1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. Selim Temurci İstifasının Perde Arkası
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Selim Temurci İstifasının Perde Arkası

 

SELİM TEMURCİ İSTİFASININ PERDE ARKASI

AK Parti'de İstanbul İl Başkanı Selim Temurci'nin istifasının ardından sürecin nasıl ilerleyeceği herkes tarafından merak ediliyor. Selim Temurci'nin düzenlediği toplantı sonrasında istifasını açıklaması ile yerine Bayram Şenocak resmi olarak atandı. Bayram Şenocak Genel Merkezin atama yazısıyla  resmi olarak İl Başkanlığı  görevine başlamış oldu.

Yeni il başkanının belli olmasının ardından, mevcut il yönetimi istifalarını, yeni İl Başkanına sunacak.  İl Başkanın yeni yönetim listesini oluşturarak Genel Merkez'e sunması bekleniyor. İl Kongresi'nden önce ilçelerde ilçe başkan adayları belirlenip ilçe kongreleri olacak .En son İl Kongresinin yapılması ile sürecin tamamlanmış olacağı belirtiliyor.

AK Parti İstanbul İl Başkanı  Bayram Şenocak’ın atanmasınının ardından  şubat ayında başlaması beklenen ilçe kongreleri ardından nisan ayına kadar il kongresiyle tamamlanması  planlanıyor.

Selim Temurci'nin İstifanın ardından insanlar  bu istifanın gerekçelerini merak  ediyor. Ben de sizlere bu istifada Selim Temurci’yi İistifaya götüren sürecin perde arkasını anlatacağım.

 Temurci Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlık döneminde atanan bir isimdi İddialara göre Davutoğlu bu süreçte Temurci’nin İl Başkanı olması için ısrarcı davrandı. Ancak cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise eski Ak Parti İl Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekili Ali Haydar Yıldız’ın il başkanı olmasını istiyordu. Karar Ahmet Davutoğlu’ndan yana oldu, çünkü Davutoğlu o zamanlar AK Parti Genel Başkanı olma yetkilerini kullandı. yine İddia o ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu olaya çok sinirlendi ve Selim Temurci’ye tavır koydu. Hatta bazı iddialara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan Selim Temurci’nin protokollere dahi gelmemesi yönünde talimat verdiği söyleniyor. Cumhurbaşkanı’nın İstanbul İl Başkanlığı’na geldiği gün Selim Temurci’nin elini sıkmaması adeta bu iddiaları tasdikler nitelikte. Selim Temurci’nin dün gerçekleştirdiği “veda” konuşmasında “Ben kimsenin adamı olmadım” sözü ise akıllara bu iddiaların doğru olduğunu getiriyor.Sadece sebep bu değil ama bence en önemli sebepleden bitanesi. Bir başka sebepleden bitaneside Selim Temurci’nin göreve geldiği andan itibaren  İstanbul İl Başkanlığı yönetimin de bir birlik, beraberliği sağlayamadığı, bundan dolayı yönetim içerisinde bir takım gruplar oluşarak çekişmelere sebep verdiği de konuşulan iddialar arasında.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT