1. YAZARLAR
  2. Turan Çevik
  3. Savaşacak(mış) gibi yapmak
Turan Çevik

Turan Çevik

Yazarın Tüm Yazıları >

Savaşacak(mış) gibi yapmak

Mış gibi yapmak, mış gibi yaptığını ustalıkla saklamak büyük yetenek ister. Bunu başarıyla yapanlar usta tiyatroculara taş çıkartırlar. Beden dilini çok iyi kullanırlar. Ona uygun bir sahne bulmalarında güçlük çekmezler. İnandırıcı mizansenlerle verilmek istenen mesajlar, başarıyla muhataplarına ulaştırılır.

Oyundan etkilenen seyircilerden istenen tek bir şey, oynanan mizansende rol alan jönler arasından birinin tarafında kayıtsız şartsız yer almak. Bu jönlerin arkasından yürümektir.

Son günlerde tamda böyle bir mizansen ortaya koyuluyor. Güya ABD ve Rusya, Suriye’de Esad’ın Doğu Guta ’da yapmış olduğu söylenen katliam dolayısıyla savaşacaklar mış. Bu mizansene gülelim mi? ,ağlayalım mı? bilemedim.
Bu mizansen ABD başkanı TRUMP’ın bir tweet’i atmasıyla başladı. TRUMP “ Hazır ol Rusya, yeni, nazik ve akıllı füzeler gelecek. Halkını gazla öldüren ve bundan zevk alan bir hayvanla ortak olmamalısınız” dedi.  Bu mizansene uygun olarak Beyaz Saray’da PENTAGON ‘un komite kademesi ile çekilmiş bir resim servis etti.

Anadolu’da çok kullanılan bir atasözü vardır. “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla” atasözü tamda bu durumu izah etmek için söylenen bir söz olarak orta yerde duruyor. Mesaj yerlerine ulaşmış olacak ki, dolar yükseldi, petrol fiyatları arttı. İngiltere ve Fransa mesajı aldıklarını ilan ettiler. Silahlar yeniden kurulacak dünya dengesinin en önemli belirleyicisi olarak sahnede yerini aldı. ABD kurulacak bu yenidünya düzenini Rusya ile beraber kuracağını da dolaylı olarak beyan etmiş oldu. Diğer irili ufaklı devletlerin bu iki büyük küresel aktör etrafında kümelenmesi gerektiğinin de açık ilanıdır.

Bunu sağlamak için Suriye’de silahın gücünü bütün dünyanın anlaması sağlanacak. Ancak Rusya ve ABD’nin doğrudan birbirlerini hedef alacak bir çatışmanın içine girmeleri beklenmemeli. İki tarafta silahın gücünü bütün dünyaya gösterecek bir alan bulacaklardır.

Doğrusu İngiltere ve Fransa; Rusya ile ABD arasında sıcak bir çatışmanın olmasını canı gönülden isterler ama ABD ‘nin maksadının bu olduğunu düşünmek için biraz saf olmak gerek.  

Mesajın tercümesiTRUMP’ın atmış olduğu ikinci tweet’de ortaya çıktı. “Rusya ile ilişkilerimiz Soğuk Savaş dönemi de dâhil hiç olmadığı kadar kötü. Buna hiç gerek yok. Rusya'nın ekonomik olarak desteğe ihtiyacı var ki biz de bunu kolaylıkla sağlayabiliriz. Birlikte çalışmalıyız. Silah yarışını bırakalım" açıklamasıyla Rusya’ya açık bir çağrıda bulundu.

Kısaca ABD, Rusya’ya ben senin ekonomini düzeltebilirim diyor. Petrol fiyatlarının artması, doların dünya piyasalarında hızla değer kazanması, hem ABD ekonomisi açısından, hem de gelirinin büyük bir kısmını dolar üzerinden petrol ve doğalgaz satışıyla gerçekleştiren Rusya için kazan kazan formülü olduğunu anlatmak istiyor.  
Bunun karşılığında bana göre İran’ın zayıflatılması, mümkünse etnik temel üzerinden parçalanmasını istiyor. Aynı zamanda Çin’e ve AB ‘ne karşı işbirliği talep ediyor.

Özetle bu iki küresel güç, savaş olacak mış gibi yapıp yeniden iki kutup bir dünya düzeni için anlaşma zemini arıyorlar.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT