1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 2020 yılında 20 bin öğretmen alımı yapılacak

2020 yılında 20 bin öğretmen alımı yapılacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 2020 yılında 20 bin kişilik sözleşmeli öğretmen alımı yapılacağını açıkladı.

Bakan Selçuk, 20 bin ek atama müjdesi verdi. Milli Eğitim Bakanlığı 2020 yılında 20 bin kişilik sözleşmeli öğretmen alımı için kontenjan açacak. 6 Ocak 2020’de başlayan öğretmen alımı ön başvuru süreci bitti. Ön başvuruda elenmeyen kişiler ise sözlü sınava girecekler. Tüm adayların sözlü sınavının gerçekleşeceği yerler ise 21 Ocak tarihinde açıklandı. Belirlenen yerlere göre adayların sözlü sınavları da yapıldıktan sonra başarılı olanlar için alım süreci başlayacak..

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda soruları yanıtlayan Bakan Selçuk, üniversiteyi bitiren gençlerin işle ilgili beklentileri olduğunu, kendilerinin de buna yönelik büyük gayret sarf ettiğini belirtti.

Selçuk, 2020 için daha önce 20 bin öğretmen ataması yapılacağını ilan ettiklerini hatırlatarak 2019'un üçüncü çeyreğinden itibaren ekonomide yaşanan olumlu gelişmelerin ardından 20 bin ek öğretmen ataması yapılması kararı alındığını bildirdi. 

ATAMALAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a teşekkür eden Bakan Selçuk, şunları kaydetti: 

"Bu dönem inşallah 20 bin ek atama daha gelecek, yani 20 bini ilan etmiştik, bir 20 bin daha gelecek. Bunların zaten belli dönemleri var. Süreç başlatılacak ve uygun dönemde, bu yıl içinde tekrar bir 20 bin daha atama olacak. Bugün ilk cemre düştü ve biz de bir müjde vermiş olalım."

Bakan Selçuk ek atamanın ne zaman yapılacağına ilişkin soruya, "Burada bir şubat dönemi vardır, bir de daha sonraki, okullar açılmadan önce yeni bir sezon vardır. Bunu öğretmen adayları çok iyi bilirler. Bu, çok uzun zamandır beklenen bir şeydi ve bunu buradan açıklamış olduk." yanıtını verdi. 

 

HABERE YORUM KAT