1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Selamlık sohbetlerinde “Çanakkale"anlatıldı

Selamlık sohbetlerinde “Çanakkale"anlatıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin 18 Mart Çanakkale Zaferinin 102. yıl dönümü programı kapsamında düzenlediği selamlık sohbetlerinde Çanakkale anlatıldı.

Selamlık sohbetlerinde “Çanakkale"anlatıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin 18 Mart Çanakkale Zaferinin 102. yıl dönümü programı kapsamında düzenlediği selamlık sohbetlerinde Çanakkale anlatıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi organizasyonuyla Gaziantep Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Oğuzeli Kaymakamlığı, Kredi ve Yurtlar Kurumu Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle yapılan "Bir Devrin Bittiği Yer Çanakkale" adlı söyleşi programları 1960 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Oğuzeli Belediyesi Konferans Salonu, Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezi ve GAÜN Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen 3 ayrı programda, Araştırmacı-Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel, Çanakkale Zaferinin bilinmeyen yönlerini dinleyicilerle paylaştı. Çanakkale Savaşında verilen mücadeleyi, bugüne kadar gün yüzüne çıkarılmamış fotoğraflarla gözler önüne seren Uğurluel, "1. Dünya Savaşında Osmanlı Devleti kimlere karşı nerelerde savaştı? Mehmetçik nasıl bir müdafaa sergiledi? 18 Mart günü boğazda gerçekleşen akıl almaz olaylar neydi? Çanakkale'yi denizden geçemeyeceklerini anlayan düşman kuvvetleri planlarında nasıl bir değişiklik yaptılar?" gibi soruların cevapları arandı. Seyid Onbaşı, Ezineli Yahya Çavuş, Cevat Paşa ve diğerler kahramanlar ile tüm dünyaya dur demenin destanı anlatıldı. Tam 1 yıl süren Çanakkale Zaferinin, aslında bir savaş değil, savaşın sadece bir cephesi olduğunun altını çizen Uğurluel, "Çanakkale, bizim en zayıf olduğumuz, karşı tarafın en güçlü olduğu dönemde, dünyanın süper güçlerinin tamamını yenilgiye uğrattığımız önemli bir savaştır. Çanakkale, bir savaşın sadece bir cephesidir. 1914-1918 arası I. Dünya Savaşında bizleri parçalamak isteyen itilaf devletleri, Osmanlı İmparatorluğunun başkenti İstanbul'u alarak, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarının kontrolünü ele geçirmek istiyorlardı. Ancak biz bu savaşta yokluklar içerisinde olan bir milletin ülkesini savunmak adına nasıl şaha kalktığını gördük. Bu yaşanan savaşta kadın erkek, yaşlı genç herkes büyük fedakarlık gösterdi. Kadınlar, önce eşlerini gönderdiler cepheye. Ardından birer birer evlatlarını, iş başa düştüğünde cepheye mermi taşıdılar. İşte bu zafer 7'den 70'e tüm milletin gösterdiği özveriyle kazanıldı. Çanakkale Savaşı, Türk milleti için bir dönüm noktası oldu" diye konuştu.

Selamlık sohbetlerinde “Çanakkale"anlatıldı

Selamlık sohbetlerinde “Çanakkale"anlatıldı

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.