1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Sigortalı çalışırken doğum yapan kadınlara erken emeklilik müjdesi!

Sigortalı çalışırken doğum yapan kadınlara erken emeklilik müjdesi!

Erken emeklilik hayalleri kuranlara Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan güzel haber geldi. SGK yeni düzenlemesi ile emeklilikte yaş ve prim şartlarının düşürüldüğünü duyurdu. Sigortalı işçiyken doğum yapan kadınlara en fazla 3 çocuk için borçlanma imkanı tanınacak.

Sigortalı çalışırken doğum yapan kadınlara erken emeklilik müjdesi!

Kadınlar sigortalı olarak iş hayatlarına devam ederken yararlanabildikleri en önemli imkanlardan biri de doğum borçlanması. Geriye dönük olarak yapılan doğum borçlanması çerçevesinde sgk prim ödemeleri oldukça önemli avantajlar sağlıyor. Her sene binlerce kadın erken emekli olabilmek için bu şekilde fırsatlar elde edebiliyor. Çalışma hayatına sigortalı olarak devam kadınlar için bu fırsatların tanınması büyük kolaylıklar sağlıyor.

6 YILA KADAR ERKEN EMEKLİLİK

Öncelikle kadınların sigortalı olarak çalışırken doğum yapmaları ve çocukların sağ olması gerekir. En fazla 3 çocuk için borçlanma fırsatı tanınır. Çocuk başına 2 yıl borçlanma fırsatı verildiği için sigortalı çalışırken doğum yapan kadınlar 6 yıl erkenden emekli olma şansına sahip olabiliyor.

Sigortalı çalışırken doğum yapan kadınlara erken emeklilik müjdesi!

BAŞVURU NEREYE YAPILACAK?

5510 sayılı Kanuna göre hizmet akdiyle İlk defa çalışanlar ve kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmaya başlayan sigortalılar, 2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar ile mülga 506 sayılı Kanun, 1479 sayılı Kanun ve 2926 sayılı Kanununa tabi olan sigortalılar ve hak sahipleri, sigortalının en son çalışmasının/hizmetinin geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurarak,

Kamu görevlileri (kamu görevlileri sigortalıları veya hak sahipleri "SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhıye/ANKARA" adresine borçlanma talep dilekçesiyle veya e-devlet kanalıyla başvuruda bulunarak doğum borçlanması yapabilme imkanı tanıyacaklardır.

Talebi gerçekleştiren kadın sigortalının işvereninden belge istenmeyecek ve kurum hizmet kaydından direkt işlem gerçekleştirilecek. 

Sigortalı çalışırken doğum yapan kadınlara erken emeklilik müjdesi!

BORÇLANMA TALEBİNİ KİMLER YAPABİLİR?

Doğum öncesinde,

-Hizmet akdine tabi çalışması bulunan kadın sigortalılar (2925 sayılı Kanun, mülga 506 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/1-a ),

-Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma kapsamında sigortalı sayılan kadın sigortalılar (Mülga 1479 sayılı Kanun, Mülga 2926 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/b),

-Kamu görevlisi kapsamında sigortalı sayılan kadın sigortalılar (Mülga 5434 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/c) ile bunların hak sahipleri, talepte bulunabilirler.

DOĞUM BORÇLANMASINDA BULUNAN KOŞULLAR NELERDİR?

Sigortalı olan kadının doğum sebebiyle çalışamadığı iki yıllık süreyi borçlanabilmesi için;

-Hizmet akdi kapsamında çalışanlar için (2925 sayılı Kanun, mülga 506 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/a) sigortalılıklarının tescil edilmiş ve adına prim bildirilmiş/tahakkuk etmiş olması,

-Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma kapsamında olan sigortalılar için (Mülga 1479 sayılı Kanun, Mülga 2926 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/b) prim ödenip ödenmediğine bakılmaksızın sigortalılıklarının tescil edilmiş/tahakkuk etmiş olması,

-Kamu görevlisi kapsamında sigortalı sayılanlar için sigortalılar (Mülga 5434 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/c) sigortalılıklarının tescil edilmiş olması,

-Kadın sigortalının doğumdan önce çalışmaya başlayarak sigortalılık şartını yerine getirmesi,
Doğumdan sonra adına prim ödenmemesi,

-Borçlanacağı sürede çocuğunun yaşaması, gerekmektedir.

Sigortalı çalışırken doğum yapan kadınlara erken emeklilik müjdesi!

BORÇLANMA SÜRELERİ

-Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanma yapabilir.

-Kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla üç defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerini (toplamda en fazla 6 yıla tekabül etmektedir.) borçlanabilir.

-Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırma yapılır.

-Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir.

-İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanılabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT