1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Selimiye Camisinde son Ramazan

Selimiye Camisinde son Ramazan

Edirne'de, Mimar Sinan'ın "Ustalık eserim" dediği, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan tarihi Selimiye Cami, restorasyona giriyor.

Selimiye Camisinde son Ramazan

Edirne'de, Mimar Sinan'ın "Ustalık eserim" dediği, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan tarihi Selimiye Cami, restorasyona giriyor. Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, Selimiye Camisi'nin restorasyona gireceğini belirterek, "Bu Ramazan son ramazan olabilir" dedi.

Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, Selimiye Camisi'nin bu yılın sonunda restorasyona gireceğini belirterek, "Selimiye Camisinin restorasyon çalışmaları uzun süredir devam ediyor. Bu kapsamda Selimiye'de röle ve restorasyon projelerini temin ediyoruz. Koruma Kurulu'na ilk projelerimizi sunduk" dedi.

"Bir yıl içerisinde başlayacağız"

Selimiye Camisiyle ilgili büyük bir problemin olmadığına değinen Güneren, "Yılların kirlenmişliği ve yıpranmışlığı var. Bazı malzemelerde değişikliğe ihtiyaç var. Statik açıdan bir sorunun olmaması bizi sevindiriyor. Röle ve projemiz onaylandı. Bu yılın sonunda ya da 2018 yılının başında restorasyon çalışmalarına başlayacağız" dedi.

"Kurşun örtü yenilenecek"

Restorasyonun ayrıntılarına ilişkin Güneren, "Kurşun Örtüde bir takım sıkıntılar var. Kurşun örtü elden geçirilecek, gerekirse tamamen yenilenecek. Böylece akma, sıvalarda bozulma ve kalem işlerinde bozulmayı engellemiş olacağız. Ayrıca, ahşap donanımlarını, kapılarını kepenklerde de bazı aksaklıklar var. Onu da elden geçirmiş olacağız. Taş temizlikleri yapılacak. Pencerelerde, dışlıklar da elden geçirilecek" diye konuştu.

"İbadete kapatmayı düşünmüyoruz"

Selimiye Camisinin restorasyon çalışması boyunca ibadete kapalı olup olmayacağı yönündeki soruya Güneren, "Selimiye Camisi hem Edirne, hem Türkiye hem de Dünya için çok önemli bir eser. İbadete kapatmayı düşünmüyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'da yaptığı çalışmalardaki gibi Fatih, Yeni Camii ve Selimiye Camisini ibadete kapatmadan kısım kısım restorasyon ve resüsyon çalışmasını gerçekleştirmeyi planlıyoruz" dedi.

"Restorasyon çalışması 3 yıl sürebilir"

Selimiye Camisinin restorasyon çalışmasının ne kadar süreceğine ilişkin soruyu Güneren, "Bu ölçekteki camiler 3 yıldan fazla sürüyor. Hızlı yapmak başarılı yapmak anlamına gelmiyor. Bu restorasyon 3 yıldan az bir sürede tamamlanmaz; ama en kısa sürede bitirmek Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün temel hedefidir" diye konuştu.

Selimiye Camisinde son Ramazan

Selimiye Camisinde son Ramazan

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.