Son dakika | Almanya'da başbakanlık yarışını kaybeden Laschet'ten flaş karar!

Son dakika haberi... Almanya'da başbakanlık yarışını kaybeden Hristiyan Demokrat Armin Laschet'in, CDU Genel Başkanlığından istifa ettiği öne sürüldü. Laschet, istifa kararını duyurmadı fakat görevi bırakabileceği yönünde sinyal verdi.

Son dakika | Almanya'da başbakanlık yarışını kaybeden Laschet'ten flaş karar!

Son dakika haberi... Almanya'da Başbakanlık yarışını kaybeden Hristiyan Demokrat Armin Laschet'in aldığı öne sürülen karar ülkede gündem oldu. Laschet'in CDU Genel Başkanlığından istifa ettiği iddia edildi.

Ülkede, 16 senedir başbakanlık görevini yürüten Angela Merkel'in yerine seçilecek lideri oylamak için 26 Eylül'de sandık başına gitmişti. Ülkede resmi olmayan sonuçlara göre Olaf Scholz'un liderliğini yaptığı Sosyal Demokrat Parti (SPD) oyların 25,7'sini, Armin Laschet'in lideri olduğu Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) 24,1'ini aldı. SPD, 2002'den sonra ilk kez sandıktan birinci parti çıktı.

Scholz liderliğindeki SDP'nin yüzde 14,8 ile üçüncü olan Yeşiller Partisi ve yüzde 11,5 ile dördüncü sırada yer alan Hür Demokrat Parti (FDP) ile koalisyon kurması bekleniyor.

LASCHET'TEN FLAŞ AÇIKLAMA

CDU lideri Armin Laschet, istifa ettiği yolundaki haberler üzerine açıklamada bulundu. Basın mensuplarına konuşan Laschet,  kongre yapılmasını teklif edeceğini ve bu kongrede parti üyelerinin partinin yönetici ekibinin kim olması gerektiğine karar verebileceğini ifade etti. 

Ayrıca, Laschet, Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve FDP arasında başlayan koalisyon görüşmelerine işaret ederek, "CDU olarak FDP ve Yeşillere hükümet kurma teklifimiz son saniyeye kadar geçerlidir. Kapıları biz kapatmıyoruz" dedi.

CDU olarak genel seçimlerden ikinci çıktıklarını vurgulayan Laschet konuşmasını şöylesürdürdü:

"Görüşmeler, süreç nasıl gelişecek? Bütçe ve vergi gibi konular nasıl olacak? FDP'nin tutumu ne olacak? Gelişmeleri çok sıkı takip edeceğiz" 

Laschet, Almanya'da kişiler üzerinden yapılan eleştirileri yanlış bulduğunu belirterek, "Önce vatan sonra parti daha sonra kişiler gelir. Jamaika projesi, bir kişi yüzünden başarısız olmayacak" ifadesini kullandı.

CDU (HRİSTİYAN DEMOKRAT BİRLİĞİ) HAKKINDA

CDU (Hristiyan Demokrat Birliği) Hristiyan demokrat ve liberal muhafazakâr görüşte, merkez sağ pozisyonda bir Alman siyasi partisidir.

CDU Konrad Adenauer tarafından 26 Haziran 1945'te Almanya'nın başkenti Berlin'de kurulmuştur.

Haziran 2008 yılında beri Almanya'nın, üye bakımından en büyük partisi olarak bilinen CDU'nun Genel başkanı Armin Laschet'ti.

ARMİN LASCHET KİMDİR?

Almanya’nın en yüksek nüfuslu eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya'nın Başbakanı Armin Laschet, Merkel’in partisini merkez sağda konumlandıran, diğer parti seçmenlerine de hitap eden ılımlı politikalarına yakınlığı ile bilinir.

Armin Lacshet Hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz...

 

0
1
0
0
0
0
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT