1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Seçmen Kaydı İçin 31 Mart Son

Seçmen Kaydı İçin 31 Mart Son

Seçmen Kaydı İçin 31 Mart Son

Seçmen Kaydı İçin 31 Mart Son

Listeler 31 Mart’a kadar askıda kalacak. 12 Haziran 1993’te ve daha önce doğanlar, listelerde ismi varsa oy kullanabilecek. Üniversite öğrencilerinin de okudukları şehirde oy kullanabilmeleri için 31 Mart’a kadar kayıtlarını bu kentlere almaları gerekecek. Muhtarlık bölgesi askı listeleri 18 Mart'ta askıya çıktı ve 31 Mart 2011 Perşembe günü saat 17.00’de askıdan indirilecek. Yurtdışı seçmen listeleri de aynı günden itibaren internet  üzerinden ilan edilecek. 31 Mart’a kadar bu listeler de güncellenebilecek. YSK genelgelerine göre, şu kişilerin nüfus müdürlüklerine giderek listelere kayıt yaptırması gerekiyor:
AKS’de olmayanlar
-  Seçmen niteliğine sahip olduğu halde, muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayanlar.
-  12 Haziran 1993 tarihinde ve daha önce doğan, başka bir muhtarlık bölgesi askı listesinde yazılı olup da sürekli olarak oturmak amacıyla listenin askıya çıkarıldığı muhtarlık bölgesine gelenler.
-  Öğrenci olup, seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyenler.
-  Muhtarlık bölgesi askı listesinde kendisine ait kimlik veya adres bilgilerinde yanlışlık yahut eksiklik bulunan ve nüfus olay bilgisi değişen Türk vatandaşları.
Seçmen niteliğine sahip olmakla birlikte MERNİS Adres Kayıt Sistemi’nde (AKS) yerleşim yeri adresi bulunmayanlar da listelere yazılamayacak. Bu durumda olanlar, 5490 sayılı Kanun’un 50. maddesi hükmü gereği askı süresi içinde adres beyan formu doldurarak sandık seçmen listesine yazılabilecek. Muhtarlık bölgesi askı listelerinin kesinleşme tarihi olan 8 Nisan 2011 saat 17.00 itibarıyla Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre seçmenlerden ölmüş olanlar ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılanlar Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nce silinecek.


SEÇMEN LİSTESİNDE İSMİNİZİ SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN

http://www.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgi.jsp
Yanınıza alacağınız bir belge ile (doğalgaz, su, telefon vb. faturalarla) muhtarlıklara başvurarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 
 Not: Yurtlarda kalan öğrenciler yurt müdürlüklerinden alacakları belge ile başvurularını gerçeklerştirebilir.

 

 

HABERE YORUM KAT