1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor, hafta içi var mı? Yeni kısıtlamalar ne zaman, bugün mü başlıyor?

Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor, hafta içi var mı? Yeni kısıtlamalar ne zaman, bugün mü başlıyor?

Koronavirüs salgının kontrol altına alınması için alınan yeni tedbirler açıklandı. Sokağa çıkma kısıtlaması ve yeni kısıtlamaların kapsamı genişletildi. Peki Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor, hafta içi var mı? Yeni kısıtlamalar ne zaman, bugün mü başlıyor? İşte detaylar...

Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor, hafta içi var mı?  Yeni kısıtlamalar ne zaman, bugün mü başlıyor?

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirdi. Koronavirüs salgınındaki son durumun ve alınması düşünülen tedbirlerin görüşüldüğü toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan yeni kararları kamuoyuna duyurdu. Buna göre sokağa çıkma kısıtlamasının hafta içi belirlenen saatlerde, hafta sonu ise tüm gün uygulanmasına karar verildi. Ayrıca bazı işletmelerin faaliyetleri de geçici süreyle yasaklandı. Peki Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor, hafta içi var mı?  Yeni kısıtlamalar ne zaman, bugün mü başlıyor?  İşte detaylar...

YENİ KISITLAMALAR NE ZAMAN, BUGÜN MÜ BAŞLIYOR? 

İçişleri Bakanlığınca 81 ilin valiliklerine gönderilen  "Sokağa Çıkma Kısıtlamaları" ve "Yeni Kısıtlama ve Tedbirler" başlıklı genelgelere göre yeni kısıtlamalar bugünden itibaren uygulanmaya başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan kısıtlamalara ilişkin olarak, "Hem halkımızın sağlığını en üst düzeyde korumayı hem de üretimi, ticareti, istihdamı, eğitimi, sosyal hayatı sürdürmeyi birlikte sağlayacak yöntemler bulmaya çalışıyoruz. Bu anlayışla toplantımızda ilave tedbirleri istişare ettik. Yaptığımız kapsamlı değerlendirmeler sonunda hafta içi her gün saat 21.00 ile sabah 05.00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır. Bu kısıtlama hafta sonları cuma akşamı 21.00'den pazartesi sabah saat 05.00'e kadar kesintisiz devam edecektir. Yani cumartesi pazar artık evlerimizdeyiz. Üretim, tedarik, lojistik, sağlık, tarım, orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışındadır. Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler, belirlenecek saatler çerçevesinde hafta sonu kısıtlamasının dışındadır. Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecektir. Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç 65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. Umumi Hıfzıssıhha Kurulları, illerdeki toplu taşıma hizmetlerinde salgının yayılmasına yol açan aksaklıkların tespiti ve giderilmesi amacıyla gereken tedbirleri alacaktır." dedi.

Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor? Yeni kısıtlamalar ne zaman, bugün mü başlıyor?

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anasınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir. Milletimizden salgının evlerde bulaşma oranının arttığını göz önünde bulundurarak, tehdit geçene kadar misafir kabulüne ara vermelerini özellikle rica ediyorum. Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacaktır. Cenaze namazları yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınacak, nikahlar da yine bu sayıyı geçemeyecektir. Hamam, sauna, masaj salonu, yüzme havuzu, lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara verecektir. Umumi Hıfzıssıhha Kurulları her alışveriş merkezi ve semt pazarı için aynı anda kabul edebilecekleri müşteri sayısını tek tek belirleyecektir. Ayrıca alışveriş merkezlerine girişte HES Kodu uygulamasına geçilecektir.

Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor, hafta içi var mı? Yeni kısıtlamalar ne zaman, bugün mü başlıyor?

Kalabalık caddelere, meydanlara girebilecek kişi sayısı yine Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararıyla sınırlanabilecektir. Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının belirleyeceği zorunlu hizmetler dışındaki kamu kuruluşlarının mesai saatleri 10.00 ile 16.00 arası olarak uygulanabilecektir. 50 kişiden fazla çalışanı olan iş yerlerinde iş yeri hekiminin gözetiminde mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanı veya belirlenen bir personel tarafından salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecektir. Bu hususlarla ilgili detaylar İçişleri Bakanlığının yayınlayacağı genelgede yer alacak ve salı akşamından itibaren uygulanmaya başlanacak."

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN BAŞLIYOR? HAFTA İÇİ VAR MI? 

Koronavirüs salgını nedeniyle hafta içi uygulanacak olan ilk sokağa çıkma kısıtlaması bu akşam  1 Aralık Salı günü saat 21.00'de başladı. Söz konusu genelgeye göre 56 saat uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması bu akşam başlayacak. Bakanlığın genelgesinde, "Bundan sonraki haftalarda da Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri uygulama yukarıda belirtildiği şekilde devam edecektir. Sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır. Sokağa çıkma kısıtlamasındaki getirilen sürelere uymak için istisna getirilenler dışındaki tüm iş yerleri hafta içi saat 20.00’de kapanacaktır. Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda uygulanacak) aşağıda belirtilen zorunlu hallerde şehirlerarası seyahatlere izin verilecektir” denildi.

Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor, hafta içi var mı? Yeni kısıtlamalar ne zaman, bugün mü başlıyor?

Hafta sonu başlayacak olan sokağa çıkma kısıtlaması ise 4 Aralık Cuma günü saat 21.00'de başlayacak, Pazartesi günü sabah saat 05.00'e kadar sürecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu cumartesi ve pazar günlerinde market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altındakiler hariç vatandaşlar, zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla, ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve fırına gidip gelebilecek.

Lokanta ve restoran tarzı iş yerleri, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu cumartesi ve pazar günleri 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere açık olabilecek.

Sokağa çıkmanın kısıtlandığı gün ve saatlerde, genelgede belirtilen zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatler toplu ulaşım araçlarıyla yapılabilecek, özel araçla şehirler arası seyahat, izne tabi olacak.

Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor, hafta içi var mı? Yeni kısıtlamalar ne zaman, bugün mü başlıyor?

Kısıtlama kapsamında, hafta içi ve hafta sonu ekmek üretilen fırın/unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin ekmek satan bayileri açık olacak.

Sokağa çıkma kısıtlamasındaki sürelere uymak için, istisna getirilenler dışındaki tüm iş yerleri hafta içi saat 20.00'de kapanacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğinin sağlanması amacıyla bazı yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacak.

Tayfun Altuntaş
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT