1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şanlıurfa cadde tramvayı için çalışmalar başladı

Şanlıurfa cadde tramvayı için çalışmalar başladı

55 bin yolcuya hizmet verecek Şanlıurfa'nın ilk raylı sistem projesi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Şanlıurfa cadde tramvayı için çalışmalar başladı

Şanlıurfa"da şehir içi toplu taşıma alanında yeni bir dönemin startı veriliyor. Günlük ortalama 190 bin kişinin tercih ettiği toplu taşımada gerek vatandaşların daha rahat ve hızlı ulaşımını sağlamak gerekse trafikte yaşanan olumsuzlukların önüne geçmek isteyen Büyükşehir Belediyesi, raylı sistem için tüm hazırlıklarını sonlandırdı.

6 aydan bu yana fizibilite çalışmaları süren raylı sistem projesi için ilk etap olan 7 kilometrelik yol güzergahı ve güzergah üzerindeki duraklar da belli oldu.

İLK ETAP 7 KİLOMETRELİK GÜZERGAHI KAPSAYACAK

Raylı sistemin tüm şehir genelinde hizmet verebilmesi için 4 etap şeklinde çalışma başlatılacak. İlk etap ise yoğunluğun en çok yaşandığı Emirgan ile Haleplibahçe arasında olacak. 7 kilometreyi kapsayan güzergah üzerinde toplamda 11 durak yer alacak ve bu sayede günlük ortalama 86 bin kişinin ulaşımı sağlanacak. 100 milyon liraya mal olacak ilk etap, 2.5 yıl içerisinde tamamlanarak 2019 yılı itibariyle hizmete sunulacak.

İlk etap projenin ayrıntılı gidiş - geliş güzergahı ise; Emirgan - Halk Eğitim Merkezi - Büyükşehir Belediyesi Önü - Kapaklı Pasajı - Yıldız Meydanı - Haşimiye - Hanlar Bölgesi - Balıklıgöl - Sakıp"ın Köşkü (Beyaz Saray) - Şanlıurfa Müzesi - Kızılkoyun şeklinde olacak.

HABERE YORUM KAT