1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Son dakika | Çiftlik Bank'ın kurucusu Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın'ın ağabeyi Fatih Aydın gözaltına alındı

Son dakika | Çiftlik Bank'ın kurucusu Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın'ın ağabeyi Fatih Aydın gözaltına alındı

Son dakika haberi... Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın'ın ağabeyi Fatih Aydın'ın Uruguay'da gözaltına alındığı öğrenildi.

Son dakika | Çiftlik Bank'ın kurucusu Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın'ın ağabeyi Fatih Aydın gözaltına alındı

Son dakika haberi...  KOM Daire Başkanlığı tarafından Uruguay'ın başkenti Montevideo'ya 80 km mesafede bulunan Canelones Bölgesinde tespit edilen adrese Uruguay Federal Polislerince baskın yapıldı. Fatih Aydın, yapılan baskın sonucunda yakalandı.

Fatih Aydın'ın yakalanmasının ardından İnterpol Daire Başkanlığınca iade süreci başlatılmış olup, şahsı teslim almak üzere (1) ekip, kısa süre içinde Uruguay'a hareket edecek.

Fatih Aydın, "Bankacılık Kanununa Aykırılık", "Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma, Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama, Bilişim Sistemleri Banka veya Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık ve Tacir veya Şirket Yöneticileri ile Kooperatif Yöneticilerinin Dolandırıcılığı" gerekçesi ile aranıyordu.

Son dakika | Çiftlik Bank'ın kurucusu Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın'ın ağabeyi Fatih Aydın gözaltına alındı

FATİH AYDIN KİMDİR?

Fatih Aydın, Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın'ın ağabeyidir. Aydın, Uruguay'ın başkenti Montevideo'ya 80 km mesafede bulunan Canelones Bölgesinde belirlenen adrese Uruguay Federal Polislerince yapılan baskın sonucu yakalandı. 

Fatih Aydın hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz...

NE OLMUŞTU?

1991 Bursa doğumlu Çiftlikbank'ın kurucusunun beraberinde milyonlarca doları yurt dışına götürüldüğü iddia ediliyor.

Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın Interpol'ün “Most Wanted” yani “en çok aranan” listesine girmişti.

Interpol’ün sayfasında yer alan bilgilere göre, Mehmet Aydın, elektronik ortamda ödeme sistemleri aracalığıyla hırsızlık yapma, kooperatif kurarak insanları aldatma, suçunu finans etmek için organizasyon kurmak, taahhüt vererek toplanan varlıkları aklamak ve vergi yasanın ihlali suçlamasıyla aranıyordu.

İlk kuruluşunda oyun olarak hizmet veren Çiftlik Bank daha sonra yüzbinlerce kullanıcısı olan bir yatırım haline dönüştü. Yatırdıkları paralar ile çeşitli hayvanlar satın alan ve düzenli ziyaretler ile gerçek para kazandırmayı vaad eden Çiftlik Bank, kullanıcılar tarafından popüler hale geldi.

Yatırdıklarını paranın daha fazlasını alma umuduyla para yatıran 77 bin 843 kişi yatırdıklarını parayı bile geri alamayınca dolandırıldığını anladı. Sermaye Piyasası Kurulu'nun raporuna göre 77 bin 843 kişiden 511 milyon TL toplandı. 62 bin 877 kişiye 393 .3 milyon TL ödeme yapıldı. Kalan para ise Kıbrıs'a ve Çiftlik Bank CEO'su Mehmet Aydın ile eşinin hesabına aktarıldı.

2018'de binlerce kişiyi dolandırarak milyonlarca lira elde eden Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın, 30 Haziran Çarşamba günü avukatları Şehmus Uluç ve Fatih Kuş aracılığıyla bir gazeteye özel video gönderdi.

Kısa sürede bulunduğu ülkedeki Türk elçiliğine teslim olacağını ifade eden Aydın, Sözcü'ye özel yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Ben Mehmet Aydın. Bilindiği gibi Çiftlik Bank'ın kurucusu ve mucidiyim. Bu projeye başlarken hedefim oyun platformumuzu kullanan kişilerin hem oyun oynamaları, hem de şirketimizin reklam bütçesi için ayırdığı paradan faydalanmaları, ek bir gelir elde etmelerini sağlamaktı.

Hiçbir zaman kimseyi zarara uğratmak veya dolandırmak şeklinde düşüncem ve girişimim olmadı. Kurmuş olduğumuz oyun platformu sizler tarafından sevildi ve benimsendi. Biz de sizden aldığımız güç ile Türkiye'nin 81 ilinde bayilikler, et, süt, bal ve yumurta tesisleri yatırımları yaptık.

Ancak gelinen son süreçte şirketin çok fazla büyümesi, etrafındaki kötü niyetli insanların haksız kazançlar elde etmesi ve etmeye çalışmalarını, şirketin büyüklüğü nedeniyle geç fark ettiğimden sizler gibi ben de mağdur oldum.

Mağduriyetleri gidermek adına yurt dışında bulunduğum süre boyunca elimden geleni yaptım ancak hakkımda açılan soruşturma, kovuşturma ve yakalama kararları nedeniyle bir netice elde edemedim.

Suçsuzluğumu ve mağduriyetimi kanıtlamak için kendi hür irademle Türk yargısına teslim olacağım. Bu noktada Türk yargısına vereceği kararda ve gerçeği bulacağımıza hiç şüphem yoktur."

Çiftlik Bank'ın kurucusu olan Mehmet Aydın, 1 Temmuz Perşembe günü Brezilya'nın Sao Paulo kentinde bulunan Türkiye Başkonsolosluğu'na teslim oldu.

Çiftlik Bank'ın Kurucusu Mehmet Aydın’ı taşıyan uçak 3 Temmuz'da İstanbul Havalimanı'na indi. Aydın, hakkında devam eden soruşturma ve daha önce açılan kamu davaları kapsamında havalimanında gözaltına alındı.

Türkiye'nin isteği üzerine sınır dışı edilip Brezilya'dan geldiği İstanbul Havalimanı'nda 3 Temmuz 2021 tarihinde gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemede hakimlikçe tutuklanan "Çiftlik Bank" davasının sanığı Mehmet Aydın, Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na sevk edildi.

 

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT