1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. SON DAKİKA! Bakan Selçuk açıkladı: Yiyecek ve içecek sektörüne prim desteği verilecek

SON DAKİKA! Bakan Selçuk açıkladı: Yiyecek ve içecek sektörüne prim desteği verilecek

Son dakika... Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs salgını nedeniyle uygulanacak olan kısıtlamalar nedeniyle nisan ve mayıs aylarında yiyecek ve içecek sektörlerinde çalışanlara prim desteği sağlayacaklarını ifade etti.

SON DAKİKA! Bakan Selçuk açıkladı: Yiyecek ve içecek sektörüne prim desteği verilecek

Son dakika... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Nisan ve Mayıs aylarında yiyecek ve içecek sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde çalışan vatandaşlara sağlanacak olan prim desteğine ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Bakan Selçuk konuya ilişkin olarak,“ Nisan ve mayıs aylarında yiyecek ve içecek sektöründeki çalışanlarımıza destek sağlayacağız” dedi. Buna göre mart ayında çalışması olanlardan nisan ve mayıs aylarında normalleşme desteğinden yararlanamayan ve çalışmaya devam edilen işçiler için işverenlerin SGK’ye ödeyecekleri asgari ücret üzerinden hesaplanan prim ücretleri Bakanlık tarafından karşılanacak.

ÜCRETSİZ İZNE AYRILANLARA DA DESTEK VERİLECEK

Prim desteğinin yanı sıra yine aynı sektörde faaliyet gösteren iş yerlerinde ücretsiz izne ayrılan sigortalılara da destek verilecek.

İŞVERENİN ÇALIŞANLARININ SİGORTASINI TANIMLAMASI GEREKİYOR

İşverenlerin bu destekten yararlanabilmesi için çalışanlarının e-SGK sistemi üzerinden sigortalılıklarını tanımlaması gerektiğini belirten Bakan Selçuk, ödemelerin ise çalışanlara İŞKUR aracılığıyla gerçekleştirileceğini kaydetti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT