1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Saz Aşkı ile Felci Yendim

Saz Aşkı ile Felci Yendim

Pendik’te yaşayan ve geleneksel Türk müziğinin enstrümanlarını üreten ustaları keşfetmeyi sürdürüyoruz.

Saz Aşkı ile Felci Yendim

Pendik’te yaşayan ve geleneksel Türk müziğinin enstrümanlarını üreten ustaları keşfetmeyi sürdürüyoruz. Bu sayımızda ürettiği sazları Hollanda başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine gönderen saz yapım ustası Servet Yılmaz’a konuk olduk. Saz üretmeyi büyük bir aşk ile yaptığını belirten 66 yaşındaki Servet usta, 2000 yılında beyin kanaması sebebiyle geçirdiği felci, saz aşkı ile yendiğini belirtiyor ve “Fizik tedavi ile sonuç anlamadığım felci saz üreterek yendim” diyor.


“Benim için bu işten ötesi yok”

Söyleşimizde ‘Beni bu hale ağaç sevgisi getirdi. Bağlanmışım bu işe, inanın ötesi de yok” diyen Servet Yılmaz, doğma büyüme Pendikli. Saz üretmeye Agop Ohanyan’ın yanında çıraklık yaparak başladığını ve bu işin zamanla bir aşka dönüştüğünü ifade eden Servet usta saz çalmayı da denediğini ancak saz üretme aşkının daha baskın geldiğini vurgulayarak; “Saz üstadı Orhan Dağlı’dan ders aldım. Öğrendim de ama bir müddet sonra anladım ki benim için esas olan saz üretmek” diyor.

“Piyasa kalitesiz sazlarla dolu”

Yıllarını bu işe veren Servet ustanın bir de bazı saz üreticilerine eleştirisi var. Piyasadaki saz üreten bir çok ‘ustanın’ kalitesiz sazlar ürettiğini iddia eden Yılmaz; “Piyasa kalitesiz sazlarla dolu. Saz yapan ama saz çalamayan, perde bağlayamayan ustalar türedi” diyor. Son olarak bu işi para için yapmadığını ve herhangi bir beklentisi olmadığının altını çizen Yılmaz; “Burada sanat yapıyorum, meslek aşkımı ağaca yansıtıyorum. Bir çok arkadaşım atölyeme gelir hem çalarız hem söyleriz, bu atölye de maksat muhabbet’diyor.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.