1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sanayi yatırımında arazi sıkıntısı

Sanayi yatırımında arazi sıkıntısı

MTSO Başkanı Şerafettin Aşut, bölgede en büyük eksikliğin sanayi yatırımları için arazi üretmede yaşandığını kaydederek, "Marmara dışında oluşacak...

Sanayi yatırımında arazi sıkıntısı

MTSO Başkanı Şerafettin Aşut, bölgede en büyük eksikliğin sanayi yatırımları için arazi üretmede yaşandığını kaydederek, "Marmara dışında oluşacak yeni endüstri ve ekonomi bölgesi için en potansiyel yer Doğu Akdeniz ve hinterlandıdır. İlgili otoritelerin, istihdam, ihracatla katma değer oluşturan ve toplumsal refahın üreticisi olan yatırımlara karşı daha toleranslı olması gerekmektedir. Yani, yatırımlarda okyanusları aşıp derede boğulmamalıyız" dedi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Aşut, geçen hafta sonu yapılan Mersin İş Dünyası Başarı Ödül Töreni ile Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Akdeniz Bölge Toplantısı'nı değerlendirdi. Toplantılara Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü'nün katıldığını hatırlatan Aşut, "Öncelikle, Mersin İş Dünyası Başarı Ödülleri Töreni ile başlamak isterim. Aslında daha önce Odamız öncülüğünde yaptığımız "Vergi Ödül Töreni'ne bazı yeni kategoriler ekleyerek düzenlediğimiz bir tören oldu. Bu sene kurumlar ve gelir vergisi dışında, en çok ihracat yapan, en çok istihdam ortaya çıkaran, serbest bölgemizde en çok işlem yapan firmalarımızı da onurlandırmak ve bu ödüllerle motive etmek istedik. Çünkü bu sıkıntılı dönemlerde yapılan şeyler gerçekten küçümsenecek şeyler değildir. Böylesi küresel ve bölgesel sorunların ortasında üretmek, istihdam oluşturmak, zor pazarlarda ihracat yapmayı başararak, katma değer oluşturup vergi vermek büyük bir başarıdır. Bu anlamda ben ödül alan tüm firmalarımızı kutluyorum" diye konuştu.

"Tüm sıkıntılara rağmen bu süreçte iş dünyamız 1 milyon 750 bin girişimciye ulaştı"

Türkiye'nin 2008 küresel finans krizinden sonra küçülen dünya ekonomisinin olumsuz etkilerine maruz kaldığını vurgulayan Aşut, "Ardından Arap Baharı'nın olumsuz etkilerine maruz kaldı. Pazarlarımız sıkıntıya girdi. Ardından ülke içinde dış destekli terör oyunları ile Türkiye'de bir iç sıkıntı oluşturulmak istendi. Daha sonra Suriye'deki savaş pazara giden yollarımızı kapattı. Bunlar yetmezmiş gibi üstüne dış destekli ihanet girişimi olan bir darbe teşebbüsü yaşadık. Yani, 10 yıldır kafamızı kaldırmamıza izin verilmedi. Tüm bu sıkıntılı süreçte iş dünyamız 1 milyon 750 bin girişimciye ulaşabildiyse, hala İtalya ve Çin arasında en büyük sanayi ülkesi isek, hala üretiyorsak, ihracat yapabiliyorsak ve bunu kaliteli şekilde yapıyorsak, bunun arkasında iş dünyamızın bu başarısı vardır, Türk girişimcisi vardır. Elbette kamu ve özel sektör işbirliğindeki uyum, ortak çalışmalar, hükümetimizin doğru ekonomik reform paketleri ve siyasi istikrar bu başarının temel payandalarıdır. Mersin her zaman, bu işbirliklerinin en istekli ve en uyumlu ortağı olmuştur. Mersin olarak bu sıkıntılı süreçte şikayet etmedik. Devletimizden bedava arsa istemedik. Teşvik veya para istemedik. En küçük firmamızdan, en büyük firmamıza kadar ürettik, istihdam oluşturduk, ihracat yaptık, yeni pazarlar bulduk, Mersin'i uluslararası oluşumlara entegre ettik. Daha da önemlisi vergi verme oranı ve miktarı ile hep en üstteki illerden olduk. Ülkemizin zenginliğinin önemli bir parçası olmakla gurur duyduk. Bu anlamda bu ödülleri hak eden firmalarımız gerçek anlamda gurur kaynağımızdır" şeklinde konuştu.

"Okyanusları aşıp, derede boğulmamalıyız"

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Akdeniz Bölge Toplantısı hakkında da konuşan Aşut, "Mersin, Adana, Osmaniye Hatay, Kahramanmaraş ve hinterlandımızdaki Gaziantep, Kayseri, Konya, Karaman ve Aksaray sanayisi Mersin'de bir araya geldi. Doğu Akdeniz ve hinterlandının gücü ortaya çıktı. Doğu Akdeniz ve hinterlandı Türkiye'nin yeni Marmara'sı olmaya adaydır. Türkiye'nin yeni ekonomi ve endüstri bölgelerine ihtiyacı vardır. Türkiye'nin tüm sanayisini Marmara'ya toplaması akılcı değildir ve riskleri vardır. Ekonominin ülke çapında homojen yayılması zenginliğin ve gelir dağılımının da adil dağılması demektir. Bu aynı zamanda toplumsal bir konudur. Göçlerin nedeni bu gelir dağılımın homojen olmamasıdır. İşte Marmara dışında oluşacak yeni endüstri ve ekonomi bölgesi için en potansiyel yer Doğu Akdeniz ve hinterlandıdır. Bu bölgede Türkiye'nin iki önemli limanı var. Yani, ülkenin ihracat ve ithalat kapısı bu bölgede. Marmara'dan sonra en büyük dış ticaret hacmi bu bölgede. Türkiye'nin en büyük lojistik gücü bu bölgede. 25 devlet ve vakıf üniversitesi ile bilginin üretildiği bir bölge. 30'a yakın OSB'nin olduğu 10'a yakın teknoparkın olduğu bir teknoloji ve sanayi bölgesi. Serbest bölgesiyle, tarımda liderliğiyle, vasıflı insan kaynağıyla lider bölgelerden biri. Yani, aslında gereken şey küçük bazı dokunuşlar. Bu konuda en büyük eksiklik sanayi yatırımları için arazi üretmede yaşanan sıkıntılardır. Bakanlığın ülke vizyonu için onay verdiği bir projeyi ne yazık ki yerel mercilerden geçiremediğimiz durumlar oldu. İlgili otoritelerin, istihdam, ihracatla katma değer oluşturan ve toplumsal refahın üreticisi olan yatırımlara karşı daha toleranslı olması gerekmektedir. Yani, yatırımlarda okyanusları aşıp derede boğulmamalıyız. Bakanlarımızın katkılarıyla bu sorunların çözümünde daha fazla yol alacağımızı umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT