1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Siyanürden ölen kardeşlerin elektriğini kesen firmaya dev ceza

Siyanürden ölen kardeşlerin elektriğini kesen firmaya dev ceza

İstanbul Fatih'te siyanür içerek intihar eden 4 kardeşe ait evin elektriğini kesen firmaya EPDK tarafından 888 bin TL para cezası kesildi.

İstanbul Fatih'te 6 Kasım 2019 günü 4 kardeş siyanür içerek intihar etmiş, olay tüm Türkiye'yi sarsmıştı. İntiharın nedenleri arasında ailenin maddi kriz içerisinde olduğu; bankalara yüklü miktarda kredi borçlarının olduğu, doğalgaz ve eletrik faturalarını bile ödeyemedikleri anlaşılmıştı. BEDAŞ ekipleri de 607,16 liralık elektrik faturasının 2 aydır ödenmediği gerekçesiyle elektrikleri kesmişti. EPDK tarafından olayla ilgili yapılan soruşturma yapılmıştı. Soruşturmanın ardından ailenin elektriğini kesen BEDAŞ'a 888 bin TL para cezası kesildi.

EPDK, 888 BİN 397 TL CEZA KESTİ

Milliyet'te yer alan habere göre, bir grup gazetecinin konu ile ilgili sorularını yanıtlayan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz soruşturma sonucu olayda asli kusurlu olduğu tespit edilen CK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi hakkında 888 bin 397 TL idari para cezası uygulanmasına ve yine mevzuata aykırı fiilde bulunduğu tespit edilen Boğaziçi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi hakkında ise ihtar yaptırımı uygulanmasına karar verildiğini açıkladı.

Siyanürden ölen kardeşlerin elektriğini kesen firmaya dev ceza

Başkan Yılmaz konuyla ilgili şunları söyledi:

"Biz sektörümüze hep su mesajı veriyoruz: 'Vatandaşlarımıza hizmet verirken daima duyarlı ve titiz olacaksınız. Aksi halde tüketiciyi üzeni biz de üzeriz' diyoruz. 6 Kasım'da yaşanan acı olay ve ardından ilgili meskenin elektriğinin kesildiğini görmek hepimizi derinden yaraladı. Kayıtsız kalmamız, seyirci kalmamız beklenemezdi. Aslında bu soruşturma ve ceza bütün enerji sektörüne verilmiş bir mesajdır ayni zamanda. Bu sektörde görev yapan yöneticisinden sahada görev yapan personeline herkes vazifesini yaparken hassas davranmakla mükelleftir. Umuyorum ki bir daha böyle bir olay yaşamayız umuyorum ki biz de EPDK olarak bir daha böyle bir ceza vermek zorunda kalmayız."

 

HABERE YORUM KAT