1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. SİYAMDER, Birleşmiş Milletler ECOSOC danışmanlık statüsü kazandı

SİYAMDER, Birleşmiş Milletler ECOSOC danışmanlık statüsü kazandı

2013 yılında kurulan Sivil Yaşam Derneği (SİYAMDER), Birleşmiş Milletler'in geçen hafta yaptığı açıklama ile Ekonomik ve Sosyal Konsey (ECOSOC) tarafından...

SİYAMDER, Birleşmiş Milletler ECOSOC danışmanlık statüsü kazandı

2013 yılında kurulan Sivil Yaşam Derneği (SİYAMDER), Birleşmiş Milletler'in geçen hafta yaptığı açıklama ile Ekonomik ve Sosyal Konsey (ECOSOC) tarafından danışmanlık statüsü elde eden ilk ve tek gençlik kuruluşu olma başarısını elde etti.

Her yıl New York'daki Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde düzenli olarak gerçekleştirilen ve üye ülkelerin temsilcilerinin oyları ile danışmanlık statüsü verilecek sivil toplum kuruluşlarının (STK) belirlendiği STK Komitesi toplantısı bu yıl da 30 Ocak-8 Şubat 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Toplantıya SİYAMDER'i temsilen Genel Başkan Enes Efendioğlu ve Denetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Kodalak'ın yanı sıra çok sayıda ilgili katıldı. İlgili STK'ların başvurularının görüşüldüğü oturumun ardından gerçekleştirilen oylamayla belirlenen çeşitli şartları sağlayan sivil toplum kuruluşlarına, Birleşmiş Milletler'e ait tüm merkezleri aktif olarak kullanma ve gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler oturumları ile eş zamanlı bilgilendirici toplantı ve seminerler düzenleme imkanı sağlayan danışmanlık statüsü tanındı. Bu statü ile SİYAMDER, Türkiye'deki gençlerin sorun ve taleplerini Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna taşıyan ilk ve tek gençlik kurumu olma başarısını elde etti. Ayrıca SİYAMDER bu statü ile New York, Cenevre ve Viyana'da bulunan Birleşmiş Milletler'e ait bina ve merkezlerde Türkiye'yi ve gençlerin görüşlerini doğru anlatacak aktiviteler düzenleyebilecek.

Ülkemizden aralarında Kızılay, Yeşilay, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) gibi 28 STK'nın da bulunduğu Birleşmiş Milletler ECOSOC Danışmanlık Statüsüne, dünya genelinde 4 bin civarında STK sahipken bunlar Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen tüm toplantılara ikinci bir akreditasyona ihtiyaç duymaksızın katılabilme fırsatı bulunuyor.

SİYAMDER, Birleşmiş Milletler ECOSOC danışmanlık statüsü kazandı

SİYAMDER, Birleşmiş Milletler ECOSOC danışmanlık statüsü kazandı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.