1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Seçimlerde Meclis'e giren kadın vekil sayısı yükseldi

Seçimlerde Meclis'e giren kadın vekil sayısı yükseldi

2011 seçimlerinde 79 kadın milletvekili Meclis'e girerken, dünkü seçimlerde kesin olmayan sonuçlara göre kadın vekil sayısı 96'ya yükseldi.

Seçimlerde Meclis'e giren kadın vekil sayısı yükseldi

AK Parti 2011’de 46, CHP 19, MHP 3, BDP destekli bağımsızlar 11 kadın vekili Meclis’e taşımıştı. Bu kez, 2015 Genel Seçimleri'nde kadın vekil sayısı düşen tek parti AK Parti oldu.

HDP'NİN KADIN VEKİL SAYISI 31

AK Parti’den 41 kadın Meclis’e girebildi. Kadın vekil sayısını en çok arttıran ise HDP oldu. Barajı aşan HDP, kadın vekil sayısını 31’e yükseltti. CHP ve MHP ise bir fazla kadın vekille Meclis’te temsil edilecek.

CHP'DE 20, MHP'DE 4 KADIN VEKİL

CHP’de 20, MHP’de 4 kadın vekil seçilebildi. AK Parti’nin yeni kadın vekilleri arasında türban nedeniyle milletvekili olamayan Merve Kavakçı’nın kardeşi Ravza Kavakçı ile türban yasağını AİHM’ye taşıyan Leyla Şahin dikkat çekti.

DİLEK ÖCALAN MECLİS'TE

CHP’de ise gayrimüslim Selina Doğan da kadın vekiller arasında yer aldı. HDP’nin öne çıkan kadın vekili ise Abdullah Öcalan’ın yeğeni Dilek Öcalan oldu. MHP mevcut üç kadın vekilini yeniden Meclis’e taşırken, tek yeni isim İstanbul’dan seçilen Arzu Erdem oldu.

HABERE YORUM KAT