1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Son dakika| ABD'de tarihi an: Donald Trump dönemi sona erdi, Beyaz Saray'dan ayrıldı

Son dakika| ABD'de tarihi an: Donald Trump dönemi sona erdi, Beyaz Saray'dan ayrıldı

Son dakika haberi... ABD Başkanı Joe Biden'in görevi devralması öncesi Donald Trump Beyaz Saray'dan ayrıldı.

Son dakika| ABD'de tarihi an: Donald Trump dönemi sona erdi,  Beyaz Saray'dan ayrıldı

Son dakika haberi... ABD'de Kasım ayında yapılan başkanlık seçimlerinde Donald Trump'ı geçerek başkan seçilen Joe Biden'in görevi devralması öncesi Donald Trump ve ailesii saat 16.15'te kendilerini taşıyan özel helikoptere binerek Beyaz Saray'dan ayrıldı. 

Donald Trump, giderken uzun yıllardır ABD siyasetinde devam eden bir geleneği daha bozarak helefi Joe Biden'ın yemin törenine katılmayacak.

TÖRENE KATILMADIĞI İÇİN TARİHE GEÇECEK

Trump, ABD tarihinde rakibinin yemin törenine katılmayan 4. başkan da  olarak tarihe geçecek.

VEDA KONUŞMASINDA ÇARPICI AÇIKLAMALAR

Trump, ABD'nin Seçilmiş Başkanı Joe Biden'ın yemin törenine saatler kala bir veda konuşması yaptı. 

Daha önce seçim sonuçlarının "hileli" olduğunu savunan Trump, konuşmasında," Bu hafta, yeni bir yönetim yemin ederek görevine başlayacak ve biz Amerika'nın güvenli ve refahının korunmasında başarılı olunması için dua ediyoruz." dedi. 

Son dakika| ABD'de tarihi an: Donald Trump dönemi sona erdi, Beyaz Saray'dan ayrıldı

"ORTAK KADERİMİZİ OLUŞTURMALIYIZ"

Trump, 6 Ocak'taki Kongre baskınına da değinerek, "Kongremize yapılan saldırıdan dolayı tüm Amerikalılar dehşete kapıldı. Siyasi şiddet, Amerikan halkı olarak değer verdiğimiz her şeye karşı yapılmış bir saldırıdır. Bu, asla hoş görülemez. Şimdi, daha önce hiç olmadığı kadar, siyasi hıncımızın üzerinde ortak değerlerimiz etrafında toplanmalı ve ortak kaderimizi oluşturmalıyız." çağrısında bulundu. 

Son dakika| ABD'de tarihi an: Donald Trump dönemi sona erdi, Beyaz Saray'dan ayrıldı

"BU ARENA DÜZEN YÖNELTİLİRSE ÇOK FAZLA POTANSİYELE SAHİP"

Daha önce siyasette olmayan birisi olarak 4 yıl önce seçimleri kazanarak Washington'a geldiğini anımsatan Trump, "Daha önceki hayatımı ardımda bırakıp, çok zor bir arenaya adım attım. Ancak bu arena, düzgün yönetilirse çok fazla potansiyele sahip." değerlendirmesinde bulundu.

Son dakika| ABD'de tarihi an: Donald Trump dönemi sona erdi, Beyaz Saray'dan ayrıldı

KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE İYİ İŞ ÇIKARDIĞINI ÖNE SÜRDÜ

Trump, Kovid-19 sürecinde ABD'nin iyi iş çıkardığını ifade ederek, aşı çalışmalarını da "tıbbi mucize" olarak nitelendirdi. 

"ÇOK ZOR SEÇİMLER YAPTIM"

Bir başkan olarak her zaman ABD'nin çıkarlarının kendisinin önceliği olduğunu belirten Trump, "Şu zamana kadar hiç en kolay yolun peşinde olmadım, aslına bakarsanız bu en zor olanıydı. En az eleştirileceğimiz yolları da seçmedim. Çok çetin savaşlar verdim, çok zor seçimler yaptım, çünkü siz beni bunun için seçmiştiniz." ifadelerini kullandı. 

Trump, ülkede ifade özgürlüğünün de önemli köşe taşlarından biri olduğunun altını çizerek, "Kim olduğumuzu ve buraya nasıl geldiğimizi unutursak, işte ancak o zaman siyasi sansüre ve insanları kara listeye almaya izin verebiliriz. Bu akla dahi getirilemez. Özgür ve açık bir tartışma ortamını ortadan kaldırmak, temel değerlerimize ve geleneklerimize aykırıdır." görüşünü paylaştı. 

Son dakika| ABD'de tarihi an: Donald Trump dönemi sona erdi, Beyaz Saray'dan ayrıldı

"ORTA DOĞU'DA BİR ÇOK TARİHİ BARIŞ ANLAŞMALARINI BAŞARDIK"

4 yıllık görev sürecinde, "ABD'nin çıkarlarına hizmet etmeyen, tek taraflı küresel anlaşmalardan" çekildiğini belirten Trump, "Şimdi, NATO ülkeleri, birkaç yıl öncesine göre yüz milyarlarca dolar daha fazla ödeme yapıyor. Ortada bir adaletsizlik vardı. Tüm dünyanın masrafını biz çekiyorduk." diye konuştu.

DEAŞ'ı yendiklerini ve Kasım Süleymani'yi öldürdüklerini anımsatan Trump, "Cesur diplomasimiz ve ilkeli realizmimiz sonucunda, Orta Doğu'da birçok tarihi barış anlaşmalarını başardık. Bu, yeni Orta Doğu'nun şafağıdır." sözlerine yer verdi.  

Trump, Orta Doğu'daki ABD askerlerinin de evlerine geri getirildiğine vurgu yaparak, "Özellikle, on yıllardır yeni bir savaş başlatmayan ilk ABD başkanı olmaktan da gururluyum." açıklamasında bulundu. 

Yönetimi  Biden'a devredeceklerini anımsatan Trump, "Şunu bilmenizi isterim ki, bizim başlattığımız hareket henüz daha başlangıç." mesajını verdi. 

Son dakika| ABD'de tarihi an: Donald Trump dönemi sona erdi, Beyaz Saray'dan ayrıldı

Tayfun Altuntaş
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT