Son dakika! Bakan Nebati'den kritik enflasyon mesajı! Tek haneye düşeceği tarihi verdi!

Son Dakika! Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kritik enflasyon açıklamasında bulundu. Nebati: "Enflasyon ocakta pik yapar ama haziran 2023'te tek hane olur" dedi.

Son dakika! Bakan Nebati'den kritik enflasyon mesajı! Tek haneye düşeceği tarihi verdi!

Son dakika! Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun ocak ayında zirve yapmasına, buna karşın mayıs ayıyla birlikte düşüş yaşanacağını, kasım ve aralık ayı enflasyonlarının bazdan çıkmasıyla sene sonunda da önemli bir düşüşün geleceğini ifade etti. Bakan Nebati, “Ben 2023 Haziran ayında seçime tek haneli enflasyonla gideceğim. Enflasyon ocakta pik yapar ama haziran 2023'te tek hane olur." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Bloomberg ile mülakat gerçekleştirdi. Bakan, bu mülakatta yeni ekonomi modelinden, kur korumalı mevduat uygulamasına ve yeni ekonomik adım beklentilerine kadar açıklamalarda bulundu.

Son dakika! Bakan Nebati'den kritik enflasyon mesajı! Tek haneye düşeceği tarihi verdi!

"OCAK AYINDA PİK NOKTASINA ULAŞIR"

Yıllık enflasyonun ocak ayında pik noktasına ulaşmasını ön gördüğünü belirten Nebati, "Biz şu anda aralık ayının kamburunu taşıyoruz. Yazın gerek gıda fiyatlarındaki gevşeme, ki şu an dünyada bir enflasyon da var, bu ikisinin etkisinin azaldığı bir döneme giriyoruz. Enerji ihtiyacımızın azalması, gıda fiyatlarındaki normalleşmeler bizim artık yeni bir patikaya girdiğimizi gösteren en önemli aylar olacak." dedi.

Bakan Nebati, Merkez Bankası'nın ilk çeyrekte gevşemenin etkisini izleme kararını desteklerken de "Merkez Bankası'nın nasıl karar alacağını bilmiyorum. Benim görüşüm, ocak, şubat ve mart ayını şöyle bir görmemiz lazım." dedi.

Son dakika! Bakan Nebati'den kritik enflasyon mesajı! Tek haneye düşeceği tarihi verdi!

"TEK HANELİ OLACAK"

2022 için büyüme beklentilerinin sorulması üzerine de konuşan Nebati, "İddialı bir şey söylüyorum; büyümeyle ilgili de ben piyasadaki iştahı görüyorum. Tek hane olacak zaten de, ben iyi bekliyorum. Türkiye'ye kendi halinde bıraksanız bile 5 büyür." diye konuştu.

"KUR KORUMALIDA MİKTAR 126 MİLYAR LİRAYI GEÇTİ"

Kur korumalı mevduat uygulamasıyla ilgili bugüne kadarki sayıları da veren Nebati, "Buradan aldığımız miktar dün gece (Çarşamba) itibarıyla 126 milyar lirayı geçti. Şunu gösteriyor; günde ortalama 10 milyar TL sisteme dahil oluyor. Bunun yaklaşık %15'i DTH'lardan geliyor. TL'den Dövize gidecekler artı, dövizden buraya gelenler var, bu çok önemli ve iyi bir para." ifadelerini kullandı.

Benzer yeni enstrümanların da zamanla devreye alınacağını anlatan Hazine ve Maliye Bakanı, "Bunlar özümsendikten sonra oraya da farklı kanalları geliştirmemiz lazım. Bir enstrümanı tam bitirmeden ikincisiyle ilgili açıklama yaptığınız zaman bir kararsızlık olabiliyor." dedi.

Son dakika! Bakan Nebati'den kritik enflasyon mesajı! Tek haneye düşeceği tarihi verdi!

Bakan Nebati'ye mülakatta bir süredir kamuoyunda tartışılan süper bono, KDV düzenlemesi, kamu bankalarının sermayelerinin artırılması gibi konular da soruldu. "Süper bono yok. Öyle bir şey yok. Böyle bir şeyi doğru bulmuyoruz. Bizim sadece ve sadece yapacağımız şey, tedbirler paketinde açıkladığımız alanlarda adımlar atmak." dedi. Bakan Nebati, kamu bankalarının sermayelerinin artırılması ile ilgili çalışmanın da bu ay bitmeden sonuçlanacağını duyurdu.

"DENGELİ BİR DÖNEME GİRİLDİĞİNİ GÖRÜYORUM"

Piyasa faizlerindeki patika ve finansal aktarım mekanizmasında görülen kopukluğa ilişkin de değerlendirmeler yapan Nebati, "Şimdi baktığınız zaman mevduat faiz oranları da Merkez Bankası'na yakınsamaya başladı. Dolayısıyla birbiriyle dengeli bir döneme girildiğini ben görüyorum" ifadesini kullandı.

Son dakika! Bakan Nebati'den kritik enflasyon mesajı! Tek haneye düşeceği tarihi verdi!

"SEÇİME TEK HANELİ ENFLASYONLA GİDECEĞİM"

Kurdaki yükselişlerin önlenmesinin ardından Türkiye'nin ekonomideki yeni hedefinin enflasyonla mücadele olduğuna işaret eden Nureddin Nebati, şöyle devam etti: "Şimdi biz enflasyonu çözeceğiz. Ondan sonra 2022 yılı tam bir dönüş, istikrar ve işlerin oturduğu bir yıl olacak. Önümüzdeki yıl bu sohbeti yaparsak, yapacağımız sohbette faizde, enflasyonda ve kurdaki bütün olumlu değişimlerin nasıl gerçekleştirildiğini siz bana soracaksınız. Çünkü enflasyon denilen şey üç günlük bir iş değil ki, faiz oranlarının inmesi, çıkması hızlı bir etki gösterir ama kur ataklarının Türkiye'deki etkisini yadsımak, görmezden gelmek, kur ataklarının bu kadar hızlı etkili olduğunu görmezden gelmek kadar tehlikeli bir şey olabilir mi? Ben seçime tek haneli enflasyonla gideceğim 2023 Haziran ayında."

"CARİ DENGE TERİMİNİ KULLANALIM"

Bakanlık olarak artık "cari açık", "cari fazla" gibi kavramları "literatürden çıkardıklarını" söyleyen Nebati, bunun gerekçesini de Türkiye ekonomisinin büyüklüğüne bağladı ve şu şekilde ekledi: "Bu kadar büyük bir ekonomide 5 milyar dolar fazla vermişsin, 3 milyar dolar açık vermişsin bunun bir karşılığı yok. Onun için arkadaşlara diyorum ki, cari denge terimini kullanalım."

"KDV'DE SADELEŞTİRMEYİ SAĞLAYACAĞIZ"

Röportajın son bölümünde KDV oranları ile ilgili çalışmalarından bahseden Nebati, Vatandaş ne ödediğini bilecek çünkü yüzde 1, 8, 18 gibi farklı oranlar var. Daha önemlisi üretici, imalatçı, satıcılar bununla ilgili bir sıkıntı yaşıyorlar bunu düzenlemiş olacağız. Üçüncüsü KDV iadeleriyle ilgili sorun yaşıyoruz, 1 ile alıyor 8'le; 18 ile alıyor 8 ile satıyor. Burada da sadeleştirmeyi sağlayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

 

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT