1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Selma Argon dedesi M. Akif Ersoy’u anlattı

Selma Argon dedesi M. Akif Ersoy’u anlattı

Konya'nın Seydişehir İlçe Belediyesi, kültür etkinlikleri kapsamında düzenlediği "Dedem Akif ve İstiklal Marşı" konulu konferansa Mehmet Akif Ersoy'un...

Selma Argon dedesi M. Akif Ersoy’u anlattı

Konya'nın Seydişehir İlçe Belediyesi, kültür etkinlikleri kapsamında düzenlediği "Dedem Akif ve İstiklal Marşı" konulu konferansa Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon'u konuşmacı olarak davet etti.

Seydişehir Belediyesi Düğün Salonunda düzenlenen "Dedem Akif ve İstiklal Marşı" konulu konferansa, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Konurer, Şehit Muhsin Kiremitci'nin Babası Hüseyin Kiremitci, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, belediyenin birim müdürleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Tarihe yön veren ulu çınarlardan birinin de Mehmet Akif Ersoy olduğunu belirten Başkanı Mehmet Tutal, "Hayatında fen bilimleri ve dini bilimleri harmanlamış, yaşamını ona göre ayarlamış, özellikle de, milli mücadelede köy, kasabalar ve camileri gezmek suretiyle, milli mücadelenin önemini bu millete anlatmış imanı temel almak suretiyle, bu milletin geleceğine yön verecek tarihindeki yaşanmış olan o mücadeleleri kaleme almış ve tarihe iz düşmüştür" dedi.

Akif'in imanla kahramanlık destanları dile getirmiş, şehitlik düsturuyla yoluna devam etmiş ulu bir çınar olduğunu kaydeden Başkan Tutal, "Üzülüyoruz ki, bu insan bu ulu çınar ömrünün son dönemlerinde çok sevdiği bu vatanından ayrı yaşattırılmıştır. Cenazesi çok sevdiği Asımın Nesli'ne duyurulmamıştır. Bir grup tıp öğrencisinin haber almasıyla onların omuzlarında defnedilmiştir. O bir gençlik tohumu atmıştır. Asımın Nesli demiştir onun adına. Ve o gençlik kendi milli ve manevi değerlerine sahip çıkmıştır. Bundan sonrada çıkmaya devam edecektir. Biz tarihimize daha iyi yön verebilmek, geleceğimizi daha iyi tayin edebilmek için bu ulu çınarların gölgesini mutlaka takip etmeliyiz ve o gölgeden beslenmemiz gerekiyor. Bu millet hızlı bir şekilde yoluna devam ediyor. Özellikle de ayağımıza dolanmış olan prangaların kırılması, daha güçlü bir şekilde yoluna devam edebilmesi, ikiliklerin ortadan kaldırılması için bir sistem değişikliği milletin önüne inşallah yakın bir tarihte sunulacak. Bu Aziz Millet Kurtuluş Savaşında, Çanakkale'de, Milli Mücadelede de daha sonra bu milletin evlatları Kıbrıs'ta destan yazdılar. Bu milletin evlatları 40 yıldır terörde arkasında tüm işgalci güçler olmasına rağmen bize diz çöktüremedi. Bu milletin gençleri 15 Temmuz da gereğini yaptılar. Bunda sonraki zaman diliminde gereğini en iyi yapacaklarına biz inanıyoruz" şeklinde konuştu.

"O, çağın tanığıdır"

Başkan Mehmet Tutal'ın konuşmasının ardından, Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, dedesinin bilinmeyen yönlerini anlattı. Dedesinin hem şair hem de topluma yardımı kendisine vazife bilmiş bir fikir adamı olduğunu belirten Argon, "Doğduğu andan itibaren dedemin hayatı savaşlarla geçmiştir. Etrafındaki acıyı görerek, vicdanında hissederek ve yüreği kanayarak bunları yaşamıştır ve sadece gördüklerini yazmıştır. Bu bakımdan o, çağının tanığıdır" dedi.

Dedesinin çok yönlü bir insan olduğunu anlatan Argon, "Dedem filozof, bilim adamı, o dönemin veterinerlerinden yani dedem. Safahat bir belgeseldir. Biz büyük bir milletiz. Medeniyet nedir? Milliyet nedir, öğretmişiz. Biz başka kimsenin toprağında gözü olmayan, kendi hakkımızı isteyen bir milletiz. Buna da büyük hakkımız var. Kendi sınırlarımızı korumak, kendi hakkımızı savunmak ve kendi ayaklarımızın üzerinde durmak zorundayız. Ve vatanımızın bir karış toprağını hiçbir yabancıya çiğnetmemeliyiz ve burada sizlere büyük görev düşüyor. Tarihinizi iyi öğrenin" diye konuştu.

Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon'un konuşmasını ardından lise öğrencileri tarafından hazırlanan İstiklal Marşı videosunun izletilmesi ve İstiklal Marşı'nın öğrenciler tarafından okunmasıyla devam edildi.

Program sonunda Başkan Tutal, Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon'a rölyef hediye ederken, gençler tarafından da çiçek takdim edildi.

Selma Argon dedesi M. Akif Ersoy’u anlattı

Selma Argon dedesi M. Akif Ersoy’u anlattı

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.