçi Taha Akgül, Türkiye’ye döndü

Şampiyon güreşçi Taha Akgül, Türkiye’ye döndü

HABERE YORUM KAT