1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. SON DAKİKA! Bakan Soylu'dan şampiyonluk kutlaması açıklaması!

SON DAKİKA! Bakan Soylu'dan şampiyonluk kutlaması açıklaması!

Son dakika haberi... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamada, Süper Lig şampiyonluk kutlamalarının tam kapanmadan sonra yapılması tedbirinin sinyalleri verildi.

SON DAKİKA! Bakan Soylu'dan şampiyonluk kutlaması açıklaması!

Son dakika haberi... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, cumartesi günü Süper Lig'de şampiyonluk maçlarının oynanacağını hatırlatarak konuya ilişkin ek önlemler alınması gerektiği konusunda valiliğe talimatta bulundu. Bakan Soylu, "Kutlamaların tam kapanma döneminden sonra yapılması hususunda tedbir almak lazım geldiğini düşünüyorum." dedi.

EN ÖNEMLİ MESELEMİZ BAYRAM SONRASI DÖNENLER"

Bakan Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'ni (GAMER) ziyaret etti, illere canlı bağlanarak tam kapanma tedbirleri ile trafik, asayiş durumlarına ilişkin bilgi aldı. İzmir ve İstanbul ve Antalya başta olmak üzere birçok ile canlı bağlanan Soylu, vatandaşların huzurlu bir bayram geçirmesi için Bakanlık birimlerinin görevinin başında olduğunu belirtti. Bayram öncesinde tam kapanma tedbirlerine dikkat noktasında gösterdikleri gayreti bayram süreci ve sonrasında da devam ettireceklerini ifade eden Soylu, "En önemli meselelerimizden biri bayram sonrası seyahat belgesi alıp da dönenler olacaklardır. Bunların yoğunluk oluşturacağı trafik güzergahlarındaki tedbirler ve denetimlerin aynı şekilde devam etmesi lazım." diye konuştu.

SON DAKİKA! Bakan Soylu'dan şampiyonluk kutlaması açıklaması!

"ŞAMPİYONLUK KUTLAMALARI SOKAĞA TAŞARSA..."

Soylu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ile canlı bağlantıda Süper Lig'de oynanacak şampiyonluk maçlarına ilişkin de uyarılarda bulundu. Cumartesi günü oynanacak maçların ardından şampiyonun belli olacağını anımsattı. Cumartesi günü için İstanbul'da bir diplomasiye ihtiyaç olduğunu anlatan Soylu, şunları kaydetti:

"Şampiyonluk kutlamaları sokağa taşarsa... Sağ olsun hem Giresunlular hem de Adanalılar kutlamaları minimum ölçekte yaptılar. Sokakta görüntüler oldu ama her tarafa yayılmış bir görüntü olmadı. Hem kulüp yöneticileri hem de valililerimiz bu konuda çağrıda bulundular. İstanbul'da da kutlamaların tam kapanma döneminden sonra yapılması hususunda bir diplomatik müzakere yöntemi hem size hem de valimize iş düşüyor. Buna dair bir tedbir almak lazım geldiğini düşünüyorum. Eğer bu konuda İstanbul bir ilke kararı üretirse, hep beraber oturup çağrıda bulunursa zannediyorum ki tam kapanma dönemine bir halel gelmeden, tam kapanma döneminin hemen akabinde bunlar yapılabilir. Böylece Türkiye'de örnek bir hareket kabiliyeti olur düşüncesindeyiz."

SON DAKİKA! Bakan Soylu'dan şampiyonluk kutlaması açıklaması!

"63 BİNDEN 13 BİN 500LERE KADAR DÜŞTÜ"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tam kapanma döneminde 2 milyon 33 bin 736 seyahat belgesi başvurusu yapıldığını, bunların 945 bin 834'üne izin verildiğini, 982 bin 369'una da e-başvuru sistemindeki kriterlere uymadığı için izin verilmediğini bildirdi. 30 Nisan'dan itibaren 81 ilde 609 noktayla GAMER üzerinden temas kurulduğunu belirten Bakan Soylu, günlük olarak ani ve acil meselelerin buradan takip edildiğini, Bakan Yardımcısı koordinasyonunda 24 saat esasına göre alınan tedbirler ve denetimler arasındaki uyumun, iyi uygulama örneklerinin izlendiğini anlattı.

SON DAKİKA! Bakan Soylu'dan şampiyonluk kutlaması açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararların, Bilim Kurulu tavsiyeleri ve Sağlık Bakanlığının ortaya koyduğu süreçlerin anlık takip edildiğinin altını çizen Soylu, "Netice itibarıyla vaka sayıları günlük 63 binden 13 bin 500 seviyelerine kadar düştü. Ortalama aktif vaka sayısı 570-575 binlerden 200 bin seviyelerine düştü." bilgisini paylaştı.

Soylu, sahadaki aktif vaka sayısının azalmasının günlük vaka sayısı kadar önemli olduğunu, bunun bulaş ve temas açısından en önemli krit -erlerden sayıldığını vurguladı.

"10 MİLYON 544 BİN 980 KİŞİ E-DEVLETTEN ÇALIŞMA İZİN BELGESİ ALDI"

Bakan Soylu, Kovid-19 salgını başladığı andan itibaren her sabah 18 büyükşehrin toplu taşıma rakamlarını aldıklarını ve bunun 10 milyon civarında olduğunu belirterek, "Normal kısıtlamalarda bu yaklaşık 3-4 milyona kadar düşüyordu. Şu anda da günlük 500-600-700 bin seviyelerinde." dedi.

SON DAKİKA! Bakan Soylu'dan şampiyonluk kutlaması açıklaması!

Bu verilerin tam kapanma döneminde mobilizasyonun mümkün olduğunca azaldığını gösterdiğine vurgu yapan Soylu, "10 milyon 544 bin 980 kişiye e-Devlet üzerinden çalışma izni belgesi verildi. Bu önemli bir rakamdır. İlk gün aksama söz konusu oldu ama o aksama sistem üzerindeki yoğunlaşmadan kaynaklanan aksamaydı, ikinci ve üçüncü günlerde çok doğal olarak bu aksamalar ortadan kalktı." ifadesini kullandı.

Soylu, iyi bir sistemin kurulduğunu vurguladı.

SON DAKİKA! Bakan Soylu'dan şampiyonluk kutlaması açıklaması!

ŞEHİRLERARASI VE ŞEHİR İÇİ CİDDİ DENETİM

Bakan Soylu, şehirlerarası yol denetim noktaları ve şehir içi kontrol noktalarında kolluk güçleri, trafik denetim birimleri ve asayiş güçlerinin ciddi bir denetim ortaya koyduğunun altını çizdi.

"2 milyon 33 bin 736 seyahat belgesi başvurusu oldu. Biz bunun 945 bin 834'üne izin verdik, 982 bin 369'una da e-başvuruya koyduğumuz kriterlere uymadığı için izin verilmedi." bilgisini paylaşan Soylu, 105 bin 533 başvurunun da incelemelerinin sürdürüldüğünü, şu anda izin verilme aşamasında olduğunu bildirdi.

SON DAKİKA! Bakan Soylu'dan şampiyonluk kutlaması açıklaması!

Soylu, sistemin aynı şekilde devam etmesi için gayretlerinin süreceğini vurgulayarak, "Özellikle şehirler arası trafikte veya toplu taşımadaki yolcu durumuna ilişkin, 29-30 Nisan 2021 tarihinde 5 bin 471 sefer yapıldı. Yolcu sayısı da 159 bin 550 idi. Bu, tam kapanmanın başladığı, tam kısıtlamanın olduğu gündeki rakam. 11 Mayıs 2021 tarihinde sefer sayısı 1390 ki bayram öncesi olmasına rağmen. Yolcu sayısı da 22 bin 800." diye konuştu.

Soylu, hareketlenmeyi mümkün olduğunca daraltma gayretlerinde aksaklık yaşanmadığını ifade etti.

"17 - 24 MAYIS ARASI 174 BİN 178 PERSPNEL GÖREV ALACAK"

İçişleri Bakanı Soylu, Ramazan Bayramı'nı da kapsayan tam kapanma döneminde alınacak tedbirlere ilişkin şunları kaydetti:

SON DAKİKA! Bakan Soylu'dan şampiyonluk kutlaması açıklaması!

"Şehirler arasında 1167 kontrol noktasında 16 bin 669 kolluk personeli görev yapacak. Şehir içinde 6 bin 84 kontrol noktasında 79 bin 279 personelimiz görev yapacak. Yine 7/24 esasına göre özellikle motorize ve yaya ekipler marifetiyle 13 bin 938 ekip, 78 bin 230 kolluk personeli de bu tip salgın denetimlerini gerçekleştirecek.

Yani bayram süresince ve bayramdan bir hafta sonraki pazar gününün sonuna kadar, yani 17 Mayıs'tan başlayıp 24 Mayıs'a kadar toplam 174 bin 178 personel şehirler arası, şehir içi denetimlerde, şehir içi yaya ve motorize denetimlerde bilfiil görev alacaklar."

"DÜŞÜRMEK KADAR YERİNDE TUTMAK DA ÖNEMLİ"

Vatandaşların huzurlu ve rahat bir bayram geçirmesi için çalıştıklarının altını çizen Soylu, Kovid-19 salgınından kurtulabilmek için milletin gösterdiği fedakarlığa işaret etti.

SON DAKİKA! Bakan Soylu'dan şampiyonluk kutlaması açıklaması!

Bakan Soylu, "Vaka sayılarını düşürmek kadar yerinde tutmak da önemlidir. Onun için vatandaşlarımızdan ricamız, bayramınızı çekirdek ailenizle değerlendirin. Teknoloji ilerledi, hepimiz mümkün olan ölçüler içerisinde akrabalarımızla konuşarak bayramı değerlendirebiliriz." çağrısını yaptı.

Soylu, Ramazan Bayramı'nda kurallara uyulması durumunda bu fedakarlıkların karşılığının alınabileceği bir kontrollü normalleşme dönemine adım atılabileceğini, bunu milletin, çocukların, gençlerin çok hak ettiğini vurguladı.

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT