1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sapanbağlarından sonra Şimdi de Batı Mahallesi

Sapanbağlarından sonra Şimdi de Batı Mahallesi

Pendik’in sahil incisi Batı Mahallesinin, sağlıklı ve depreme dayanıklı yeni binalarla daha yaşanılabilir bir yaşam alanına dönüşmesi için Pendik Belediyesi’nin başlatmış olduğu kentsel dönüşüm projesi yargı kararıyla durduruldu.

Sapanbağlarından sonra Şimdi de Batı Mahallesi

Pendik’in sahil incisi Batı Mahallesinin, sağlıklı ve depreme dayanıklı yeni binalarla daha yaşanılabilir bir yaşam alanına dönüşmesi için Pendik Belediyesi’nin başlatmış olduğu kentsel dönüşüm projesi yargı kararıyla durduruldu.

BİNALAR DEPREME DAYANIKLI “DEĞİL”

Pendik Batı Mahallesi’nin Sabri Taşkın Caddesi’nin batısında kalan 54 hektarlık alan 13 Ağustos 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile ‘Riskli alan’ ilan edildi. 465 yapının yer aldığı ve yaklaşık 10 bin kişinin yaşadığı alanla ilgili ‘riskli alan’ kararını yargıya taşıyan bir gurup mahalle sakini yürütmenin durdurulması ve iptali talebiyle dava açtı. Danıştay 14. Daire, Bakanlar Kurulu Kararının yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Danıştay, kararda Anayasa’nın ‘Temel Hak ve Hürriyetlerin Sınırlanması’, ‘Mülkiyet hakkı’ ve İnsan Hakları Sözleşmesinin ‘Mülkiyetin Korunması’ maddelerine de atıfta bulundu.

BİR GURUP AZINLIK BATI MAHALLESİNİN KADERİYLE OYNUYOR

Batı mahallesi sakinleri deprem öncesi yapılan binalarında güvenle oturamadıklarını, binalarını yenilemek istediklerini, geniş yolları, otopark alanları ve yeşil alanlarıyla çok daha güzel bir mahalle istediklerini fakat üç beş kişi yüzünden mağdur olduklarını ifade ediyor.

“Projeyi iptal edenler; gelip lütfen baksınlar, mahallemizde ki binaların beklenen büyük depremde zarar görmeyeceğini garanti edebilirler mi? Kimsenin bizim can güvenliğimizle oynamaya hakkı yok!”

TİCARİ RANT VAR DİYORLAR, ASIL KENDİLERİ SİYASİ RANT PEŞİNDE

“Rantsal dönüşüm diye bir laf tutturmuşlar, bu mahallede yaşayan herkes aklı başında eğitimli insanlardır, öyle müteahhitlere hakkını yedirecek saf insanlar değildir. Biz kendi dairelerimizi rant için değil can güvenliğimiz için yenilemek istiyoruz. Bir de Pendik’in en nezih mahallesine yakışır bir kentleşme istiyoruz. Fakat ideolojik saplantılar ve siyasi gerekçelerle hareket eden bir gurup insanın siyasi rantı yüzünden bizler hayatımızdan olacağız. Yaşam hakkı ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı siyaset üstü bir meseledir, lütfen siyasetlerini mahallemiz üzerinden yapmasınlar.”

SAPANBAĞLARI SAKİNLERİ ŞİMDİ PİŞMAN. BİZ DE PİŞMAN OLMAK İSTEMİYORUZ

“Sapanbağları mahallesinde geçmişte çok güzel bir dönüşüm projesi düşünülmüştü, fakat yine bir gurup bu projeyi siyasi gerekçelerle provake etti ve iptal ettirdi. Bugün gidin Sapanbağları mahallesinde yaşayanlara sorun, hatta projeye karşı ön saflarda eylem yapanlara sorun size pişman olduklarını aynı şartlarda bugün yeni bir plan yapıldığında destekleyeceklerini ifade edeceklerdir. Bazılarının ideolojileri kendi evleri olabilir, fakat bizler çoluk çocuğumuzla huzur ve güvenle yaşadığımız yerlere evimiz diyoruz, kimse Batı Mahallesi’nin kaderiyle oynamasın. Dernek kurmuşlar sanki tüm Batı Mahallesi sakinlerini temsil ediyormuş gibi hareket ediyorlar, mahallemize yazık ediyorlar. Bir deprem olursa vebal kendilerindedir.”

YARGI KARARINDA MÜLKİYET HAKKI KUTSAL DENİLMİŞ YAŞAM HAKKI DAHA KUTSAL DEĞİL Mİ?

“Biz 1999 depremini gördük, o depremde evlerimizin ne kadar hasar gördüğünü biz biliyoruz. O günden beridir evlerimizde korkuyla yaşıyoruz, kendi imkânlarımızla dönüşüm de sağlayamadık, kentsel dönüşüm projesi hepimiz için umut olmuştu. Fakat binalarımızın depreme dayanıklı olduğu, bölgenin risk oluşturmadığı iddiasıyla dava açılmış ve yürütmeyi durdurma kararı alınmış. Kararda, mülkiye hakkı kutsal denilmiş, yahu can gidince mülkiyetin ne kıymeti var, bu binaların %90 ı deprem gördü ve eski yapılar, İstanbul’da deprem bekleniyor, mahallenin dönüşüm için teknik rapora bile ihtiyacı yok, yaşam hakkı tüm hakların üzerinde değil midir? Ayrıca Anayasamızda sadece mülkiyet hakkından bahsedilmez ki, Anayasamıza göre herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı yazmıyor mu? Gelsinler mahallemize baksınlar, daracık sokaklar, çocukların oynayabileceği doğru düzgün park yok, araba park edecek yerimiz yok, estetikten yoksun eskimiş bina cepheleri vs. Mahallemizde kimse mevcut durumda memnun değil fakat siyasi, ideolojik gerekçelerle “istemezük” diyen üç beş kişi yüzünden proje iptal edildi. Referandum yapılsa mahallenin büyük bir kısmının projeyi istediği görülür ama üç beş kişi medyaya çıkınca zannediliyor ki; bütün mahalle projeye karşı. Umarız kısa zamanda hükümetimiz yasal bir adım atar ve Pendik’in incisi olan Batı Mahallesi kendine yakışır bir plana ve güvenli ve estetik yapılara kavuşur.”

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Yetkililerden aldığımız bilgiye göre yürütmeyi durdurma kararı sonrası yeni planların yapılması süreci epey uzun sürecek. Bu süreçte mahallede, inşaat faaliyetlerinin yürütülmesi, bireysel dönüşüm süreçlerinin ilerlemesi zor gözüküyor. Müteahhitler açısından cazibesini kaybeden bölgede yaşayanların kişisel imkânlarıyla dönüşüm yapabilmesi de güç. Dolayısıyla Batı Mahallesi’nin modern şehircilik formuna uygun bir bölge olma fırsatı uzunca bir süre rafa kalkmış görünüyor.

 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum