Sinovac yan etki | Çin aşısı yan etkileri neler?

Çin'den ülkemize getirilen 3 milyon doz CoronaVac aşısının sağlık çalışanlarına uygulanmasının ardından yan etkileri de merak konusu haline geldi. Vatandaşlara dört aşamada yapılacak olan aşı hakkında merak edilen tüm detayları biz de haberimizde sizler için derledik.

Sinovac yan etki | Çin aşısı yan etkileri neler?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Bilim Kurulu toplantısının ardından dün kameralar karşısında üyeler ile birlikte aşı olmasının ardından bugün sağlık çalışanlarında da aşılamaya geçildi. Bunun üzerine yayımlanan aşılama takviminde, 4 aşamada yapılacağı bildirilen enjeksiyon işlemiyle vatandaşların kafasında da bazı soru işaretleri meydana geldi. Peki Sinovac yan etki | Çin aşısı yan etkileri neler?  İşre detaylar...

SINOVAC YAN ETKİ

Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, aşı olduktan sonra uygulama noktasında hafif ağrı olduğunu belirterek, "Bunun dışında baş ağrısı, yorgunluk, kas-eklem ağrısı gibi istenmeye yan etkiler. 48 saat içinde de sonlanıyor bunlar. Aşıya bağlı alerjik reaksiyonlar gözlenebiliyor nadir de olsa. Aile sağlığı merkezleri ve hastanelerde bu durumlara karşı gerekli önlemler alınmış durumda. Aşı olan kişi 15 dakika boyunca izleniyor. Beklenmedik alerjik reaksiyona karşı da önlemlerimiz hazır durumda bekletiliyor" diye konuştu.

Sinovac yan etki | Çin aşısı yan etkileri neler?

Doç. Dr. Kayıpmaz, 'Sağlık Bakanlığı Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu' ile ilgili de bilgi verdi. Doç. Dr. Kayıpmaz, bu platformdan aşılananların anlık takibinin yapılabildiğini, aşı ile ilgili tüm sorulara da burada yanıt bulabileceklerini kaydetti. Doç. Dr. Kayıpmaz, "Sayfayı güncelliyorum ve an be an aşılanan kişi sayısını görüyorum. Her geçen dakika aşılanan kişi sayısı binlerle artıyor. Çok güzel. Her dakika yenilediğimizde daha fazla kişinin aşılandığını görüyoruz, çok mutlu edici bir durum" dedi.

Sinovac yan etki | Çin aşısı yan etkileri neler?

ÇİN AŞISI YAN ETKİLERİ NELER?

Doç.Dr. Kayıpmaz, aşı ile ilgili tüm soruların cevaplarının platformda yer aldığını belirterek "Nasıl aşı olacaksınız, sonrasında kimlere Covid-19 aşısı uygulanacak, aşıların etki mekanizmasının ne olduğu ve aşılarla ilgili sıkça sorulan sorulara buradan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aşı çeşitleri, uygulanacak kişiler ve yan etkilerle karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğine dair bilgileri bu platformda bulabiliyorsunuz. Sıkça sorulan sorular köşesi var; mesela 'Covid-19'u geçirdim yine de aşı yaptırmalı mıyım?' sorusu burada var.

Sinovac yan etki | Çin aşısı yan etkileri neler?

Veya 'Covid-19 aşısı emziren kadınlara uygulanabilir mi?' sorusunun cevabını bulabiliyorlar. Mesela 'yumurtaya alerjisi olan aşı oluyor mu?' Aşının üretim sürecinde kullanılmıyor yumurta; bu nedenle alerjisi olan kişiler aşı olabilir. Aşı sözlüğü bulunuyor, aşının tarihçesine bile ulaşabilirsiniz. Aşı takip sistemiyle aşı nakil araçlarının nasıl takip edildiği stok ve soğuk zincirin nasıl takip edildiğini görülebiliyor" diye konuştu.

0
1
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡