1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Son dakika | Orman yangınlarıyla mücadele! Bakan Çavuşoğlu, o güne işaret etti!

Son dakika | Orman yangınlarıyla mücadele! Bakan Çavuşoğlu, o güne işaret etti!

Son dakika haberi...Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Manavgat’taki AFAD Koordinasyon Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, "Yarın için rüzgar hızını kısacak, bunu avantaja çevirmemiz lazım." dedi.

Son dakika | Orman yangınlarıyla mücadele! Bakan Çavuşoğlu, o güne işaret etti!

Son dakika haberi...Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Manavgat’taki AFAD Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

Bugün 5 ilde 14 farklı noktada yangınla mücadelenin sürdüğünü sözlerine ekleyen Bakan Çavuşoğlu, bazı cephelerde kontrolün sağlandığını ve soğutma çalışmalarının başladığını belirtirken, bazı cephelerde ise yangınla mücadelenin devam ettiğini ifade etti. Bugün, düne oranla daha iyi noktada olunduğunu belirten Çavuşoğlu, "Her noktada ekiplerimiz itfaiyelerimizden tutun orman çalışmalarına, emniyetimizin TOMA'sına kadar hepsi anında müdahale ediyor." dedi.

Bugün havadan ve karadan 1832 araçla yangına müdahalede bulunulduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu, 6 bin 511 kişinin sahada mücadele ettiğini vurguladı. 

ORMAN YANGININDA SON DURUM NE?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, orman yangınına ilişkin yaptığı açıklamayı şöyle sürdürdü:

Sadece hava unsurlarımız bugün 1650 sorti yaptılar. Yangından 7 kişi Antalya'da hayatını kaybetti. 770 vatandaşımız yaralandı, etkilendi. 750'si taburcu edildi, 6 vatandaşımızın tedavisi sürüyor, herhangi bir hayati tehlikesi yok.

Tüm kurumlarımıza, sivil toplum örgütlerimize ve bireysel olarak gelen vatandaşlarımıza şükranlarımızı bir kez daha arz ediyorum. Birçok gönüllü de çalışanlara su, yiyecek getiriyor, çalışanlarımızı yalnız bırakmıyor.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU CUMA GÜNÜNE İŞARET ETTİ

Yarın rüzgarın hızını kısacağını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, bu durumu avantaja çevirmek gerektiğini vurguladı. Yarın yangının tamamen kontrol altına almayı hedeflediklerini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, " Yangın söndürme çalışmalarına paralel olarak vatandaşlarımız, belediyelerimiz ve diğer kuruluşlarımız çalışıyor, vatandaşımızın yaralarını sarmaya çalışıyor." dedi.

Yaptığı açıklamada "Şu ana kadar tespitlerimize 1352 bina ağır hasarlı, yıkılan ya da yıkılması gereken bina. Ayrı, bağlantılı bölümleri saydığımız zaman bu 2164 ünite demektir. Bununla ilgili yıkım çalışmaları da devam ediyor." ifadelerine yer veren Bakan Çavuşoğlu,  Dün KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar'la Kalemdar'a gittik, oradaki binaların hepsi yıkılmış, konteynerler geldi. 119 yaşam konteynerleri faal hale geldi. AFAD yoğun şekilde çalışıyor... Diğer yangın bölgelerinde de vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu yerlerde yaşam konteynerlerini hızlı şekilde ulaştıracağız, bedelini devlet olarak üstleneceğiz.
Vatandaşımıza maddi yardımlarımız da devam ediyor. Şu ana kadar 1055 ailemize toplam 17 milyon ödeme yapıldı." 
dedi.

Hasar tespiti süren mahallelerde vatandaşlara maddi yardımları hızlı şekilde ulaştıracaklarını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, bütçe konusunda sıkıntı olmadığını belirtti.

Bakan Çavuşoğlu açıklamalarına şöyle devam etti:

Farklı ülkelerin bizlere önerileri var. Dün Azerbaycan'dan 1 uçağın ve 40 itfaiye aracın, 150 personelin yola çıkacağını söylemiştik. Uçak Dalaman'a indi. İtfaiye aracı ve personel de yolda.

NATO'nun karadan yardımlarla ilgili bazı misyonları var ama şu anda müttefik ülkelerde de yoğun yangınlar var. Kuzey Makedonya dışında o mekanizmaya başvuran bir ülke yok.

Cumartesi günü Polonya'da bir helikopteri ülkemize göndermeyi teklif ettiler, biz de buyurun dedik. ABD'nin 2 helikopter gönderme teklifi oldu, hayır demedik, detaylar çalışılıyor. Dün Ukrayna'dan gelen 4 helikopter devreye girdi. İsrailli bir şirketten kiralanan uçaklar yarın geleceğini söylüyor. Kuveyt'in ekip ve malzeme önerisi oldu, kardeş ülkeden gelen böyle bir yardıma hayır demek olmaz.

Bu sabah Ukrayna'dan 1 diplomatik kargoyla bambi getiriyoruz, cuma günü Rusya'dan 3 tane daha gelecek.

Dubai'den 5 tane Amerikan helikopteri girişimi oldu, biz de eğer böyle bir bağlantıyı yapabileceklerse gerekli kargo uçaklarını ayarlayacağımızı söyledik.

Önümüzdeki 1-2 gün Antalya serinleyecek ancak sıcaklar tekrar başlayacak. Bunun için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz."

MÜCADELE DEVAM EDİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, da yaptığı açıklamada "Bölgede devam eden yangınlar var. Etkisi azalmış olsa da mücadele ettiğimiz bölgeler var. Bölgede vatandaşımızla birlikteyiz. Büyük bir özveriyle cansiperane çalışan herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
1
0
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT