1. HABERLER
  2. KORONAVİRÜS
  3. Son dakika | Dikkat çeken açıklama! Bakan Koca: 'Aşı olmayı erteleyenlerimiz var' diyerek uyardı!

Son dakika | Dikkat çeken açıklama! Bakan Koca: 'Aşı olmayı erteleyenlerimiz var' diyerek uyardı!

Son dakika haberi.. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Biontech aşılarının dün gece gelmeye başladığını belirterek 13 Milyon doza yakın aşının 9 Ağustos Pazartesi gününe kadar teslim alınacağını ifade etti. Bakan Koca hemen ardından yazılı açıklamasını paylaştı.

Son dakika | Dikkat çeken açıklama! Bakan Koca: 'Aşı olmayı erteleyenlerimiz var' diyerek uyardı!

Son dakika haberi.. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Biontech aşılarının 3 Ağustos Salı gecesi gelmeye başladığını belirterek 13 Milyon doza yakın aşının 9 Ağustos Pazartesi gününe kadar teslim alınacağını duyurdu.

Bakan koca açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"TEKRAR MERHABA. Biontech aşılarımız dün gece gelmeye başladı. 13 Milyon doza yakın aşımızı Pazartesi gününe kadar teslim alacağız. Cuma günü normal hızımıza dönüyoruz. Olağanüstü bir durum olmadıkça biz randevularımıza sadığız."

Son dakika | Dikkat çeken açıklama! Bakan Koca: 'Aşı olmayı erteleyenlerimiz var' diyerek uyardı!

"AŞI OLMAYI ERTELEYENLERİMİZ VAR!"

Türkiye'nin corona virüsüyle mücadelesi sürerken Koronavirüs Bilim Kurulu bugün saat 16.30'da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı. Bakan Koca toplantı sonrası basın açıklamasını sosyal medya hesabından yazılı olarak paylaştı.

Bakan Koca sonraki paylaşımında basın açıklaması görseline yer vererek şu ifadeleri kullandı:

"Aşı olmayı erteleyenlerimiz var. Aşı olmamakla bugün risk alsalar da, bilim insanları onlara ikna edici açıklamaları sundukça, düşünceleri değişecektir. Sağlık; kararsızlığa, karşıtlığa elverişli değildir. İnsanlığın ve bilim dünyasının tamamına yakını ise yanlışta birleşmez."

Son dakika | Dikkat çeken açıklama! Bakan Koca: 'Aşı olmayı erteleyenlerimiz var' diyerek uyardı!

Bakan Koca, "Aşılama hızımıza dönüyoruz; aşı olmayarak risk alanların da bilim insnalarının tavsiyelerine uyacaklarına inanıyoruz" başlıklı yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Ülkemizin önemli bir bölümünde orman yangınları ile mücadele ediliyor. Orman yangınları ile mücadelede vatandaşlarımız ile görevliler birlik ve beraberlik içinde olanca gücü ile fedakarca çalışmaktadır. Yangından sağlık durumu etkilenen kişiler için sağlık hizmetleri hem hizmet mahallinde hem de hastanelerimizde hızla sağlanmaktadır. Bugün haftalık bilim Kurulu Toplantımızın başında ülkemizin içinde bulunduğu afet durumu ile ilgili tüm Bilim Kurulu Üyelerimiz üzüntülerini ifade ettiler. Ülkemizin mücadele gücü ve vatandaşlarımızla birlik ve beraberlik içinde mücadele tecrübesi son derece yüksektir. Sağlık açısından bakanlığımız ve teşkilatımız hazır kıta afet bölgesindeki gelişmeleri takip etmektedir.

Bir haftadır ülke olarak yangın felaketlerine karşı mücadele veriyoruz. Gönüllü UMKE timlerimiz, Acil Sağlık Profesyonellerimiz her birimizin koşmak istediği yerlerdeler. Her birimizin yapmak isteyeceğini yapıyorlar. Dumandan gözü yaşarıp göremez hale gelen orman kahramanlarıyla, üzüntülerinden ağlayanlar, bugünlerde hepimiz biriz, beraberiz.

Koronavirüs Bilim Kurulu’nun bugünkü toplantısında; kritik sınır kabul ettiğimiz 20.000’in çok üzerinde seyreden günlük vaka sayıları, aşılama süreci, toplum bağışıklığını sağlayacak bir aşılanma oranına kavuşmak için yapılması gereken çalışmalar ele alınmıştır.
Covid-19 vaka sayısı dün yaklaşık 25 bindi. Mevcut durum bayram tatilindeki bulaşmaların artarak devam ettiğini ortaya koymaktadır. Salgın, hayatın inkâr edilemez bir gerçekliğidir. Salgın gündemine alışılmış olsa bile salgına karşı verilecek mücadele basite indirgenemez. Riske karşı gerekli tedbirleri almak, içten içe korktuğu halde hastalık yokmuş gibi davranmaktan daha kolaydır. Zor kazandığımız iyi alışkanlıklarımıza geri dönmeliyiz. Unutmayın: Kalabalıklar yine riskli, maske yine gereklidir.

18 yaş ve üstü nüfus için yaptığımız aşılama takvimine sadığız. Bugün 19.00 itibariyle 74 milyon 334 bin 980 doz aşı uygulandı. İlk doz aşısını yaptıranların oranı %66’nın üzerinde. İlk doz oranının, tedarikte yaşanan zorluk aşılır aşılmaz hızla bu düzeylere ulaşması toplumun aşı kararlılığının kanıtıdır. Aşı olmayı erteleyenlerimiz var. Aşı olmamakla bugün risk alsalar da, bilim insanları onlara ikna edici açıklamaları sundukça, düşünceleri değişecektir. Sağlık; kararsızlığa, karşıtlığa elverişli bir konu değildir. İnsanlığın ve bilim dünyasının tamamına yakını ise yanlışta birleşmez.

Biontech’in üretiminde yaşanan aksama sebebiyle ülkemize sevkiyatında 31 Temmuz-3 Ağustos arası, 4 gün azalma oldu. Aşılarımız dün gece gelmeye başladı. 13 Milyon doza yakın aşımızı Pazartesi gününe kadar teslim alacağız. Cuma günü normal hızımıza dönüyoruz. Durumu anlayışla karşılayan halkımız sağ olsun."

Son dakika | Dikkat çeken açıklama! Bakan Koca: 'Aşı olmayı erteleyenlerimiz var' diyerek uyardı!

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
1
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT