1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Singapur'da Kovid-19 vaka sayısı 18 bin 700'ü aştı

Singapur'da Kovid-19 vaka sayısı 18 bin 700'ü aştı

ANKARA (AA) - Güneydoğu Asya ülkesi Singapur'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 18 bin 700'ü geçti. Channel News Asia televizyonunun internet sitesinde yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı, ülkede son 24 saatte 573 vaka tespit edildiğini ve toplam vaka sayısının 18 bin 778'e ulaştığını...

Singapur'da Kovid-19 vaka sayısı 18 bin 700'ü aştı

ANKARA (AA) - Güneydoğu Asya ülkesi Singapur'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 18 bin 700'ü geçti.

Channel News Asia televizyonunun internet sitesinde yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı, ülkede son 24 saatte 573 vaka tespit edildiğini ve toplam vaka sayısının 18 bin 778'e ulaştığını açıkladı.

Yeni vakalardan yalnızca 5'inin Singapur vatandaşı veya ülkede sürekli ikamet edenler olduğu, geri kalanların çoğunun ise yabancı işçi misafirhanelerinde kalan çalışma iznine sahip kişilerden oluştuğu kaydedildi.

Singapur'da bugüne kadar Kovid-19 nedeniyle 18 kişi yaşamını yitirdi.

- Kısıtlamalar kademeli şekilde esnetilecek

Sağlık Bakanı Gan Kim Yong, hafta sonu, Kovid-19 vaka sayısındaki günlük artışın düştüğünü ve bazı iş yerlerinin, 12 Mayıs itibarıyla kademeli olarak açılacağını duyurmuştu.

Yong, bu kapsamda, berberler, çamaşırhaneler, evcil hayvan malzemeleri satan iş yerleri ve bazı gıda perakendecilerinin bir aylık aranın ardından faaliyete devam edeceğini belirtmişti.

Kovid-19 kısıtlamalarının vakaların yeniden artmasını engellemek amacıyla tedbirli ve kademeli şekilde esnetileceğini bildiren Yong, öğrencilerin de küçük gruplar halinde eğitime başlayacağını kaydetmişti.

- "Yabancı işçi misafirhaneleri" salgının odağında

Singapur, Güneydoğu Asya'daki merkezi konumu dolayısıyla virüsün ilk yayıldığı ülkelerden biri olmasına karşın, vaka sayısı ve can kayıplarının görece az olmasıyla dikkati çekiyordu.

Ülke içinde kitlesel hareketliliği azaltmaya yönelik tedbirlerin erken uygulanmasının yanı sıra tekil vakaların temas geçmişlerinin izinin sürülerek kontrol altına alınması, salgının kitlesel yayılımını sınırlı kılmıştı.

Buna karşın yabancı işçiler arasında görülen vakalar, salgına yeni bir ivme kazandırmıştı.

Ülkede, 16 Nisan'dan bu yana yoğunlaşan günlük vaka sayısındaki artışın, hijyen şartları yetersiz pansiyonlarda kalan yabancı işçiler arasında görüldüğü belirtilmişti.


Kaynak: AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT