1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Son dakika... Bakan Akar'dan ABD'ye S-400, Yunanistan'a taciz tepkisi

Son dakika... Bakan Akar'dan ABD'ye S-400, Yunanistan'a taciz tepkisi

Son dakika... Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gara'da 13 Türk vatandaşının şehit edilmesine ilişkin olarak,"Gara'daki PKK'nın caniliğini, alçaklığını herkes görmeli" dedi. ABD'nin Türkiye'nin elinde bulundurduğu S-400 hava savunma sistemine ilişkin yaptığı küstah tehditlere ilişkin olarak Akar," Kısıtlamalar uygulanması müttefiklik ruhuna uygun değil." dedi. Akar son olarak Yunan jetlerinin Türk gemisini taciz etmesine sert konuştu.

Son dakika... Bakan Akar'dan ABD'ye S-400, Yunanistan'a taciz tepkisi

Son dakika... Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri'de gündem ilişkin açıklamalarda bulundu. Akar konuşmasında, 13 Türk vatandaşı ile birlikte 3 askerimizin daha operasyonda şehit olması, S-400 hava savunma sistemi üzerinden çıkan tartışmalar ve Yunanistan'a ait F-16'ların Ege'nin kuzeyinde TCG Çeşme gemisini taciz etmesi, Hocalı Katliamı ve FETÖ ile mücadele konularına değindi.

GARA'DA 13 TÜRK'ÜN ŞEHİT EDİLMESİ

13 Türk vatandaşının Kuzey Irak'ın Gara bölgesindeki bir mağarada terör örgütü PKK tarafından şehit edilmesine ilişkin olarak," Gara'daki PKK'nın caniliğini, alçaklığını herkes görmeli. Fakat içimizdeki ve dışarıdaki bazı gafil ve hainler bu gerçeği görmemekte ısrar ediyor." dedi.

"AB 'insan hakları' diyor." diyen Bakan Akar,"  Gara'da şehit edilen masum vatandaşlarımızın yaşam hakkı ne olacak ?Demokrasi havarileri artık ikiyüzlülüğü bırakmalı" diyerek tepkisini dile getirdi. 

YUNAN F-16'LARININ TÜRK GEMİSİNİ TACİZ ETMESİ

Yunanistan'a ait F-16'ların TGC Çeşme isimli gemiyi Ege'de taciz etmesine ilişkin olarak da konuşan Bakan Akar, gerekli cevabın verildiğini belirterek" Bu tutumun iyi komşuluk ilişkilerine uygun olmadığını bir kere daha ifade ediyoruz. Kendi haklarımızdan asla vazgeçmeyiz. Kıbrıs dahil, mavi vatanımızdaki menfaatlerimizi korumaya kararlıyız, buna muktediriz." ifadelerini kullandı.

HOCALI KATLİAMI

Türkiye'nin Azerbaycan'a olan desteğinin bugün ve yarın da devam edeceğini ifade eden Akar, tek vatan harekatına milletçe destek verildiğini belirterek, "Azerbaycanlı kardeşlerimizin tüm imkanlarımızla yanlarındayız. Hocalı'da vahşice katledilen Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin acısı, yüreğimizde yaşamaya devam ediyor. Bu katliamı unutmadık, unutmayacağız. Hocalı'da şehit edilen tüm kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz." diye konuştu.

S-400 HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

Rusya'dan alınan S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin olarak da konuşan Bakan Akar,Bu milli bir meselesidir, Türkiye egemenlik hakkını kullandı. S-400 savunma sistemi, tehdit ve tehlikeye karşı ihtiyaç duyulduğunda kullanılır." diyerek Türkiye'nin kararlılığını bir kez daha ifade etti.

Söz konusu sistemin Türkiye'ye karşı taarruz niyeti olmadığı sürece kimseye zararı olmadığını belirten Akar, Türkiye'nin ABD'den Patriot sistemi alma talebini bir nevi anımsatarak,"  10 yıl boyunca ABD'ye tekliflerimizde vurguladığımız teknolojik işbirliği ve uygun fiyat teklifine yeterli cevap alınmamıştır. S-400 meselesi üzerinden ülkemize F-35 başta olmak üzere birtakım kısıtlamalar uygulanması müttefiklik ruhuna uygun değil." şeklinde konuştu.

FETÖ İLE MÜCADELE 

Türk Silahlı Kuvveleri'ndeki FETÖ ile mücadelenin kararlılıkla sürdüğünü belirten Akar, bugüne kadar 21 bin 194 kişinin TSK'dan ihraç edildiğinin bilgisini verdi. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT