1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sivil Toplum Kuruluşlarından “güçlü evet” desteği

Sivil Toplum Kuruluşlarından “güçlü evet” desteği

AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr. Selim Temurci, Türkiye'nin yeniden ayağa kalkmasının batının fobisi haline geldiğini belirtti.

Sivil Toplum Kuruluşlarından “güçlü evet” desteği

AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr. Selim Temurci, Türkiye'nin yeniden ayağa kalkmasının batının fobisi haline geldiğini belirtti.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığımızın ev sahipliğinde 120 farklı Fikir ve Düşünce Sivil Toplum Kuruluşlarıyla referandum süreci ve gündeme dair konuların konuşulduğu buluşma programı düzenlendi. Programa, İl Başkanı Dr. Selim Temurci'nin yanı sıra İl Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Muharrem Ödemiş, MÜSİAD, Memur-Sen, Askon, Hak-İş, Ensar Vakfı, TÜGVA, Önder Vakfı, ÖNSİAD, Hayrat Vakfı, İlim Yayma Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Hekimler Birliği, Uluslararası Hukukçular Derneği, Hukukçu Kadınlar Platformu, Yeni Dünya Vakfı gibi tanımış STK'lar başta olmak üzere 120 farklı STK, sendika ve derneğin temsilcileri katıldı. Programda davetlilerin yerlerini almasının ardından salona gelen Başkan Dr. Temurci, masaları tek tek gezerek katılımcıların ellerini sıktı.

"Avrupa Türkiye'nin rol model olmasından ciddi anlamda korkuyor"

Yeni bir dünya düzeninin kurulduğunu ifade eden Başkan Dr. Temurci, "Özellikle bir geçiş dönemi olacağını görüyoruz. Demokrasiyi bizim kendi gelenek ve medeniyetimizde, istişare kültürümüzde vardır. Demokrasi sadece batıya ait bir kavram değildir. Aslında bizim olan bir şeyden bahsediyoruz. Dolayısıyla batı kendi içerisinde bir karanlığa doğru hızla giderken, Türkiye seçimleriyle ilgilenmesinin nedeni ne olabilir? Neden bizim her türlü dokunulmazlığa sahip ve kurallara uyan bakanlarımıza böyle bir davranışı reva görüyorlar? Çünkü batı korkuyor. Bunun sebebi, 15 yılda Türkiye'nin yeniden ayağa kalkması. Siz ırkçılık, nazizm, faşizm gibi ifadelere bakmayın. Bu kavramlar, zaten onların genlerinde olan bir şey. Biz Suriye krizinde onların vicdanının nasıl sessiz kaldığını yaşadık. Kuzey Buz Denizi'nde sıkışmış bir balinaya göstermiş oldukları özeni milyonlarca insana göstermediklerini biliyoruz. Dikenli tellerin önünde çelme taktıkları insanları unutmamız mümkün değildir. Batı her zaman ikiyüzlülüğünü gösterecektir. Aslında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımıza yapılan hareket ilk değildir ve son olmayacaktır. Biz sadece, "Batı, AB ve küreselleşme çöküyor" diyemeyiz. Adaletsiz, insansız ve merhametsiz bir dünya sisteminin çöktüğünü görüyoruz. Türkiye bu anlamda adaletin, hukukun merkezi olmak için çabalıyor. "Dünya 5'ten büyüktür" ve "One Minute" diyerek aslında onların bozulmaya yüz tutmuş sistemine ilk kez çomak sokmuş bir ülkeyiz. İşte böyle bir ülke ayağa kalkarsa, istikrarda buluşursa, koalisyonlar ve darbeler olmazsa, seçim gecesi 5 yıl boyunca bu ülkeyi kimin yöneteceği belli olursa; yeniden büyük ve güçlü Türkiye'yi hep birlikte inşa ederiz. Avrupa istikrarlı ve güçlü ekonomisi olan bir Türkiye'den endişe ediyor ve rol model olmasından korkuyor. Bu seçim Türkiye'nin seçimi olsun istedik. Ama görüyoruz ki bu seçim hem ümmet coğrafyasının hem de emperyalizme "hayır" diyebileceğimiz bir seçimdir" şeklinde konuştu.

"Bizim en az Barolar Birliği Başkanı kadar çalışmamız gerekiyor"

Konuşmasının son bölümünde STK'lara seslenen İl Başkanı Dr. Selim Temurci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"16 Nisan'da ekranlarda görülecek yüzdeler ve tablolar sadece AK Parti İstanbul İl Başkanlığını ya da AK Parti kurumsalını ilgilendirmiyor, tek tek sizleri, hepimizi ilgilendiriyor. Ben Sivil Toplumumuzu sadece kendi içindeki toplantılarla değil çok daha fazla sahada görmek ve sorumluluk almasını istiyorum. Çünkü bazen siyasetçiler nasıl olsa bu partinin düşüncesiyle konuşuyor edasıyla size yaklaşabiliyor. İnanın böyle bir derdimiz yok ama sonuçta bu kardeşiniz AK Parti'nin İl Başkanıdır. Benim ekibim ve belediye başkanlarım böyledir. Onun için Sivil Toplumuzun bu meselenin sivilleşmesi adına, katkılarını sunmasını bekliyoruz. Daha fazla vatandaşımıza bu hükümet sisteminin anlatılması gerekir. Ana muhalefet partisinin liderine bile anlatmamız gereken bir mesele olduğunu biliyoruz. Sizin bu işi daha fazla sahiplenmeniz adına, bu gün sizinle buluşmayı yapıyorum. Çünkü sadece partiler yarışmıyor, çok kirli bir ittifak var. Alman ve Hollanda Devlet Televizyonu televizyonda resmi olarak "hayır" kampanyaları yapıyor. Türkçe gazete manşetleri yapıyorlar. Bizim en az Barolar Birliği Başkanı kadar çalışmamız gerekiyor. Herhalde bundan daha fazla duygularımı ifade edecek bir şey bulamıyorum."

Başkan Dr. Temurci'nin konuşmasının ardından söz alan 32 STK başkanı; yeni anayasa, yeni anayasa maddeleri, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve "evet" kampanyasına güçlü destek verdiklerini belirterek, Türkiye'nin geleceği için, istikrar için, vesayet odaklarının bir daha milletin iradesini darbe yapmamaları için ve 15 Temmuz'lar yaşanmaması için; 7 Ağustos Yenikapı mitingindeki birlik ruhuyla, AK Partinin yanında olduklarını dile getirdiler.

Sivil Toplum Kuruluşlarından “güçlü evet” desteği

Sivil Toplum Kuruluşlarından “güçlü evet” desteği

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT